Ekonomika Politika Zahraničná Zahraničné

Ekvádorský prezident Moreno s cieľom utíšiť protesty obnoví dotácie na palivo

Počas protestov prišlo o život osem ľudí, 1340 utrpelo zranenia a 1192 bolo zatknutých. Zdroj: TASR/AP

BUENOS AIRES – Ekvádorský prezident Lenín Moreno v pondelok oznámil, že v snahe upokojiť násilné protesty vo svojej krajine obnoví dotácie na palivo, informovala agentúra DPA.

 

Moreno nový dekrétom, ktorý vstúpil do platnosti v noci z pondelka na utorok, zrušil predchádzajúce opatrenia, ktoré zastavili dotácie na palivo. Ceny paliva sa tým znížia na hodnotu z obdobia pred zavedením opatrení.

Text dokumentu spresňuje, že “dočasné opatrenie” bude v platnosti, až kým vláda nepripraví nový postup v súvislosti s dotáciami, ktorý zabezpečí, že zmeny nebudú môcť vo svoj prospech využiť bohatí ľudia ani pašeráci s palivom.

Zrušenie dotácií bolo súčasťou balíka úsporných opatrení, ktoré vláda zaviedla s cieľom získať pôžičku od Medzinárodného menového fondu (MMF) v hodnote 4,2 miliardy dolárov. Následné zvýšenie cien paliva o viac ako 100 percent viedlo k demonštráciám pôvodných obyvateľov a odborových organizácií.

Moreno a zástupcovia pôvodných obyvateľov Ekvádora dosiahli v nedeľu dohodu o zrušení balíka úsporných opatrení. Vláda v pondelok takisto zrušila núdzový stav a zákaz vychádzania v hlavnom meste Quito – opatrenia, ktoré boli zavedené v reakcii na nepokoje.

Počas protestov prišlo o život osem ľudí, 1340 utrpelo zranenia a 1192 bolo zatknutých, uvádza DPA s odvolaním sa na úrad ekvádorského ombudsmana.