Regióny Vysoké Tatry Poprad

Ekologická zóna Krásne Sady je vypredaná. Vyrastie tam aj 30-tisíc stromov

ilustračná foto Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

MLYNICA – V podhorí Vysokých Tatier neďaleko Popradu vzniká už tretím rokom ekologická zóna Krásne Sady. Súkromný investor v obci Mlynica v Popradskom okrese rozvinul projekt bývania s dôrazom na ekológiu, harmonické súžitie človeka s prírodou a trvalo udržateľný rozvoj. Na ploche viac ako 100 hektárov sa nachádza 61 pozemkov, všetky sú už predané či rezervované.

 

Projekt investora, ktorý sa k výške investície doteraz nevyjadril, počíta s ekologickými rodinnými domami, ale aj veľkými záhradami, ovocnými sadmi a lesíkmi. „Každý pozemok má rozlohu viac ako 10-tisíc štvorcových metrov, pričom každý majiteľ môže zastavať maximálne päť percent tejto plochy, ostatná rozloha je určená na výsadbu drevín a rastlín, na vybudovanie záhrad, vodných plôch a podobne,“ vysvetlila pre agentúru SITA PR manažérka spoločnosti Krásne Sady Marcela Nováková. Predpokladá, že v celej lokalite sa počas najbližších rokov podarí zrealizovať výsadbu minimálne 30-tisíc stromov a krov.

Projekt pod Tatrami je výsledkom dlhoročnej práce tímu architektov zaoberajúcich sa prírodnou architektúrou, permakultúrnych dizajnérov, hydrobiológa, arboristu či odborníkov na vodný manažment aj odpadové hospodárstvo. „Aj s ich pomocou sme vytvorili územný plán zóny, ktorý túto lokalitu definuje ako zónu s istými ekologickými princípmi a v súlade s trvalo udržateľným rozvojom. Nastavuje pravidlá ako realizovať výstavbu domu, aké vhodné materiály použiť, ako riešiť výsadbu na pozemku, ako si poradiť s vodou, s odpadmi a podobne, aby sme v krajine zanechali minimálnu ekologickú stopu,“ skonštatovala Nováková.

Na ploche viac ako 100 hektárov sa nachádza 61 pozemkov, všetky sú už predané či rezervované. Zdroj: pixabay.com

Napríklad každý rodinný dom musí mať zabezpečený vlastný zdroj pitnej vody zo studne a jej úpravu a na každom pozemku sa musí nachádzať vodozádržné opatrenia pre zachytenie prebytočnej dažďovej vody zo striech stavieb a na pozemku. Územný plán zóny zamedzuje budovaniu trvalých oplotení, tie dočasné sú povolené len pre ochranu vysadených rastlín. Vysádzať sa tiež môžu len pôvodné druhy rastlín a zavlažovanie je povolené výhradne zrážkovou vodou. Súčasťou zóny je Zariadenie lesnej pedagogiky a materská škola. V budúcnosti by v lokalite mala pribudnúť aj komerčná zóna a tiež oddychovo-rekreačná časť.

Starosta obce Július Vachmanský priznal, že projekt bol vo svojich začiatkoch v obci prijatý s údivom, domáci si nevedeli predstaviť, o čo pôjde. Zmenu územného plánu, ktorá sa týkala práve lokality Krásne Sady napokon v roku 2016 obecní poslanci schválili. Odvtedy nasledovali ďalšie dve zmeny, ktoré starosta označil za významné a rozsiahle. „Nakoniec sme sa s tým stotožnili. Z pohľadu obce to vnímam ako nadčasový projekt, ktorý je zaujímavý a určite to ocení aj ďalšia generácia,“ povedal pre SITA. V rámci výstavby na území obce sa samospráva podľa Vachmanského snaží celkovo presadiť prvky ochrany životného prostredia či ekológie. Podľa jeho slov sa Mlynica postupne rozrastá a verí, že tento trend bude pokračovať.