Domáce Šport Top

EXKLUZÍVNE Zápas očami Žigmunda PÁLFFYHO: Takýto hokej som dlho nevidel

Slovenský hokejista Matúšš Sukeľ (druhý zľava) sa tešší so spoluhráčmi po strelení úvodného gólu v zápase základnej A-skupiny USA - Slovensko. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Dokázali sme to. Slovensko odštartovalo hokejové majstrovstvá sveta úžasným víťazstvom. V úvodnom zápase sa naši hráči stretli s USA. Napriek silnej zostave na strane súpera vybojovali Slováci jednoznačné víťazstvo 4:1. Američanov sme nepustili do šancí, naopak využili sme tie naše.  Zápasy Slovenska bude pre Glob.sk exkluzívne hodnotiť bývalý reprezentant, majster sveta z Göteborgu a popredný hráč NHL ŽIGMUND PÁLFFY. Tento elitný hráč bude počas týchto majstrostiev aj slávnostne uvedený do siene slávy IIHF. Slovenskí hráči majú podľa neho vo všetkých zápasoch jedinú šancu na výhru – od začiatku pracovať a držať sa v pásme súpera.

V prvom zápase sa slovenskí hokejisti stretli s USA. Američania podľa Pálffyho neprikladajú Majstrovstvám sveta až takú váhu ako my, čo je výhodou všetkých mužstiev, ktoré sa s nimi stretnú v súboji. Na strane druhej je americká zostava na týchto majstrovstvách mimoriadne silná. “Sú to hráči NHL, síce mladí, ale veľmi dobrí,” skonštatoval Pálffy krátko pred zápasom. Krátko po ňom však zhodnotil, že NHL hru bolo na amerických hokejistoch vidieť iba po technickej stránke. Korčuliarsky aj fyzicky sme sa im podľa neho vyrovnali. Prvé zápasy sú však podľa jeho skúseností pre všetkých najťažšie. “Hráči sa do toho musia dostať,” uviedol náš elitný hokejista.

Bývalý slovenský reprezentant Žigmund Pálffy ocenil našich hráčov po zápase s USA. Zdroj:TASR

Skvelý začiatok

Zápas s USA odštartovali gólovo naši. Vedenia sme sa ujali už v piatej minúte vďaka mladému hráčovi Matúšovi Súkelovi a Marianovi Studeničovi. “Ukázali, že stačí zatlačiť a môže to vyjsť.” Krátko nato, ale Američania využili prvú presilovku a strelili do brány nášho Patrika Rybára gól. “Američania hrali krásnu presilovku, nemali sme šancu ubrániť sa,” zhodnotil Pálffy. V prvej tretine náš majster sveta ocenil, že sa chlapci nebáli napádať, napriek tomu, že súper nás dosť tlačil. “To nám vždy chýbalo. Všetky päťky sa snažili útočiť a nečakať na nich,” vysvetlil. Pálffy ocenil aj obranu. Menšie nedostatky videl v hre na pukoch pri mantineli, aby sme vyhrali osobné súboje. Postrádal individuálnu hru, pri ktorej by sme vytvorili akciu pre spoluhráčov. “Ale počas prvej tretiny sme hrali dobre, ofenzívne nestiahli sa a prinieslo to aj výsledok.”

Nedali sme šancu

Jeho slová potvrdzuje aj akcia na začiatku druhej tretiny, kedy sme dokázali v priebehu pár sekúnd využiť našu presilovku a do americkej brány strelil gól Erik Černák. “Bolo vidieť, že dostali pokyn strieľať na bránu, to bolo veľmi dôležité,” uviedol Pálffy. Len o šesť minút sa do šance dostal po prihrávke osamotený Tomáš Tatar a opäť prekonal brankára Coryho Schneidera . “To bol pekný gól.” Našim hráčom podľa Pálffyho veľmi pomáhal aj náš brankár Rybár, ktorý aj keď sa dostal pod tlak, dokázal puk chytiť a nedovolil Američanom prekonať ho. Ak sa aj súper dostal do šance, naši dokázali ubrániť bránu. “Nedali sme im šance.”  Pálffy ocenil aj prácu útočníkov, ktorí sa dokázali rýchlo vrátiť pred americkú bránku. Druhú tretinu sme podľa neho zvládli na jednotku. “Bol to rýchly hokej, naši ich nepustili k vyloženej šanci, Američania nezrýchlili, pretože sme ich nepustili,” dodal Pálffy.

Nefaulovali sme

V úvode tretej tretiny, do ktorej sme vstúpili s dvojgólovým náskokom, sme Američanov pustili do nášho pásma. Šance súpera ale náš brankár Rybár dokázal s prehľadom zvládnuť. “Chalanom to veľmi pomáhalo, že dokázal chytať puky,” skonštatoval Pálffy. Súpera sme ale dlho pred našou bránkou nenechávali. “Tlačili sme ich do vlastného pásma. Dobre sme zdvojovali v našej tretine, nebáli sa ísť do súbojov.” Podľa bývalého útočníka hrali naši hokej po celom kĺzisku. Okamžite, keď sa dostali k puku, napádali. Zápasu vraj celkovo prospelo, že hráči nešli do faulov. “Naši nemuseli, lebo vyhrávali a Američania hrali technicky výborný hokej, nepotrebovali to,” vysvetlil. Na konci tretej tretiny sme sa síce dostali do oslabenia, náš brankár bol ale podľa Pálffyho v úplnej pohode. Naši si dokonca dokázali vybojovať šancu. Napriek náskoku do poslednej chvíle strieľali naši hráči na bránu súpera, čo len tri minúty pred koncom prinieslo pre Slovensko štvrtý gól. Do brány Coryho Schneidera ho namieril hráč Michal Krištof. Američania podľa Pállfyho po tomto góle už prestali hrať. “Boli úplne mimo, dokonca aj korčuliarsky.” Jeden z našich bývalých najlepších hráčov po zápase nešetril chválou. “Dlho som nevidel takýto hokej od Slovákov!”

Galéria
Na snímke Tomᚹ Tatar strieľa tretí gól slovenskej reprezentácie za chrbát amerického brankára Coryho Schneidera. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Na snímke slovenský obranca Erik Černák (vľavo) sa tešší po strelení gólu v presilovke 5 na 3 v zápase základnej A-skupiny USA – Slovensko. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Slovenskí fanúššikovia sa radujú z gólu v zápase základnej A-skupiny USA – Slovensko. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Na snímke slovenský hokejista Erik Černák (vľavo) a Američan James van Riemsdyk v zápase základnej A-skupiny USA – Slovensko Zdroj: TASR / Martin Baumann
Na snímke slovenský hokejista Matúšš Sukeľ v zápase základnej A-skupiny USA – Slovensko. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Na snímke slovenský hokejista Ladislav Nagy (vľavo) a Američan Clayton Keller v zápase základnej A-skupiny USA – Slovensko. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Na snímke slovenský hráč Tomᚹ Tatar a americký brankár Cory Schneider v zápase základnej A-skupiny USA – Slovensko. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Na snímke slovenský hokejista Michal Krišštof sa tešší s divákmi po strelení gólu v zápase základnej A-skupiny USA – Slovensko Zdroj: TASR / Martin Baumann
Slovenský hokejista Matúšš Sukeľ (druhý zľava) sa tešší so spoluhráčmi po strelení úvodného gólu v zápase základnej A-skupiny USA – Slovensko. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Na snímke slovenský fanúššik pózuje so slovenskou vlajkou pred zápasom základnej Zdroj: TASR / Martin Baumann