Zahraničné

Efekt postupného uvoľňovania posúdime až v polovici mája, tvrdí český infektológ

Ilustračné foto. Zdroj: Gettyimages

PRAHA – Český vládny kabinet postupne ruší prísne opatrenia proti koronavírusu – epidemiológovia však varujú, aby sme nejasali predčasne, píše webová stránka televíznej stanice Nova.

Môže totiž prísť druhá vlna nákazy, hovorí pre Novu infektológ z pražského Inštitútu pre klinickú a experimentálnu medicínu Petr Smejkal.A aj keď je tento odborník síce skôr optimistický, rozhodne nechce stav zľahčovať.

“Momentálna situácia je dobrá. Ako však vieme, vírus má svoju inkubačnú dobu, preto efekt súčasného postupného uvoľňovania opatrení môžeme posúdiť až tak v polovici mája,” vysvetľuje Smejkal. K postupnému uvoľňovaniu dochádza v etapách od 20. apríla, posledné tri dni české ministerstvo zdravotníctva skutočne sleduje nárast v počte nakazených.

S rozvoľňovaním sa vyššia miera chorých očakáva, nárast nie je nijako dramatický a zodpovedá očakávanej miere premorovania. Pokiaľ by sa však nákaza šírila rýchlejšie, mohlo by sa ďalšie ohlásené rozvoľňovanie spomaliť.

V Česku je momentálne 7689 ľudí s potvrdenou nákazou, do konca mája by ich mohlo byť 8500. Zhruba 1000 nových nakazených by nemala dramaticky zaťažiť české zdravotníctvo, lebo hospitalizáciu potrebuje len malé percento z nich, približuje situáciu TV Nova v rozhovore s infektológom.