Domáce Kultúra Spoločnosť Koronavírus Top

Umelci dostali v ťažkých časoch šancu. Cez projekt Klubtúra môžu ukázať, čo je v nich

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Umenie dostáva v tomto období poriadne zabrať. Mnohí umelci sa ešte stále nemôžu vrátiť medzi divákov. Kontakt s nimi je ale dôležití. Ministerstvo kultúry a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) preto pripravili projekt na podporu nezávislých umelcov s názvom Klubtúra.

 

Umelci, umeleckí technickí pracovníci či prevádzkovatelia klubov – to je len zlomok kultúrnej obce, ktorá už niekoľko mesiacov trpí kvôli pandemickej situácii. Rezort kultúry sa po dohode s nezávislými tvorcami so zameraním na klubovú hudobnú scénu a s RTVS rozhodli vytvoriť projekt Klubtúra. Umelci tak dostanú priestor zviditeľniť sa.

Televízna séria ponúkne koncertné vystúpenia z 20 hudobných klubov a komunitných centier na celom Slovensku. Predstaví sa 40 regionálnych hudobných zoskupení. „Táto pomoc má veľa pozitív. Je adresná, rýchla, dáva ľuďom možnosť realizovať sa v oblasti, ktorá ich baví a napĺňa, divákom priblíži prácu ľudí, ktorých často nevidieť, no sú nenahraditeľní. Zároveň predstavuje regionálnu tvorbu a jednotlivé centrá a kluby,“ povedala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

 

Milanová chce priblížiť ľuďom regionálnu tvorbu. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Život hudobníkov

Celý nápad vyvrcholí na obrazovkách RTVS na jar tohto roka. Okrem hudobných vystúpení budú súčasťou aj rozhovory. Moderátorská dvojica Michal Kaščák a Martin Valihora predstavia účinkujúce hudobné zoskupenia, priblížia ich tvorbu, hudobnú históriu a okamihy, ktoré vykresľujú existenčné a umelecké pozície počas druhej vlny pandémie koronavírusu na Slovensku. „Tento projekt  má upozorniť na presah kultúry, predovšetkým živej kultúry, a to do každodenného života bežného človeka. Klubtúra chce ukázať realitu života kultúrnych priestorov, klubov, hudobníkov, obslužného personálu – celého organizmu, ktorý segment kultúry v sebe zahŕňa. Všetky pracovné pozície a celú pracovnú schému. Predstaví divákom celé pozadie kultúrneho podujatia, ukáže čo všetko sa skrýva za tými konkrétnymi pár hodinami, ktoré poslucháč, fanúšik, priaznivec daného formátu zažíva,” vysvetlil Valihora. 

Výber a oslovenie umelcov majú na starosti už spomínaní moderátori a profesionálne umelecké autority Michal Kaščák a Martin Valihora. Pôsobia v tomto sektore niekoľko rokov aj v rámci projektov Festival Pohoda a One Day Jazz festival. „Počas celého roka vytvárajú priestor na stretávanie sa a prezentáciu živej kultúry a nezávislých umelcov. V rámci tohto projektu to bude naopak a práve oni budú hosťami na domovských scénach regionálnych umelcov.  Predstavia viac ako 40 kapiel, vyše 100 účinkujúcich, v dvadsiatich kluboch po celom Slovensku,“ dodal na margo moderátorov riaditeľ Sekcie programových služieb RTVS Anton Šulík.

 

Jedným z moderátorov bude bubeník Martin Valihora. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Vzájomná pomoc

Rezort vyčlenil na projekt 125-tisíc eur. Tie sa využijú na kompletnú produkciu koncertov a ich televízny záznam. Keďže cieľom celého nápadu je pomôcť, koncerty budú zabezpečovať regionálni umeleckí technickí pracovníci. Práve ich práca bolo v dôsledku pandémie výrazne obmedzená. Výsledkom projektu je finančná podpora a zviditeľnenie nezávislých hudobných klubov a komunitných centier, umelcov, ale aj umeleckých technických pracovníkov,” zdôraznilo ministerstvo kultúry.

RTVS zase vyhradilo priestor vo vysielaní, ako aj vecné plnenie a ľudské kapacity. Takisto zabezpečuje kompletnú televíznu postprodukciu.

 

Koncerty budú zabezpečovať regionálni pracovníci. Zdroj: pixabay.com

Prvoplánovo dotovaná

Hudobník Martin Valihora a iniciatíva Ja som kultúra prišli aj s ďalším projektom – Priestor pre živú kultúru. Cieľom bolo podporiť slovenskú klubovú scénu v náročných časoch. Svojim nápadom vytvorili príležitosť pre všetky zložky kultúrneho priemyslu, od technických až po umelecké profesie. Súčasťou projektu bolo 30 koncertov, na ktorých vystúpili etablované hudobné formácie z domácej scény. Zapojených bolo 15 klubov a viac ako 160 hudobníkov. „Podstatná časť z nich sú kultúrne stánky, ktoré nie sú podporované štátnymi dotáciami a žijú len z priamych výnosov zo svojej činnosti a kultúrnych aktivít,“ zdôraznil Valihora.

Priestor pre živú kultúra nie je zameraný primárne na finančnú podporu. ,,Hudobníci a umelci potrebujú v prvom rade priestor na svoju realizáciu. Naším cieľom je pomôcť vytvoriť priestor pre hudobníkov, umelcov a hudobné kluby. Umelec nepotrebuje v prvom rade peniaze. Potrebuje dostať priestor, aby mohol voľne vnášať do spoločnosti kus kultúry. Živú kultúru a umeleckú obec nevnímame ako sociálnu skupinu, ktorá potrebuje byť prvoplánovo dotovaná. Najcennejšie je pre ňu mať slobodný priestor na svoju tvorbu,“ vysvetlil Valihora.

Hudobníci sa predstavili cez livestram a výťažok zo vstupného bude určený práve na podporu klubov, obslužného personálu, ale aj hudobníkov. Všetky live prenosy sú dostupné v archíve. Iniciatíva sľubuje, že v pomoci nekončí a koncerty chce prinášať aj v roku 2021.

 

Hudobníci vnesú ľuďom kus kultúry aj cez livestram. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: