Domáce Politika Top

Dzurinda prehovoril, poriadna kritika Ruska: Toto by žiadal v Štátnej dume

BRATISLAVA – V ruskej Štátnej dume by vystúpil, jeho slová by však boli ďaleko tvrdšie. Bývalý šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda sa rozhovoril o tom, aký je jeho postoj voči Rusku a za čo by od neho žiadal ospravedlnenie.

Dzurinda v rozhovore pre portál euractiv.sk uviedol, že on by ponuku na vystúpenie v Štátnej dume prijal, obsah jeho prejavu by však bol iný. Problém u Danka bolo to, ako a kedy hovoril. Bývalý predseda vlády by vystúpil v nejaký symbolický dátum, ako je napríklad okrúhle výročie vstupu sovietskych vojsk do Československa.

„Že je na čase poriadne sa ospravedlniť a poskytnúť nám dokumentáciu k tomu, aby sme sa s týmto zlým obdobím vysporiadali aj my doma. Samozrejme, že by som ich tiež nabádal aby upustili od agresie, predovšetkým na Donbase,” tvrdí Dzurinda.

Mikuláš Dzurinda – SITA/Jozef Jakubčo

Máme tu hybridnú vojnu

Bývalý predseda vlády sa vyjadril aj k tomu, ako sa Rusko správa v poslednom období. Podľa neho sme takúto aktivitu a iniciatívu v predchádzajúcich odbobiach nezaznamenali. „Čo si ale treba všimnúť je, že Rusko promovalo za posledné obdobie neobyčajne intenzívnu zahraničnú politiku. Presadilo sa veľmi výrazným spôsobom v Sýrii. Snaží sa o rolu silného hráča voči krajinám Perzského zálivu, Iránu, voči Turecku,” tvrdí Dzurinda.

Rusi podľa neho anektovaním Krymu prekročili Budapeštianske dohody, situácia je však vraj nepríjemnejšia. „Nielenže tu máme Donbas, hybridnú vojnu, ale nepochybne čelíme aj veľkej dezinformačnej kampani, ktorá ide z Ruska,” vyjadril sa a odkázal aj na podozrenia súvisiace s voľbami v USA či iných krajinách.

Autor: ph, Zdroj: euractiv.sk, Foto: SITA