Zahraničné Spoločnosť

Dym z požiarov nespôsobí odloženie Australian Open. Dážď a pokles teplôt pomohol hasičom

Dážď a zmiernenie horúčav pomohli vyčerpaným hasičom. Zdroj: TASR / AP

SYDNEY – Dym z ničivých lesných požiarov v Austrálii by nemal viesť k odloženiu úvodného grandslamového turnaja roka Australian Open (20. januára – 2. februára). Uviedli to organizátori podujatia, ktorí tvrdia, že urobili všetky možné opatrenia, aby ochránili zdravie športovcov a zaistili ich bezpečnosť.

 

Dym z požiarov v Austrálii, pri ktorých zomrelo už 25 ľudí, zahalil v uplynulých dňoch Melbourne. V reakcii na to srbský tenista Novak Djokovič, ktorý je aj prezident Rady hráčov ATP, povedal, že organizátori Australian Open by mali zvážiť odloženie turnaja, ak sa podmienky nezlepšia. Riaditeľ podujatia Craig Tiley však vyhlásil, že o tejto možnosti usporiadatelia neuvažujú.

“Bolo veľa špekulácií, či dym z lesných požiarov ovplyvní Australian Open. Vzhľadom na všetky informácie, ktorými disponujeme, a pozitívnu predpoveď počasia na najbližšie dni neočakávame žiadne presuny. Urobili sme dodatočné opatrenia, aby sme zabezpečili, že Australian Open sa uskutoční podľa plánu,” povedal Tiley.

Hoci fotografie zachytávajúce požiare sú znepokojujúce, podľa šéfa Tennis Australia nie sú životy ľudí v Melbourne ohrozené. “Najbližšie požiare sú od mesta vzdialené stovky kilometrov. Na mieste budú operovať meteorológovia a experti na kvalitu ovzdušia, ktorí budú analyzovať všetky dostupné dáta a v reálnom čase vyhodnocovať v kvalitu ovzdušia v Melbourne Parku,” citovala Tileyho agentúra AFP. Kvalifikácia do hlavnej súťaže Australian Open štartuje už budúci týždeň.

Dážď a zmiernenie horúčav pomohli vyčerpaným hasičom

Krátke zmiernenie horúčav a veľmi potrebné dažďové zrážky pomohli v pondelok a v utorok hasičom bojujúcim s rozsiahlymi požiarmi v juhovýchodnej Austrálii. Vyčerpaní dobrovoľníci okrem iného odstránili na niektorých miestach vegetáciu a založili kontrolované protipožiare predtým, ako majú teploty v piatok opäť prekročiť 40 stupňov, uviedla agentúra AFP.

“Ide o to, aby sme obmedzili potenciálne škody a vypuknutie požiarov v nasledujúcich dňoch,” povedal povedal Shane Fitzsimmons, šéf hasičov v štáte Nový Južný Wales.

Desiatky rozsiahlych požiarov sú stále mimo kontroly. Mnohé z nich sú príliš veľké na to, aby ich bolo možné uhasiť — v týchto prípadoch pomôžu iba výdatné dažde. Zároveň rastú obavy, že dva požiare v Novom Južnom Walese a v štáte Viktória by sa mohli spojiť a vytvoriť ďalší nekontrolovateľný megapožiar.

Hoci dážď priniesol v pondelok miernu úľavu, na uhasenie požiarov nemal veľký vplyv. Na niektorých miestach dokonca sťažoval prácu hasičov, ktorým komplikoval zakladanie protipožiarov.

Od vypuknutia veľkých požiarov v októbri 2019 prišlo o život najmenej 25 ľudí. Zhorelo viac ako 2000 domov a plamene pohltili územie s rozlohou približne 10,6 milióna hektárov, píše agentúra DPA.

Dym z požiarov bol v pondelok spozorovaný v Čile a Argentíne, teda vo vzdialenosti viac ako 12.000 kilometrov.

Združenie austrálskych poisťovní v utorok oznámilo, že pri doteraz takmer 9000 poistných udalostiach boli vznesené nároky vo výške 700 miliónov austrálskych dolárov (okolo 430 miliónov eur), pričom sa očakáva, že výrazne stúpnu. Vláda vyčlenila počiatočnú sumu dve miliardy dolárov pre fond obnovy.