Politika Zahraničné

Dvaja severokórejskí rybári zbehli do Južnej Kórey

Summit severokórejského vodcu Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom stroskotal. Zdroj: SITA/AP

SOUL – Dvaja zo štyroch severokórejských rybárov, ktorých zachránili z lode v juhokórejských vodách, zostanú v Južnej Kórei po tom, ako vyjadrili úmysel emigrovať. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

 

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie uviedlo, že zvyšných dvoch rybárov už poslali späť do Severnej Kórey cez pozemnú hranicu.

Rybárov zachránila juhokórejská pobrežná hliadka v sobotu z pokazenej lode 150 kilometrov južne od medzikórejskej námornej hranice pri východnej časti Kórejského polostrova.

K zbehnutiu dvoch rybárov došlo v citlivom čase, keď Pchjongjang od februára významne obmedzil dialóg so Soulom. Stalo sa tak po tom, ako stroskotal summit severokórejského vodcu Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Severná Kórea zatiaľ prípad zbehnutých rybárov nekomentovala. Pchjongjang je na zbehnutia svojich občanov značne citlivý a často obviňuje Soul, že ich podnecuje k tomu, aby prebehli. Južná Kórea to popiera.

Podľa juhokórejských vládnych štatistík približne 30.000 Severokórejčanov ušlo do Južnej Kórey od konca kórejskej vojny v roku 1953, dodáva AP.