Považská Bystrica Regióny Trenčín

Dušičky sa nezadržateľne blížia. Považskobystrická samospráva na ne pripravuje všetky cintoríny.

Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

POVAŽSKÁ BYSTRICA – Považskobystrická samospráva zvýši v súvislosti so sviatkom Všetkých svätých a Dušičkami počty kontajnerov na mestských cintorínoch. Mesto poskytlo financie aj na niektoré z 21 cintorínov v mestských častiach. Informovala o tom vedúca odboru prevádzky, údržby a služieb mesta Jana Mičková.

 „Mesto Považská Bystrica každoročne posilňuje počty kontajnerov, inak to nebude ani teraz. V období pred Dušičkami pribudnú veľkokapacitné kontajnery na starom a novom cintoríne, v týchto dňoch budeme zvyšovať počet 1100 litrových nádob na cintorínoch v prímestských častiach. Rovnako bude posilnená aj intenzita ich vývozu. Okrem toho bude na všetky cintoríny rozvezená štrková drvina, ktorá poslúži na nespevnené chodníky predovšetkým za dažďa, prípadne mrazu,“ uviedla Mičková.

Radnica sa podľa nej snaží každoročne investovať aj do miest posledného odpočinku. V Považskej Bystrici je celkovo 21 cintorínov, väčšina z nich potrebuje finančnú injekciu, či už na opravu domu smútku, vybudovanie schodiska alebo bežné údržbové práce.

Opravili zatekajúci strechu

 „Tento rok sme na cintoríne v Považskej Teplej vyrovnali svahovitý terén opornými múrikmi s možnosťou sedenia. Vysadili okrasné dreviny, opravili schody a prístupový chodník. Celková investícia bola takmer 30.000 eur. Okrem toho sa pracovalo aj na cintoríne v Jelšovom, kde sa obnovil zničený chodník približne na 260 štvorcových metroch, strecha na dome smútku, časť stropu a hĺbkovo sa vyčistila aj podlaha. Náklady boli zhruba 26.000 eur,“ doplnila Mičková.

Ako dodala, do domu smútku v Podmaníne kúpili novú zvukovú aparatúru a opravili zatekajúcu strechu. Opravili prasknuté vodovodné potrubie v dome smútku v Považskom Podhradí. V Zemianskom Kvašove sa robila cesta k cintorínu, ako aj plocha na parkovanie. Náklady boli okolo 26.000 eur. Počas novembra bude samospráva venovať väčšiu pozornosť aj bezpečnosti v blízkosti cintorínov, pri starom i novom cintoríne v meste budú hliadky mestskej a štátnej polície. Polícia sa zameria na bezpečnosť dopravy, chodcov i na poškodzovanie majetku či krádeže, k čomu najmä na starom cintoríne pomôže kamerový systém.