Politika Zahraničné

Duchovní odmietli stretnutie s iránskym exprezidentom Ahmadínežádom, jeho šance sa znovuzvolenie sa znižujú

Zdroj: SITA/AP Photo

TEHERÁN – Množstvo vysokopostavených iránskych duchovných sa odmietlo stretnúť s bývalým prezidentom Mahmúdom Ahmadínežádom, čo podľa pozorovateľov pre tohto nekompromisného politika znamená čiastkovú prehru v súvislosti s jeho úsilím zúčastniť sa na prezidentských voľbách v máji 2021.

“Duchovní nezabudli, čo Ahmadínežád spravil počas svojho prezidentského obdobia, a preto odmietli jeho žiadosť,” povedal v nedeľu pre miestne médiá ajatolláh Alí Akbar Masúdí, ktorého cituje tlačová agentúra DPA. Ahmadínežád minulý týždeň navštívil mesto Kum, jedno zo šiitských posvätných miest, so zámerom stretnúť sa s niekoľkými vysokopostavenými duchovnými, ale všetci okrem jedného jeho žiadosť odmietli.

“Bol prezidentom osem rokov, ale nepriniesol nič pozitívne, a teraz chce opäť kandidovať. Starobu by mal stráviť doma a modliť sa za odpustenie,” dodal Masúdí, ktorý je tiež profesorom na teologickej univerzite v Kume. Ahmadínežád bol na začiatku svojho mandátu hlavy štátu (2005-2013) obľúbencom v radoch duchovenstva, zástancov tvrdej línie a parlamentných konzervatívcov, ako aj u časti justície.

Ku koncu však narastali pochybnosti o jeho politike, keďže jeho rozhodnutia týkajúce sa iránskeho jadrového programu viedli k uvaleniu sankcií na Teherán a predznamenali ekonomickú krízu. Irán bol zároveň medzinárodne izolovaný pre svoje vojenské hrozby adresované Izraelu a popieranie holokaustu.