Domáce Politika Top

Dubovcovej kontrola: Lajčákov rezort mal porušiť právo na informácie

BRATISLAVA – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí porušilo podľa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej právo na informácie, a tým aj zákon o slobodnom prístupe k informáciám a Ústavu SR.

Na svojom blogu o tom informuje Transparency International Slovensko (TIS). Podnet na prešetrenie zákonnosti postupu ombudsmanke zaslali ešte vlani, dnes zverejnili aj jej 18-stranové zdôvodnenie.

Päť pochybení v odpovediach

„Skúmala šesť infožiadostí Transparency, pričom porušenie našich práv konštatovala v piatich odpovediach ministerstva. Zároveň ministerstvu navrhla, aby všetky nezákonne nesprístupnené dokumenty Transparency zaslali,“ píše TIS na svojom blogu.

Zmluvy, ktoré TIS žiadalo, malo podľa Dubovcovej ministerstvo zverejniť, aj keď so začiernenými menami umelcov. „Pri otváracích koncertoch pre verejnosť i VIP hostí malo ministerstvo poslať Transparency všetky zmluvy a faktúry, nielen tie, ktoré si ministerstvo vybralo. Nepriamo ombudsmanka kritizovala MZV aj za to, že dokonca zamlčali existenciu zmlúv na priamu otázku Transparency,“ píše sa na blogu.

Zmätočné a nekonzistentné rozhodnutia

„Zmätočné a nekonzistentné rozhodnutia MZV podľa ombudsmanky Dubovcovej ‘neprispievajú k dôveryhodnosti ministerstvom uvádzaných dôvodov nesprístupnenia informácií.’ Inými slovami, ministerstvo možno kľučkuje a nehovorí pravdu, že niektoré informácie naozaj nemá,“ píše ďalej Transparency.

TIS zároveň informuje, že pokiaľ ide o mená firiem a ponuku konkurentov Agentúry Evka, ombudsmanka priamo nerozhodla, keďže ministerstvo tu použilo argument utajenia pre prebiehajúcu kontrolu.

Podajú žalobu aj tak

„Po rozhodnutí ombudsmanky má MZV dvadsať dní na to, aby jej odporúčania vykonalo v praxi. Ak tak neurobí, bude o tom rozhodovať vláda. V každom prípade, my na Lajčákovo ministerstvo podávame žalobu. Budeme argumentovať, že ministerstvo nemá čo plošne odmietať poskytovať dokumenty s argumentom, že sa má k nim uskutočniť kontrola inými inštitúciami typu NKÚ,“ píše sa na blogu.

TIS na blogu tvrdí, že MZV odmietlo poskytnúť ďalšie faktúry, ako aj dokumenty k výberu dodávateľov, ponuky a mená konkurenčných firiem, rovnako ako aj zápisnice z porád, na ktorých sa zúčastnila Zuzana Ťapáková. Od konca novembra už ministerstvo zahraničia ani ich podriadená agentúra Správa účelových zariadení neposkytuje žiadne informácie s dôvodom, že prebieha oficiálna kontrola.

Predražené podujatia

Koncom novembra 2016 Transparency International Slovensko spolu s bývalou zamestnankyňou ministerstva Zuzanou Hlávkovou informovalo, že kultúrne podujatia súvisiace s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené.

Kultúrne projekty sa údajne začali meniť a ich rozpočty navyšovať po príchode mediálnej poradkyne Zuzany Ťapákovej na ministerstvo. Obvinenia ministerstvo odmieta, obrátilo sa na Najvyšší kontrolný úrad, Protimonopolný úrad aj Úrad pre verejné obstarávanie, aby preverili všetky verejné obstarávania súvisiace s SK PRES.

Foto: SITA