Zahraničné Spoločnosť Top

Držiteľ Nobelovej ceny predpovedal: Koronavírus z Číny zmizne do konca marca

JERUZALEM – Celý svet žije strachom z nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. V záplave negatívnych a smutných informácií o nových prípadoch nakazenia a úmrtí na chorobu COVID-19 sa objavila aj jedna pozitívna správa. Vedec a držiteľ Nobelovej ceny Michael Levitt predpovedal spomalenie šírenia nákazy.

 

Michael Levitt je americko-izraelsko-britský biofyzik, ktorý získal v roku 2013 Nobelovu cenu za chémiu. V Číne sa stal v posledných mesiacoch udomácneným pojmom. I keď jeho špecializáciou nie je epidemiológia, už vo februári presne predpovedal spomalenie šírenia nákazy koronavírusom, čo dalo nádej tým, ktorí sú v karanténe, ako aj tým, ktorý sa boja, že sa nakazia.

Levitt síce nie je moderným prorokom, ale v rozhovore pre izraelský ekonomický denník “Calcalist” vysvetlil, že analyzoval čísla. Keď sa vírus začal šíriť v čínskej provincii Chu-pej, poprosil Levitt o pomoc svojich čínskych priateľov.

“Keď odpovedali a opísali, aká komplikovaná situácia je, rozhodol som sa pozrieť na čísla v nádeji, že dospejem k nejakým výsledkom. Miera infekcie v provincii Chu-pej denne stúpala o 30 percent, čo bolo z hľadiska štatistiky desivé,” uviedol pre denník Jerusalem Post.

Michael Levitt je americko-izraelsko-britský biofyzik, ktorý získal v roku 2013 Nobelovu cenu za chémiu. Zdroj: wikipedia

Ak by rast pokračoval týmto spôsobom, celý svet by bol nakazený do 90 dní. Ale ako Levitt pokračoval v sledovaní čísiel, vzorec sa zmenil.

1. februára, keď sa prvýkrát zaoberal štatistikami, hlásila provincia Chu-pej denne 1800 nových prípadov nákazy a 6. februára dosiahla dokonca 4700 nových prípadov denne. “Počet nových prípadov však začal klesať a nezastavil sa,” povedal Levitt.

“O týždeň neskôr sa to isté stalo s počtom úmrtí. Táto dramatická zmena krivky označila medián (strednú hodnotu) a dovolila lepšiu predpoveď pre konečný bod pandémie. Na základe toho som dospel k záveru, že situácia v Číne sa do dvoch týždňov zlepší. V skutočnosti je v súčasnosti registrovaných iba veľmi málo nových prípadov infekcie (dva dni už žiadne, pozn. red.).”

Matematickým spracovaním čísiel Levitt predpovedal, že koronavírus z Číny pravdepodobne zmizne koncom marca.

Čína vo štvrtok hlásila, že prvýkrát od vypuknutia vírusovej krízy neboli hlásené nové prípady nákazy. Podobne tomu bolo aj dnes (v piatok). Naopak, do Číny sa zo zahraničia vrátilo 34 infikovaných ľudí.

Úmrtia v Taliansku

Michael Levitt sa však vyjadril aj k vysokému počtu úmrtí v Taliansku. Podľa jeho názoru je to spôsobené skutočnosťou, že väčšie percento tamojšieho obyvateľstva, na rozdiel od iných krajín ako je Čína alebo Francúzsko, tvoria starší ľudia. “Talianska kultúra je navyše veľmi srdečná a Taliani majú veľmi bohatý spoločenský život. Z týchto dôvodov je potrebné držať ľudí od seba a zabrániť chorým v kontakte so zdravými ľuďmi,” dodal.

Mohlo by vás zaujímať