Zahraničné Spoločnosť Top

Pre Slovensko vybojovala druhé miesto. Takto sa dnes darilo Vlhovej v Semmeringu

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

SEMMERING – Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v sobotnom slalome Svetového pohára v rakúskom Semmeringu druhé miesto.

Za dominátorkou sezóny Mikaelou Shiffrinovou zaostala 29 stotín. Američanka ako prvá pretekárka vyhrala v kalendárnom roku 15 pretekov SP a svojím 36. slalomovým víťazstvom kariéry v SP prekonala rekord Rakúšanky Marlies Schildovej.

Shiffrinová zaregistrovala svoj 51. triumf kariéry v prestížnom seriáli a aj piatykrát v sezóne pred svojou slovenskou vrstovníčkou, tretia bola so stratou 38 stotín Švajčiarka Wendy Holdenerová.

Dvadsaťtriročná Vlhová po piatkovom triumfe v obrovskom slalome potvrdila, že po inom rakúskom rezorte Flachau sa najbližšie dejisko alpského SP od slovenských hraníc stalo zahraničnou “mekkou” slovenského zjazdového lyžovania, keďže v roku 2012 v Semmeringu prvé víťazstvo pre samostatnú krajinu vybojovala Veronika Velez-Zuzulová. Celkovo obe lyžiarky v stredisku, ktoré organizuje preteky SP medzi sviatkami každý druhý rok, dosiahli štyri pódiové umiestnenia.

Druhý najlepší čas v elitnej skupine štartujúcich

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zašla v prvom kole sobotného slalomu Svetového pohára v Semmeringu druhý najlepší čas v elitnej skupine štartujúcich. Za dominátorkou sezóny, Američankou Mikaelou Shiffrinovou zaostala 48 stotín.

Obe top-favoritky mali aj v piatom slalome sezóny našliapnuté na mikrosúboj, v predchádzajúcich štyroch vždy vyhrala Shiffrinová, trikrát pred Vlhovou, plus obe sa stretli aj vo finále paralelného slalomu, kde tiež tesne uspela Američanka. V sobotu v rakúskom stredisku s 23-ročnými zjazdárskymi superhviezdami držala krok v prvej fáze iba o desať rokov staršia švédska rutinérka Frida Hansdotterová (+0,53 s). Do sekundy sa ešte zmestila Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorej tréner postavil trať prvého kola. Vlhová však mohla ísť do 2. kola s nižším mankom, lebo hoci začala svoju jazdu s odhodlaním, najmä pri prejazde do strmšej pasáže krátko pred prvým medzičasom spravila dva oblúky príliš naširoko. “Prvé kolo nebolo zlé, ale ani najlepšie, lebo hneď od začiatku som nechytila rytmus. Trošku som sa v tom trápila, postupne som strácala aj v ďalších pasážach. Odstup je už dosť veľký, budem sa snažiť zlepšiť úseky, kde som postrácala,” uviedla Vlhová v cieľových priestoroch.

Súboj v 15-člennej slalomárskej elite ovplyvnila školácka chyba spolufavorizovanej Rakúšanky Bernadette Schildovej, ktorá zapichla špičku lyží z opačnej strany hneď prvej bránky. Špicaru sa tesne vyhla ďalšia domáca nádej Katharina Liensbergerová, ktorá mala oba medzičasy na druhé miesto, ale chyba v prejazde do cieľového úseku ju odsunula mimo prvú päťku s odstupom 1,17 s. Naopak, špicar po predchádzajúcom záklone sa stal zrejme osudným pre Nórku Ninu Haver-Lösethovú, ktorá si po tvrdom páde s bolestivým výrazom držala koleno.

Petra Vlhová počas prvého kola. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer