Domáce Šport Top

Drsné praktiky a vojna o peniaze. Slovenský plážový volejbal je v ohrození

Slovenské reprezentantky v plᾞovom volejbale Natália Dubovcová a Andrea Štrbová po turnaji Svetovej série FIVB v tureckom Mersine. Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Timotej Zuzula, Igor Vlha, Adam Žampa, Miloš Dubovec. Čo majú spoločné tieto štyri mená? Sú to štyri rodinné príbehy so spoločným scenárom a menovateľom. Kým prví traja bojovali o prežitie s vlastnou lyžiarskou federáciou, Dubovec si na vlastnej koži testuje boj s veternými mlynmi a volejbalovou federáciou. Je to otvorená vojna o peniaze, kompetencie, sľuby a morálku.

Boj Dávida s Goliášom. Doprosovanie sa, žiadosti, listy, telefonáty, osobné stretnutia. Bez efektu. Miloš Dubovec je trénerom a manažérom najúspešnejšieho slovenského páru v plážovom volejbale, ktorý sa môže ako jediný zástupca kolektívneho športu u nás dostať na olympiádu do Tokia 2020. Natália Dubovcová a Andrea Štrbová sú totiž aktuálne vo svetovom rebríčku, ktorý určuje nomináciu do Tokia na dvanástom mieste, pričom na olympiádu sa kvalifikuje najlepších 15 dvojíc. K tomu, aby si svoje postavenie udržali a vylepšili, potrebujú hrať a zbierať body na turnajoch v zahraničí. Nuž a k tomu, ako aj k zabezpečeniu prípravy, podporného tímu a celkovej logistiky potrebujete peniaze. Približne 120-tisíc eur na sezónu a to je práve kameň úrazu. Na rok 2019 im Slovenská volejbalová federácia odsúhlasila 70-tisíc eur, no Dubovcová so Štrbou dostali iba 50-tisíc. Navyše komunikácia so strany volejbalovej federácie k našim potenciálnym olympioničkám je nulová. Žiadna. Nič. Ako by boli všetci hluchonemí. Veľmi ma to mrzí a zo strany federácie nie je žiadna odozva. Napísal som im v júli list, upozornil som ich na to, že potrebujeme vyplatiť 20-tisíc eur na letenky z rozpočtu, ktorý bol pre nás schválený. Ale nedostali sme žiadnu reakciu,” povedal  na utorkovej tlačovej konferencii Dubovec.

Slovenské reprezentantky v plážovom volejbale Natália Dubovcová, Andrea Štrbová a manažér Miloš Dubovec. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Zarážajúce sú aj ďalšie informácie, ktoré charakterizujú prečo je medzi plážovými volejbalistkami a federáciou otvorená vojna a tvrdá konfrontačná politika. “Od roku 2009 do dnešného dňa nevidel dievčatá naživo v akcii na turnajoch Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB) ani predchádzajúci prezident Ľubor Halanda a ani terajší pán Kraščenič. Rovnako pán Singer, ktorý je poverený riadením sekretariátu, tiež dievčatá nevidel. Ja mám pocit, že chce niekto plážový volejbal na Slovensku zničiť,” doplnil Dubovec. Pritom v minulých rokoch bolo všetko ešte v norme. V rokoch 2014 až 2016 odsúhlasili plážovým volejbalistkám dokopy 50-tisíc eur. 45 tisícovou dotáciou im pomohol Slovenský olympijský a športový výbor v rámci projektu olympijskej solidarity. V roku 2017 dostali 50-tisíc, o rok neskôr 63.800 eur a hráčky k tomu navyše dostali odmenu 6000 na osobu.

Olympiáda je vo hviezdach

Teraz, v tejto sezóne iba 50-tisíc plus odmeny, bez vysvetlenia. Zvláštne praktiky. Najmä ak si naozaj uvedomíme, že plážový volejbal môže byť jediným kolektívnym športom v Tokiu 2020. Smutné, slovenské, klasické. Tak ako to povedal Igor Prieložný, bývalý úspešný česko-slovenský volejbalový reprezentant a neskôr tréner. “Olympijské hry je to najväčšie, čo môžeme dosiahnuť. Je to dobré pre rozvoj celého volejbalu a šanca reprezentovať krajinu na OH. Môžem zodpovedne povedať, že dvojica má všetky predpoklady, aby sa na základe postavenia v rebríčku na OH kvalifikovala. Preto je potrebné urobiť všetko preto, aby ich federácia alebo ostatní športoví predstavitelia podporili. Je to jedna z najhoršie podporovaných dvojíc.“

Manažér plážových volejbalistiek Miloš Dubovec počas tlačovej konferencie v Bratislave k problémom financovania dvojice Natália Dubovcová – Andrea Štrbová. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Celá situácia sa dostala tak ďaleko, že Slovenská volejbalová federácia neprihlásila pár Dubovcová-Štrbová na olympijský kvalifikačný turnaj, ktorý bude od 18.-22.septembra v čínskom Chaj-jang. Naschvál? Zábudlivosť? Ľahostajnosť? Miloš Dubovec musel všetko hasiť na poslednú chvíľu a po vlastnej línii. „Náš najväčší súper je naša federácia. My sme sa napríklad neskoro prihlásili na olympijský turnaj. Medzinárodná volejbalová federácia poslala na adresu prezidenta federácie a povereného pracovníka vedenia sekretariátu mail, kde mali potvrdiť našu účasť na turnaji. Ja som o tom nevedel, ale našťastie človek, ktorý robí na FIVB volal pani koordinátorke Cibulovej, že prečo tam nechceme ísť. Začali sme to riešiť, ale napokon sme to vyriešili, hoci po deadline. Obaja tvrdili, že im ten mail nedošiel, ale mám v rukách materiály, kde je jasné, že im tie správy prišli,” povedal Dubovec.

Otvorený konflikt ako vyšitý. Zbytočný, trápny, smutný, nezmyselný. Je tu preto reálna možnosť, že naše plážové volejbalistky predčasne ukončia sezónu. Alebo sa dohodnú na radikálnom a mimoriadne neštandardnom riešení. “Musíme si sadnúť s dievčatami a trénermi, či vôbec pôjdeme na turnaje, či budeme cestovať a obetujeme na to vlastné peniaze. Ale na druhej strane nevyužiť takúto šancu by bolo trestuhodné. Neviem si predstaviť, aká by to bola medzinárodná blamáž, keby sme v Číne chýbali. Bude to obrovská škoda, ak nebudeme môcť odohrať dôležité turnaje kvôli nedostatkom financií, hoci na federácii tie peniaze sú,” dodal Dubovec.

Volejbalová federácia vracia úder

Na vyjadrenia Miloša Dubovca  zareagovala Slovenská volejbalová federácia. “Slovenská volejbalová federácia plne podporuje prípravu a činnosť dvojice Dubovcová – Štrbová, uvedomuje si ich príležitosť kvalifikovať sa na olympijský turnaj v Tokiu a plne podporuje koncepčný rozvoj plážového volejbalu na Slovensku. Zároveň uprednostňuje konštruktívny prístup a komunikáciu pred nezmyselnými mediálnymi útokmi a vyhrážkami zo strany manažéra tímu a zároveň viceprezidenta SVF pre plážový volejbal Miloša Dubovca.” Federácia uviedla, že má voči tímu plážových volejbalistiek Dubovcová – Štrbová vysporiadané všetky zmluvné záväzky pre rok 2019. Finančné prostriedky určené na činnosť tímu vo výške 33.200 eur boli vyplatené v 100 % výške v troch splátkach už do 7. júna 2019. Nad zmluvný rámec bola tímu vyplatená ďalšia finančná výpomoc vo výške 3800 eur a pravidelne financuje personálne náklady tímu vo výške 2400 eur mesačne. Celková ročná dotácia Slovenskej volejbalovej federácie tak je 65.800 eur.

Manažžér plើových volejbalistiek Miloš Dubovec a člen Správnej rady Slovenskej volejbalovej federácie Igor Prieložžný. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

“Dotácia na podporu tímu sa oproti minulému olympijskému cyklu navýšila o viac ako 200%. Pán Dubovec pri prezentovaní projektu Tokio 2020 pritom požadoval sumu 50.000 eur a považoval ju ako dostatočnú pre úspešné pôsobenie tímu s cieľom kvalifikovať sa na OH. Tím plážových volejbalistiek tiež čerpá finančné prostriedky z projektu Olympijskej solidarity prostredníctvom Slovenského olympijského a športového výboru. V roku 2019 zatiaľ vyčerpal 15.683 eur a očakáva ešte druhú splátku do konečnej sumy 25.000 amerických dolárov. Dôležité sú aj vlastné zdroje tímu, “prize money” v celkovej výške viac než 50.000 dolárov za dosiahnuté výsledky na viacerých turnajoch Svetovej série. Tieto financie tímu zostávajú v stopercentnej výške ako aj všetky finančné prostriedky z prípadných reklamných partnerstiev či iných príjmov. Celkovo si táto dvojica príde rozpočtovo minimálne ročne na viac ako 135.000 eur. Pre porovnanie, Český volejbalový zväz poskytuje na rok 2019 najlepšej dvojici Hermannová – Sluková, ktorá aktuálne figuruje v svetovom rakingu na 15. mieste, sumu 50.000 eur.

Federácia tvrdí, že má čistý stôl

Ostatné príjmy dvojice sú podľa SVF plne v kompetencii manažéra tímu, čiže marketingové zhodnotenie reklamného priestoru a výsledkov dvojice, čo je približne 100.000 eur ročne. “Slovenská volejbalová federácia do tejto kompetencie manažéra tímu plážových volejbalistiek Dubovcová – Štrbová nevstupovala, ani nevstupuje. Vzhľadom na tieto skutočnosti Slovenská volejbalová federácia očakáva od pána Dubovca vysvetlenie dôvodu finančnej tiesne napriek plneniu všetkých zmluvných záväzkov zo strany SVF i ďalších partnerov. Navyše, pán Dubovec doteraz nezúčtoval ani euro z poskytnutej dotácie a pokiaľ tak neučiní, SVF nemôže vyhodnotiť oprávnenosť jeho ďalších prípadných finančných požiadaviek pre tím plážových volejbalistiek. Teda ani sumy 20.000 eur, o ktorej dnes pán Dubovec hovoril a ktorá je v rozpočte na rok 2019 uvedená všeobecne ako: “podpora pre reprezentačné tímy,” uviedla v stanovisku volejbalová federácia.