Domáce Spoločnosť Top

Drogy na festivale predať nestihol. Grape si svojich návštevníkov ochránil sám

Zdroj: FB / GRAPE FESTIVAL

PIEŠŤANY – Ešte ani poriadne nezačal a už museli riešiť problémy. Reč je o známom piešťanskom festivale Grape, ktorý odštartoval včera popoludní. Podľa informácii Glob.sk museli na festival pre drogy prísť policajti. Informáciu potvrdila aj trnavská krajská polícia. Mladíka s drogami chytili ešte na bráne SBS-kári najatí organizátormi. 

 

Festival Grape je každoročne jedným z vrcholov festivalovej sezóny pre mladú generáciu ľudí. Jubilejný desiaty ročník však hneď na úvod sprevádzali isté ťažkosti. Podľa informácií Glob.sk sa na festival vybrali trnavskí policajti. Dôvodom boli drogy. Informáciu následne pre portál Glob.sk potvrdila aj hovorkyňa krajskej polície v Trnave Mária Linkešová. Podľa jej slov policajti zadržali jednu osobu, z dôvodu prechovávania drog. V súčasnosti majú na mieste prebiehať procesné úkony, nie je jasné, aké veľké množstvo drogy policajti u previnilca našli, ani o akú drogu išlo. Podľa paragrafu 172 odsek 1 Trestného zákona však človeku, ktorý neoprávnene vyrobí, dovezie, vyvezie, prevezie alebo dá prepraviť, kúpi, predá, vymení, zadováži, alebo prechováva po akúkoľvek dobu omamnú, psychotropnú látku, jed alebo prekuzor, hrozí odňatie slobody na 4 až 10 rokov.

Festival sa koná už jubilejný desiaty rok. Zdroj: TASR /Martin Palkovič

Podľa hovorkyne festivalu Grape Denisy Chylovej mali ochrankári, ktorých si zabezpečili samotní organizátori, nájsť väčšie množstvo neznámej drogy istému mladíkovi ešte pri vstupnej bráne. Dodala, že následne volali trnavských policajtov, ktorí na piešťanske letisko prišli. Na samotný festival je tak, ako na každý festival, zakázané nosiť a užívať drogy. Podľa slov Chylovej organizátori robia každoročne rôzne opatrenia, aby zabránili distribúcii a predávaniu drog na festivale. “Pri vstupe vykonáva bezpečnostná služba náhodné kontroly, aj následne pribežne monitorujeme dianie v areáli. V prípade potreby spolupracujeme tiež s políciou, avšak ustrážiť 20 000 návštevníkov je reálne nemožné, na to sme ešte recept nenašli,” vysvetlila Chylová.

Riziková situácia

Samotný Grape festival začal svoje dejiny písať už v roku 2010.  Pôvodne sa mal konať v Pezinku, preto aj dostal názov Grape (hrozno). Po presune na piešťanské letisko mu však názov ostal. Z malého podujatia sa v priebehu rokov postupne vyformoval na jeden z najväčších hudobných festivalov na Slovensku. Prichádzajú na neho hudobníci zo Slovenska, ale aj zahraničia. Prvkrát vypredal maximálnu kapacitu 20-tisíc návštevníkov v roku 2014, výnimkou nebol ani tento rok. Celkovo sa interpreti predvedú na siedmych pódiách. Festival končí v nedeľu v skorých ranných hodinách. 

Festivaly sú dobrou príležitosťou pre mladých dostať sa ku drogám. Zdroj: FB / GRAPE FESTIVAL

Samotná situácia s drogami na festivaloch začína byť z roka na rok rizikovejšia, organizátori napriek snahe veľakrát nevedia fenomén potlačiť ani kontrolami. Festivaly sú podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu pre mladých ideálnou príležitosťou ako sa dostať k drogám. ,,Ako ľahko sa môžu dostať k drogám, to závisí aj od organizátora. A je to rôzne,‘‘ povedal. Organizátori mnohých festivalov sa snažia ustrážiť bezpečnosť účastníkov. Už pri vstupe do areálu návštevníci musia súhlasiť s osobnou prehliadkou, ale aj kedykoľvek počas trvania festivalu. Návštevník sa tiež zakúpením vstupenky zaväzuje dodržiavať pokyny usporiadateľa. Ak neuposlúchne inštrukcie, môže byť z festivalu vyhostený. Dokonca usporiadatelia môžu nevpustiť do areálu (prípadne môžu vyviesť z areálu) osoby v podnapitom stave alebo pod vplyvom drog.