Regióny Žilina

Dražba stánkov na vianočných trhoch priniesla do žilinského rozpočtu viac ako 180-tisíc eur

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

ŽILINA – Žilinské vianočné trhy otvoria v sobotu 23. novembra a na Mariánskom námestí a Námestí Andreja Hlinku potrvajú presne mesiac. Žilinská radnica už tradične vyberala stánky s občerstvením prostredníctvom elektronickej aukcie, do mestského rozpočtu z nej pribudne viac ako 180-tisíc eur. Ako agentúru SITA informovala Erika Lašútová z tlačového odboru mestského úradu, tohtoročné vianočné trhy sa budú podobať vianočnému mestečku.

 

Pre návštevníkov žilinských vianočných trhov bude k dispozícii na Mariánskom námestí 10 stánkov s občerstvením, 14 remeselných stánkov a šesť stánkov s potravinovým tovarom. Na Námestí Andreja Hlinku budú k dispozícii dva stánky s občerstvením. “Mesto Žilina vyberalo stánky prostredníctvom elektronickej aukcie, ktorá sa konala v septembri a októbri. Celkovo do mestského rozpočtu pribudne z prenájmu stánkov viac ako 180-tisíc eur,” uviedla Lašútová. O predaj občerstvenia počas tohtoročných vianočných trhov sa v elektronickej aukcii uchádzalo 22 záujemcov. Už tradične priniesla dražba najväčší výnos z nápojových stánkov na Mariánskom námestí. Dražilo sa ich dovedna päť a sumár nájomného presiahol 91-tisíc eur. Najvyššia ponuka pritom bola 20 822 eur.

“Priestor pre návštevníkov sa pre tento rok rozšíri a súčasťou vianočného mestečka bude aj obrovská vianočná guľa, v ktorej sa návštevníci trhov radi fotografujú. Ozdobou Mariánskeho námestia bude tradične vianočný stromček a drevený betlehem. Návštevníci trhov nájdu v centre mesta rôznu vianočnú výzdobu, napríklad sobiu rodinku, svetelné vločky, anjelov, prevesy a mnoho iného,” priblížila atmosféru na trhoch Lašútová. Počas posledného predvianočného víkendu bude pripravená aj ukážka života na stredovekom sedliackom dvore s prezentáciou stredovekých remesiel a živými zvieratami.