Zahraničné

Dramatický vývoj vo vyšetrovaní. Exprezidenta Brazílie zatkli pre korupčné škandály

Michel Temer - Zdroj: SITA/AP Photo/Eraldo Peres

RIO DE JANEIRO – Bývalého brazílskeho prezidenta Michela Temera zatkli vo štvtok pre obvinenia z korupcie. Ide o dramatický vývoj v už dlho sa ťahajúcom vyšetrovaní, ktoré pobúrilo Brazíliu.

Úrad prokurátora v Rio de Janeiro uviedol, že sudca Marcelo Breitas vydal zatykač na Temera a Moreira Franca, bývalého ministra a Temerovho blízkeho spojenca. Nehovorí sa v ňom o samotných obvineniach, detaily odmietla uviesť aj hovorkyňa prokuratúry. Televízia Globo odvysiealala zábery bývalého prezidenta, ako ho v Sao Paule, kde býva, sprevádza polícia. Následne ho eskortovala na letisko, odkiaľ by mal byť podľa všetkého prevezený na ďalšie úkony do Rio de Janeira.

Sudca Breitas dohliada na vyšetrovanie masívnej korupcie vrátane provízii pre politikov a verejných činiteľov. Vyšetrovanie, ktoré sa začalo v marci 2014, viedlo k uväzneniu top podnikateľov a politikov vrátane exprezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu. Temerova strana Brazílske demokratické hnutie označilo vo svojom vyhlásení zatknutie za “unáhlené”.

Temer, bývalý viceprezident, sa ujal funkcie prezidenta Brazílie v auguste 2016. Do úradu nastúpil po svojej predchodkyni Dilme Rousseffovej, ktorú obžalovali a zvrhli za zlé spravovanie federálneho rozpočtu. Odvtedy čelil viacerým pokusom o zbavenie úradu, obvineniam z korupcie či marenia spravodlivosti. Korupčným prípadom sa obyčajne venujú bežné súdy a len Kongres môže schváliť obvinenia voči prezidentovi vo funkcii, na čo sa nenašiel doteraz dostatok hlasov. Temerovi sa 1. januára skončilo funkčné obdobie a stratil tak imunitu, vďaka ktorej sa vyhýbal obžalobe.