Spoločnosť Top Zahraničné

Dramatická situácia v Španielsku. Pacienti nakazení koronavírusom utekajú z nemocníc

Na snímke socha s rúškom na tvíri v centre Madridu 24. marca 2020. Zdroj: TASR / AP

MADRID – Situácia v Španielsku sa v súvislosti s koronavírusom aj naďalej dramatizuje. V utorok sa objavila informácia, že infikovaní pacienti utekajú z nemocníc. Ako potvrdil aj šéf národnej polície Jose Ángel Gonzáles, že na rôznych klinikách už bolo niekoľko takých prípadov.

 

Len za niekoľko posledných hodín sa vyskytli dva takéto prípady v Leganés pri Madride, ako aj v pobrežnom meste Benidorm na východe Španielska. Bezpečnostné zložky majú kvôli tomu kopu zbytočnej práce navyše. Musia totiž týchto pacientov vyhľadať a znova ich priviesť do nemocníc, vysvetlil policajný riaditeľ na tlačovej konferencii v Madride.

Gonzáles sa tiež sťažoval, že okrem týchto pacientov existuje aj pomerne veľa nezodpovedných občanov, ktorí porušujú zákaz vychádzania uvalený pred týždňom a pol. Iba za posledných 24 hodín bolo zadržaných 80 takýchto nezodpovedných a nesolidárnych ľudí.

Takmer 47 miliónov obyvateľov Španielska má od 15. marca povolené opustiť domov len vo výnimočných prípadoch, ktorými sú napríklad nákupy. V stredu (dnes) má parlament na žiadosť ľavicovej vlády Pedra Sáncheza hlasovať o predĺžení zákazu vychádzania až do 11. apríla.

Policajti stoja pred ľadovým klziskom v Madride, ktoré sa stalo dočasnou márnicou pre obete ochorenia COVID-19 v utorok 24. marca 2020. Zdroj: TASR / AP

Španielsko v počte úmrtí v dôsledku koronavírusu prekonalo Čínu

Španielsko potvrdilo v stredu už celkovo 3434 úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom, čo je viac ako v Číne. Informovala o tom TASR citujúc agentúru AP.

Za uplynulých 24 hodín Španielsko zaznamenalo 738 nových úmrtí. Počet prípadov nakazení vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, sa v krajine zvýšil na 47.610. Z ochorenia sa dosiaľ vyliečilo viac ako 5000 ľudí, doplnilo španielske ministerstvo zdravotníctva.

Čína doposiaľ eviduje oficiálne 3285 úmrtí, najviac – 6820 – obetí si ochorenie COVID-19 vyžiadalo v Taliansku.

Vo Francúzsku vyše 1000 obetí

Vo Francúzsku si pandémia vyžiadala už viac ako 1000 obetí. Podľa utorkových údajov v nemocniciach zomrelo už 1100 ľudí, čo bolo o 240 pacientov viac ako deň predtým. V utorok bolo nakazených celkovo 22 300 ľudí, z toho je hospitalizovaných 10 176.

Epidémia v krajine sa podľa riaditeľa úradu zdravotníctva Jeromea Salomona aj naďalej rýchlo šíri. Salomon tiež oznámil, že vysokorýchlostný vlak TGV so zdravotníckym vybavením privezie zo Štrasburgu do západného Francúzska 20 pacientov. Pandémiou je postihnuté najviac Alsasko. V boji s koronavírusom uvalilo Francúzsko podobne ako Španielsko prísne obmedzenia vychádzania, ktoré kontroluje polícia.

Občania, ktorí vyjdú na ulicu, sa musia preukázať priepustkou a uviesť kam idú.

Zákaz vychádzania sa dotýka vyše 2,6 miliardy ľudí

Po uvalení úplného zákazu vychádzania v Indii sa toto opatrenie v rôznych krajinách sveta týka vyše 2,6 miliardy ľudí. Vyplýva to z aktuálnych štatistík. Toto opatrenie má spomaliť šírenie vírusu SARS-CoV-2.

Mohlo by vás zaujímať