Domáce Šport Top

Dráma pokračuje. Almeida zostal v ružovom aj po ďalšej ťažkej etape Giro d ´Italia

Lídrom cyklistických pretekov Giro d ´Italia bol aj po dvoch týždňoch Portugalčan Joao Almeida. Zdroj: Facebook / giroitalia.it

SAN DANIELE DEL FRIULI – Slovinský cyklista Jan Tratnik vyhral ťažkú horskú etapu na Giro d ´Italia po viac ako 50-kilometrovom úniku. V ružovom drese zostal Portugalčan Joao Almeida. Peter Sagan manko v bodovacej súťaži na Andrého Démara nestiahol.

 

Kto by to bol povedal, že po dvoch týždňoch Giro d ´Italia bude jeho lídrom Joao Almeida. 22-ročný Portugalčan, ktorý je iba prvým rokom profesionálom a v Taliansku štartuje len preto, že v tíme Deceuninck sa zranil Remco Evenepoel. V ružovom drese nie je Almeida omylom. Mal skvelé obe časovky a aj v horských etapách skončili vždy v prvej desiatke. Až teraz to však bude pre portugalského mladíka tá správna skúška a test, čoho je schopný. Doposiaľ totiž absolvoval maximálne desaťdenné preteky a to, čo ho na Giro čaká v posledných šiestich etapách, je doslova masaker aj pre skúsenejších jazdcov.

Pelotón zavíta do Álp a cyklisti sa môžu pripraviť nielen na zimu, sneh a poriadne kopce, ale aj extrémnu dĺžku etáp. Najkratšia má 198 kilometrov a najdlhšia impozantných 251 kilometrov. Cieľové dojazdy sú tiež “lahôdkové” – lyžiarske strediská Madonna di Campiglio, Sestriere, Stelvio. Aby toho nebolo málo, na trase budú štyri kopce s výškou nad 200 metrov, pričom jazdcov čakajú aj úchvatní velikáni Col d´Izoard s výškou 2 360 metrov, Passo di Stelvio vo výške 2 744 metrov a napokon obor obrov Colle della Agnelo vo výške 2 758 metrov. To všetko za predpokladu, že sa tam cyklisti dostanú, keďže v Alpách už sneží a teplota v týchto horských priesmykoch je už teraz pod nulou.

 

Bonbónik príde na záver. Tým je v poslednej etape časovka do Milána. Organizátori pripravili do tretieho týždňa Giro d´Italia pripravili skutočne extrémne divadlo. Pre Sagana a špurtérov môže byť zaujímavá iba ak tak 19. etapa, ktorá je rovinatá, no dlhá. Do Asti prídu cyklisti po viac ako šiestich hodinách, keď budú mať v nohách 251 kilometrov. Zbierať body na rýchlostných prémiách bude problém, keďže sú až za horských stúpaniami a tam Sagan a spol. s najväčšou pravdepodobnosťou vpredu nebudú. Náš cyklista je v súťaži o najbojovnejšieho cyklistu aktuálne na druhom mieste, iba o dva body za Simonom Pellaudom.

Dnešná, v poradí už 16. etapa, ktorá nasledovala po dni voľna, nebola vôbec oddychová. Na cyklistov čakalo až šesť horských prémii a 229 kilometrov z Udine do San Daniele del Friuli. Stúpania tu nie sú síce tvrdé, ťažké a ani dlhé, no dalo sa na nich veľa stratiť. Záver bol totiž netradičný. Na jazdcov trikrát po sebe čakal v okolí cieľového mesta okruh, kde sa trikrát vyšplhali na Monte di Ragogna. Kopec s dĺžkou 2,8 kilometra a priemerným sklonom 10,8 percenta je poriadne výživným stúpaním. Aj posledný kilometer dal cyklistom poriadne zabrať. Bol na ňom 100-metrový úsek so sklonom 20 percent a finiš sa išiel do kopca s 10-percentným stúpaním. Ideálna etapa na únik a zmeny v celkovom poradí.

Nebolo to nič pre Sagana a špurtérov, najmä keď po štarte sa z pelotónu oddelila poriadne veľká 28-členná skupina. Tá bola skoro väčšia ako hlavný balík. Informáciou dňa bolo odstúpenie dvojice elitných špurtérov – Maximilliana Richézeho a Fernanda Gavíriu – dvoch veľkých súperov Sagana. Gavíria mal pozitívny test na koronavírus a Richeze ho pravdepodobne dostal od svojho tímového kolegu z UAE. Po Michaelovi Matthewsovi tak z Giro d ´Italia pre COVID-19 museli ísť do karantény hneď traja elitní špurtéri. Pozornosť tak na seba prebrali Giovanni Visconti a Rubén Guerreiro, ktorí boli v úniku a bojovali o modrý dres najlepšieho vrchára.

Po úniku skupiny sa situácia v etape stabilizovala, odstup pelotónu s hlavnými favoritmi bol až 15-minútový a bolo jasné, že scenár záveru bude jednoduchý – súboj o etapový triumf a o ružový dres. Stúpanie Monte di Ragogna bolo totiž poriadne technické, jedna serpentína striedala ďalšiu. V kombinácii s viac ako v priemere 10-percentným sklonom na úzkej ceste dali cyklistom poriadne zabrať. A to navyše trikrát po sebe. Dala sa predpokladať veľká taktická hra o poradie v celkovej klasifikácii. Vpredu sa väčšia skupina rozdelila na menšie a do trháku sa vybral Jan Tratnik. Slovinec prestal taktizovať a jeho sólo vyzeralo veľmi nádejne. 20 kilometrov pred cieľom mal k dobru 45 sekúnd.

Pelotón išiel ľahkým tempom a manko 15 minút s ním nič nerobilo. Čakalo sa v ňom až na úplný záver a ťažký záverečný kilometer. Tratnikové sólo bolo obdivuhodné, veď sám sa do trháku pustil 50 kilometrov pred cieľom. 21r-očný mladík tak iba potvrdil, že slovinská cyklistická škola Primoža Rogliča a Tadeja Pogačara má ďalšieho talentovaného jazdca. Ale stále nebol koniec. K veľkej stíhacej jazde sa totiž vybral Benn O´Connor a dotiahol sa na Tratnika. Etapový triumf bol tak v ich réžii, aby napokon v tvrdom záverečnom kopci a strhujúcom finiši vyhral Jan Tratnik. Po prvýkrát na Giro d´Italia. Po šiestich hodinách. A zaslúžene.

V hlavnom balíku sa taktizovalo až do posledných metrov, kde sa išlo do záverečných stúpaní s 20-percentným a 10-percentným sklonom. Tempo bolo vysoké a najmä Sunveb s Keldermanom chcel dostať Almeidu pod tlak. Portugalský cyklista mal však skvelé nohy a bol to nakoniec on, kto získal 3 sekundy na konkurenciu. V celkovom poradí tak má na Keldermana 18-sekundový náskok. Peter Sagan prišiel do cieľa v pokoji a v časovom limite s viac ako 20-minútovým mankom na Tratnika.