Politika Top Zahraničné

Drahoš alebo Zeman? Začalo sa druhé kolo českých volieb

BRATISLAVA – V Českej republike dnes o 14:00 otvorili volebné miestnosti, v ktorých občania môžu voliť nového prezidenta krajiny. V druhom kole majú na výber z dvoch kandidátov, ktorými sú súčasná hlava štátu Miloš Zeman a bývalý predseda Akadémie vied Českej republiky Jiří Drahoš. Volebné miestnosti budú rovnako ako počas prvého kola otvorené dnes do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

Sedemdesiattriročný Zeman v prvom kole dostal 38,56 percenta hlasov, 68-ročný Drahoš mal podporu 26,6 percenta. Podľa posledného predvolebného prieskumu verejnej mienky agentúry STEM/MARK, ktorý sa uskutočnil až po vyhlásení výsledkov prvého kola volieb, bude súboj o prezidentské kreslo tesný.

Rozhodnú nerozhodnutí

Ani jeden z kandidátov si zatiaľ nenaklonil cez 50 percent voličov, dobré šance na víťazstvo má však Jiří Drahoš, za ktorého sa rozhodlo hlasovať 47 percent voličov. Zemanovi svoj hlas plánuje dať 43 percent. Konečné slovo tak budú mať zatiaľ nerozhodnutí voliči.

Drahoša chcú voliť skôr ľudia mladší ako 45 rokov a ľudia s vyšším vzdelaním, Zemana naopak podporujú starší ľudia a ľudia s nižším vzdelaním. Medzi desiatimi percentami nerozhodnutých voličov je pritom viac starších osôb a ľudí s nižším vzdelaním.

Český prezident sa volí priamo na päťročné funkčné obdobie. Prvým priamo zvoleným prezidentom Českej republiky je Miloš Zeman, ktorý vyhral prezidentské voľby v roku 2013. Jeho mandát vyprší 8. marca.

Foto:  Foto: SITA/SAV