Domáce Spoločnosť

Dotácia na takzvané obedy zadarmo nepokryje ani náklady na potraviny, tvrdí bratislavské Staré Mesto

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Bratislavská mestská časť Staré Mesto považuje slovné spojenie „obedy zadarmo“ za veľmi nešťastne zvolené pomenovanie dotácie vo výške 1,20 eura za jeden obed. Túto sumu bude poskytovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (MPSVaR SR) od 1. septembra žiakom základných škôl.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MSVVaS SR) určuje školám finančné pásma na nákup potravín na jeden obed. Ich zmysel spočíva v rozdielnych cenách potravín v rôznych častiach Slovenska. Na základe týchto pásiem stoja suroviny potrebné na uvarenie jedného obeda pre žiaka ktorejkoľvek základnej školy v Starom Meste vo veku šesť až 11 rokov 1,21 eura a pre žiaka vo veku 11 až 15 rokov 1,30 eura.

Dotácia tak nepokryje ani samotné náklady na nákup potravín pre uvarenie jedného obeda. „Predpokladáme nárast stravníkov zo 65 percent na 80 percent v priemere. Bude to administratívne a personálne náročné a jedálne už teraz takpovediac praskajú vo švíkoch. Hľadáme spôsob, ako modernizovať kuchynské vybavenie, keďže je bežné, že naše kuchárky používajú aj 30 či 35-ročné stroje,“  uviedol hovorca Starého Mesta Matej Števove.

„Okrem nákladov na potraviny vstupujú do procesu výroby obedov aj iné náklady, ako sú elektrina, plyn, obnova technického vybavenia kuchýň, inventár, atď. – tieto voláme režijné náklady,“ povedal Števove. Vo všeobecne záväznom nariadení (VZN) z roku 2012 mestská časť určila výšku režijného poplatku 0,50 eura za jeden obed. „Tieto poplatky sa sedem rokov nemenili, zatiaľ čo ceny energií a ostatné náklady rástli. To sa odzrkadlilo v úprave ceny režijného poplatku v novom VZN, kde sme ho stanovili na jedno euro za obed,“ dodal Števove.

V praxi to bude znamenať, že hodnota jedného obeda pre žiaka na prvom stupni základnej školy je 2,21 eura (režijný poplatok jedno euro a náklady na nákup potravín 1,21 eura). Po odpočítaní dotácie z MPSVaR SR 1,20 eura, ktorá však môže byť použitá výlučne na nákup potravín, zaplatí rodič za jeden obed 1,01 eura. V prípade žiakov na druhom stupni základných škôl je hodnota jedného obeda 2,30 eura, po odrátaní dotácie zaplatí rodič 1,10 eura za obed.

Novela zákona o dotáciách na stravovanie detí materských a základných škôl platí od 1. januára pre škôlkarov a od 1. septembra pre deti základných škôl. Napriek ľudovému názvu „obedy zadarmo“ stravovanie v jedálňach bezplatné nebude. Napríklad aj v karloveských základných školách zaplatia rodičia za dieťa na prvom stupni 0,76 eura za jeden obed a za dieťa na druhom stupni 0,85 eura za obed. Od septembra očakávajú základné školy nápor stravníkov, čo im spôsobí niekoľko problémov. Karloveské školy sa sťažujú na nedostatok pracovníkov.

Získať pracovníkov do školských kuchýň je takmer nemožné,“ uviedol pre Miroslav Špejl z oddelenia komunikácie s médiami a vzťahy s verejnosťou bratislavskej mestskej časti Karlova Ves. Mestské časti sa sťažujú aj na staré a nedostatočné vybavenie kuchýň, zastaralé technológie a nepostačujúce rozvody. Mestská časť Nové Mesto investovalo takmer 100-tisíc eur do vybavenia jedální, aby tak zvýšili ich kapacitu. Aj táto mestská časť sa sťažuje na nedostatok pracovníkov a upozorňuje na vekovú štruktúru existujúcich pracovníkov. „Vo viacerých prevádzkach pracujú kuchárky v preddôchodkovom veku,“ uviedol Ján Borčin z oddelenia komunikácie, kultúry, športu, mládeže a voľného času v Novom Meste.

O problémoch samospráv spojených s tzv. obedmi zadarmo hovoril tajomník Rady expertov Združenia miest a obcí Slovenska a zároveň hovorca ZMOS Michal Kaliňák. Robiť si veľké ilúzie, že samosprávy obedy zadarmo bravúrne zvládnu by bolo podľa neho klamstvo. Po schválení všetkých opatrení v minulom roku, ktoré majú dopady na výdavkovú časť rozpočtov miest a obcí, bude samosprávam podľa neho chýbať 80 miliónov eur.