Domáce Ekonomika Politika Top

Dosluhujúca koalícia chce na poslednú chvíľu obsadiť lukratívny post. Dankovou nominantkou

Dana Meager. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Dlhodobý problém môže byť konečne vyriešený. Na dnes štartujúcej schôdzi parlamentu sa dosluhujúci poslanci budú okrem iného zaoberať aj nomináciou štátnej tajomníčky ministerstva financií Dany Meager na post viceguvernérky NBS. Do tejto funkcie ju ešte koncom minulého roka navrhla vláda. Nie každý je však o tomto výbere presvedčený. Prekážkou má byť aj krátky čas, ktorý zostáva do volieb. 

 

Aktualizované 14:20 po hlasovaní parlamentu

Vyštudovaná ekonómka má za sebou dlhú kariéru v súkromnej sfére, kde pôsobila ako manažérka či daňová poradkyňa. Dlhé roky tiež pôsobila v SPP. Do štátnej správy prešla v roku 2013, kedy bola pri moci jednofarebná vláda strany Smer-SD. Nešlo však o žiadne rádové miesto štátneho úradníka. Meager obsadila vtedy stoličku viceprezidentky Finančného riaditeľstva, kde pôsobila tri roky. Krátko po voľbách v roku 2016 a sformovaní novej vlády strán Smer-SD, SNS a Most-Híd sa stala štátnou tajomníčkou ministerstva financií. Vo funkcii nahradila Ivana Lesaya. Na tento post si ju mal údajne vybrať sám vtedajší minister financií Peter Kažimír. Paradoxom je, že ak by Meager uspela v parlamente a neskôr aj v prezidentskom paláci, pôsobila by znova po boku Petra Kažimíra, súčasného guvernéra NBS.

Cesta parlamentom

Meager do funkcie viceguvernérky NBS navrhla vláda z iniciatívy koaličnej SNS. Národniari tak urobili po tom, ako prezidentka Zuzana Čaputová odmietla vymenovať ich predošlého kandidáta Jozefa Hudáka kvôli jeho nedostatočnej kvalifikácii.

Podľa zákona ju ešte musí do funkcie odobriť parlament a vymenovať prezidentka. O jej návrhu by mal už dnes hovoriť parlamentný finančný výbor a následne aj plénum parlamentu. Rovnako ako Hudák, ani Meager by nemala mať problém s politickou podporou v Národnej rade. Hlasy by jej mala dať SNS, Smer-SD aj Most-Híd. „Vláda schválila nomináciu pani Meager. Poslanecký klub Mosta-Híd túto nomináciu potvrdí, lebo si myslí, že odborne je pripravená na tento post,“ uviedli od Bugára.

Otázne je, či dostane aj hlasy opozície. Strana SaS už vyzvala poslancov, aby za ňu nehlasovali. Odôvodnili to tým, že končiaci parlament by nemal krátko pred voľbami rozhodovať o tak dôležitých nomináciách, ako je táto. „V žiadnom prípade nemôžeme súhlasiť s taktikou dosluhujúcej vlády, aby poslanci NR SR spravili na poslednej schôdzi rozhodnutie záväzné na 6 rokov,“ uviedli. Politickú podporu Meager neplánujú dať ani v Kollárovom hnutí Smer rodina. Rovnako tak za ňu nezahlasujú ani odídenci zo SaS okolo Ľubomíra Galka, ktorí vstúpili do Demokratickej strany.

Guvernér NBS Peter Kažimír. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Klub ekonomických analytikov chce verejné vypočutie

S nomináciou Dany Meager nie sú spokojní ani členovia Klubu ekonomických analytikov (KEA). Občianskemu združeniu zloženému z analytikov prekáža najmä spôsob, akým bola súčasná štátna tajomníčka rezortu financií na post vybraná. Námietky majú aj voči jej kvalifikácii. “Tento bod programu rokovania vlády bol zverejnený až v daný deň schválenia. Zároveň to bolo v čase, keď sa už posledná regulárna schôdza parlamentu v tomto volebnom období skončila,“ pripomenuli. Podľa nich by bolo potrebné zmeniť spôsob nominácií a výber kandidátov na dôležité štátne posty. „Vyzývame preto parlament, aby urobil verejné vypočutie vládou navrhovanej kandidátky pred jej schvaľovaním v parlamente a rozhodovanie už posunul na nový parlament,“ uviedli.

Na konci je aj tak Čaputová

Podľa zákona by mala mať Národná banka guvernéra, dvoch viceguvernérov a troch ďalších členov bankovej rady. Táto rovnica však už niekoľko rokov platí iba na papieri. Ako uviedla pred časom samotná banka, stolička jedného viceguvernéra NBS je voľná od roku 2010. Pamätá si pritom aj obdobie, kedy nemala žiadneho. V novembri 2017 skončilo päťročné funkčné obdobie Jánovi Tóthovi. Keďže vláda nikoho na jeho miesto dovtedy nenavrhla, parlament nemal koho odobriť a prezident vymenovať.

Situácia sa vyriešila až o pár mesiacov. Vláda do funkcie navrhla Ľudovíta Odóra z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a poslanci následne tento návrh svojimi hlasmi odsúhlasili. Vtedajší prezident Andrej Kiska ho menoval do funkcie vo februári 2018. Druhá stolička na čele našej najvýznamnejšej bankovej inštitúcie však ostala aj naďalej neobsadená.

Andrej Kiska Jozefa Hudáka v paláci prijal. Do funkcie viceguvernéra ho však nevymenoval. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Zaujať ju mohol spomínaný Jozef Hudák, ktorého navrhla vláda na podnet SNS. Parlament jeho nomináciu odobril v decembri 2018 v rovnakom čase, ako aj nomináciu Petra Kažimíra do funkcie guvernéra NBS. Zatiaľ čo s menovaním Kažimíra nemal vtedajší prezident problém, Hudáka Kiska do funkcie vymenovať nechcel. Oficiálne dôvody neuviedol, no mala byť za tým jeho nedostatočný prax. Kiska o Hudákovi do konca svojho funkčného obdobia nerozhodol. Úloha tak prešla na Zuzanu Čaputovú. Tá koncom novembra minulého roka oznámila, že Hudáka nevymenuje, lebo podľa nej nespĺňa požadované podmienky. Vláda tak do funkcie navrhla Danu Meager, ktorá je rovnako, ako Hudák, nominantka SNS. Tú ešte musí schváliť parlament a následne bude na ťahu prezidentka. Tá ju vymenovať môže, aj nemusí.

AKTUALIZOVANÉ Parlament nakoniec o nominácii Dany Meager nerozhodoval. Bod, ktorý sa mal tejto otázke venovať, nebol totiž, rovnako ako ďalších 64 bodov, zaradených do programu prebiehajúcej schôdze.

Mohlo by vás zaujímať: