Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Došlo k najhoršiemu. Koronavírus je potvrdený v ďalších zariadeniach pre seniorov

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR) – Narazili sme na ďalší problém. Po správach o najväčšom ohnisku nákazy na COVID-19 na Slovensku – Domove sociálnych služieb v Pezinku – sa ukazuje, že problémy v podobných zariadeniach existujú na celom Slovensku. Vláda nekonala v čase, kedy mala, a župy a zriaďovatelia sú nútení postupovať na vlastné náklady. Bratislavský kraj už avizoval opatrenia, ktoré plánuje robiť, no žiada vládu o participovanie. Okrem toho je koronavírus potvrdený aj zariadení pre seniorov v Martine.

 

Problémy tohto druhu riešia už aj na východe Slovenska – v obci Spišské Bystré, kde rovnako v Domove sociálnych služieb potvrdili koronavírus u jedného z klientov. Podľa epidemiologičky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade Márie Pompovej ide o viac ako 90-ročného muža. V súčasnosti je hospitalizovaný v prešovskej nemocnici.

„Testovať sa budú aj ľudia, ktorí boli v blízkom kontakte s ním, či už na izbe, spoločnej chodbe alebo v jedálni. Zo zariadenia nám zatiaľ nehlásia žiadne príznaky ochorenia COVID-19 u klientov. Testy sa odporúčajú až na piaty deň od posledného kontaktu,“ tvrdí Pompová. Dodáva, že klienti tohto zariadenia sú izolovaní a zároveň tam platí zákaz návštev. Podľa slov manažéra zariadenia Filipa Dovalského mohol 98-ročný starček nakaziť aj ďalších ľudí, s ktorými prišiel do kontaktu – môže ísť o približne 20 ďalších seniorov, ktorí budú v najbližšom čase testovaní na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2. Podľa medializovaných informácií je starček napojený na umelú pľúcnu ventiláciu a je vo vážnom stave.

Univerzitná nemocnica v Martine. Zdroj: Glob.sk/juh

S problémami sa trápi aj Martin

Okrem toho je COVID-19 potvrdený aj v domove sociálnych služieb v Martine. Informácie pre Glob.sk potvrdil regionálny hygienik pre Martin Tibor Záborský. “Ide o dva pozitívne aktívne prípady nákazy v zariadeniach, plus jeden prípad, ktorý je mimo zariadenia, pretože tam už dlhšie nepracuje. Stav pacientov by mal byť relatívne dobrý,” povedal pre Glob.sk. Podľa TA3 by mal byť nakazený jeden klient, ktorý je v súčasnosti v starostlivosti lekárov z martinskej nemocnice, a jedna zamestnankyňa. Jej spolupracovníci majú byť izolovaní od rodín a umiestnení v stredoškolskom internáte. Dnes by mal RÚVZ v Martine otestovať 26 klientov, s ktorými mohli prísť do styku. Ako televízia dodala, väčšina zamestnancov má byť práceneschopná a o klientov sa má starať tretina z nich. V Martine v súčasnosti prebieha krízový štáb mesta. Informácie pre Glob.sk potvrdila aj hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová. “V okrese Martin sú k dnešnému dňu evidované tri pozitívne prípady ochorenia COVID – 19 v domovoch sociálnych služieb,” uviedla. Ako dodala, ide o prípad v centre sociálnych služieb Ľadoveň a v Dome sv. Martina v mestskej časti Jahodníky. Oba domy majú byť v karanténe a situácia v nich je vraj pokojná. “V Dome svätého Martina dnes prebehlo testovanie všetkých klientov azamestnancov, pričom zamestnanci sú ubytovaní na internátoch. Momentálny stav nákazy je jeden prípad uklienta domova ajeden prípad u zamestnanca, ktorý nebol niekoľko týždňov v práci. Centrum sociálnych služieb v mestskej časti Ľadoveň je uzatvorené a v rámci možnosti budú vykonávané testy všetkých klientov a zamestnancov,” uzavrela.

U pracovníčky Centra sociálnych služieb (CSS) Ľadoveň v Martine potvrdili ochorenie COVID-19. TASR o tom informovala Martina Remencová, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), ktorý je zriaďovateľom CSS. Zamestnankyňa sa podľa nej necítila dobre, na pokyn riaditeľky zariadenia sa dala testovať a výsledky boli pozitívne. “Vedenie zariadenia vypracovalo na základe odporúčaní hygienika zoznamy zamestnancov a klientov. Aktuálne čakáme na rozhodnutie, kedy a v akom počte budú otestovaní. Týka sa to 100 klientov a 69 zamestnancov,” uviedla Remencová.

Premiér Igor Matovič však ešte vo štvrtok večer povedal, že sa nedá otestovať všetkých zamestnancov sociálnych zariadení aj vzhľadom na kapacity laboratórií. Zdôraznil potrebu stanoviť si priority. Sprísňovanie opatrení, napríklad zákaz vychádzania, v týchto zariadeniach neodporúča. Minister zdravotníctva Marek Krajčí dodal, že každé podozrenie na COVID-19 v DSS je potrebné nahlásiť a vyžiadať testovanie. Existujú podľa neho indície o prípadoch ochorenia COVID-19 aj v niektorých ďalších DSS, no dúfa, že sa nepotvrdia. V prípade príznakov ochorenia či podozrenia odporúča zamestnancom, aby do práce nechodili a nechali sa otestovať. Klientom DSS odporúča, aby nechodili medzi ľudí a aby sa chránili rúškom aj v priestoroch domovov.

Kritická situácia v Pezinku

Začiatkom týždňa o probléme v Pezinku informoval predseda Bratislavského kraja Juraj Droba. Pondelková štatistika hovorila o potvrdenej nákaze u 42 klientov a piatich zamestnancov. Do obeda nalsedujúceho dňa sa ale počet rozšíril na 55. V súčasnosti sú zo zariadenia hlásené 4 úmrtia klietov. Išlo o ľudí v rizikovom veku. Z celkového počtu 93 klientov DSS v Pezinku bolo 55 pozitívnych, 32 negatívnych a na výsledky šiestich vzoriek sa ešte čaká. “Hospitalizovaných bolo 25 klientov, z toho traja pacienti zomreli tento týždeň a jeden už začiatkom apríla,” doplnil predseda BSK. Ochorenie sa potvrdilo u deviatich zamestnancov. Riaditeľka zariadenia Viola Schmidtová mala test negatívny. Tá však v súčasnosti rieši iný problém – Droba ju odvolal z funkcie a na jej miesto dosadil krízovú manažérku, doterajšiu zamestnankyňu úradu.

Zatiaľ nie je známe, odkiaľ sa nákaza do zariadenia dostala, keďže platia prísne hygienické opatrenia a v domovoch sociálnych služieb je zákaz návštev. Podľa medializovaných informácií však mali rodinní príslušníci navštevovať klientov zariadenia na recepcii, tí mobilní mohli chodiť aj na prechádzky. V súčasnosti nikto nesmie do zariadenia vstúpiť a nik z neho odísť.

Krízový štáb kraja prijal vo štvrtok aj ďalšie opatrenia, ktoré bude BSK realizovať už v najbližších dňoch. “Hľadáme všetky dostupné spôsoby, ako posilniť personálne obsadenie,” priblížila riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan. Kraj bude motivovať personál aj finančne. Na Hrnčiarskej ulici v Pezinku zriadi BSK tiež karanténne centrum. “Budú sa v ňom nachádzať iba klienti BSK, ktorým vyšli testy na nový koronavírus pozitívne,” vysvetlila Mešťan. BSK ráta s tým, že budú pribúdať i ďalšie prípady. Klienti zariadenia, ktorí mali negatívny výsledok testovania, budú presunutí. Kraj je podľa Mešťan už dohodnutý s iným zariadením v jeho pôsobnosti. Priestory budú po odchode klientov okrem toho kompletne vydezinfikované.

Z Domova sociálnych služieb (DSS) a zariadenia pre seniorov na Hrnčiarskej ulici v Pezinku zomrel ďalší nakazený klient, aktuálne tam tak celkovo evidujú už päť úmrtí. Potvrdili to z Úradu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktorý je zriaďovateľom zariadenia.

Predstavitelia strany Smer-SD dnes informovali, že v súvislosti so situáciou v zariadení chcú zvolať mimoriadny výbor pre sociálne veci.

Polícia začala trestné stíhanie

Bratislavská polícia začala trestné stíhanie pre prečin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby v súvislosti s prípadom šírenia nákazy novým koronavírusom v Domove sociálnych služieb (DSS) v Pezinku. Bratislavskí policajti o tom informujú na sociálnej sieti.

Policajti vykonávajú v nebytových priestoroch domova za dodržiavania prísnych bezpečnostných opatrení prehliadky a v blízkosti zariadenia zriadili aj provizórnu výsluchovú miestnosť. Pre situáciu v domove podal primátor Pezinka Igor Hianik trestné oznámenie.

Vallo žiada pomoc štátu

K situácii v domovoch sociálnych služieb sa vyjadril aj primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Ako informoval, v ich správe je 7 zariadení so zhruba 1150 klientmi. Ako dodal, prísne opatrenia robili v nich už od 3. marca, kedy zakázali návštevy a obmedzili skupinové aktivity. Avšak, v dvoch zariadeniach majú evidovaných seniorov, ktorí majú zvýšenú teplotu, a preto tie dali do karantény. Pomoci štátu a Úradu verejného zdravotníctva sa vraj nedočkali a museli sami, na vlastné náklady zabezpečiť testovanie v týchto zariadeniach. Vďaka darom dostali 1500 testov, pričom zaškolujú personál, ako s týmito testami narábať a ako odoberať vzorky. Zamestnanci ostali v zariadení aj po skončení služby a ostanú tam, kým neobdržia výsledky. Okrem toho v zariadeniach obmedzili obedy, ktoré sa už nepodávajú v spoločnej jedálni, ale každý klient ho dostane na izbu. To platí pre všetky zariadenia.

Vallo reagoval aj na slová premiéra, že zatiaľ nevidí dôvod na testovanie zamestnancov. “My sme sa rozhodli, že to urobíme. Máme premyslené cielené testovanie. Takéto testovanie môže znížiť riziko nákazy o 30 ať 40 percent. A my to musíme urobiť, a urobíme to. Rozhodli sme sa testovať aj bez metodického usmernenia vlády. Netestovať by znamenalo podceniť situáciu a nemôžeme ďalej čakať,” povedal Vallo. Kritizuje ale štát, že pre najzraniteľnejšiu skupinu ľudí nič nerobí, všetko si musia samosprávy zabezpečovať z vlastných zdrojov a veľakrát musia improvizovať. Rovnako je podľa slov primátora, aj pracovníčky sekcie sociálnych služieb Táni Sedlákovej problém aj s dovolaním sa na RÚVZ a komunikáciou ako takou. V jednom prípade ich RÚVZ odkázal na zriaďovateľa, 155 zase opäť na RÚVZ. “Takto to funguje v praxi,” povedala Sedláková. Avšak stále žiadajú štát, aby na testovaní a ochranou seniorov participovali spolu so samosprávami.

Správu aktualizujeme

Mohlo by vás zaujímať