Domáce Spoločnosť

Doškolovací kurz nariadila polícia jednému vodičovi. Poslať vás môže aj na preskúšanie

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Rehabilitačný program pre vodičov, doškoľovací kurz a preskúšanie odbornej spôsobilosti zatiaľ nariadila polícia v jednom prípade. O vodičský preukaz do konca júna neprišiel nikto. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Preventívne opatrenie zaviedla novela zákona o cestnej premávke. Zameriava sa na vodičov s praxou do dvoch rokov.

 

Program má podľa zákona absolvovať každý vodič, ktorý do dvoch rokov od nadobudnutia vodičského oprávnenia typu B dvakrát poruší pravidlá cestnej premávky závažným spôsobom alebo prekročí najvyššiu dovolenú rýchlosť jazdy.

Ak sa vodič v rámci dvoch rokov od získania vodičského oprávnenia dopustí aj tretieho závažného porušenia pravidiel cestnej premávky, odoberie sa mu vodičský preukaz na šesť mesiacov. Po jeho vrátení začne vodičovi opätovne plynúť nová dvojročná lehota s rovnakými následkami.

Ministerstvo vnútra SR vlani navrhlo novinky s cieľom prevencie možnej recidívy rizikového správania vodičov. Dopĺňať majú bežné sankčné opatrenia. Vzdelávanie má pozostávať z troch skupinových stretnutí. Každé stretnutie má tri vyučovacie hodiny v rozsahu 50 minút s minimálne jednou psychohygienickou prestávkou počas jedného stretnutia. Novela je účinná od decembra 2019.