Domáce Top

Dorokované. Členovia veľkej koalície podpísali programové priority

BRATISLAVA – Predsedovia strán Smer-SD, Slovenská národná strana (SNS), Most-Híd a Sieť podpísali dnes na Úrade vlády SR v Bratislave programové priority na roky 2016 až 2020, ktoré môžu tvoriť základ programového vyhlásenia budúcej koaličnej vlády. “Dosiahli sme výsledok, ktorý je prienikom programov a priorít všetkých štyroch politických subjektov, ktoré sú často hodnotovo inak vybavené,” povedal novinárom premiér Robert Fico, ktorý bol poverený prezidentom SR Andrejom Kiskom zostavením vlády. Fico sa zároveň domnieva, že výsledok, ktorý dnes prezentovali, je „výborným základom pre vypracovanie prípadného programového vyhlásenia vlády“.

Ako ďalej informoval predseda Smeru-SD Fico, v podpísanom materiáli sú zohľadnené priority, ktoré sa týkajú boja proti korupcii, posilňovania podnikateľského prostredia, ale súčasne sú zachované prvky silného sociálneho štátu, na čom trval Smer-SD. Na začiatku Fico vyzval médiá a niektorých politikov, aby „nespochybňovali demokratické spôsoby vytvárania nového kabinetu a väčšiny v Národnej rade Slovenskej republiky“. Fico tvrdí, že postupujú v súlade s Ústavou SR a odmieta akékoľvek „spôsoby strašenia, ohovárania, dokonca až podnecovania určitých prejavov nespokojnosti alebo dokonca nenávisti voči tomu, čo robíme“.

Fico poznamenal, že sa hlásia k proatlantickej a proeurópskej orientácii Slovenska a osobitnú pozornosť venovali protikorupčnému programu, kde jednotlivé strany priniesli množstvo podnetných návrhov. V NR SR chcú získať ústavnú väčšinu na schválenie ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku.

Šéf národniarov Andrej Danko ubezpečil svojich voličov, že „Slovenská národná strana ich pri podpise dokumentu nezradila“. Podľa jeho slov po podpise s úľavou konštatoval, že takmer neexistuje bod, ktorý by sa im nepodarilo presadiť do schváleného dokumentu. Danko sa zároveň vyjadril, že s úžasom pozeral, ako sú spochybňované mandáty a ústavnoprávne postupy. „Sám som bol v očakávaní, ako s niektorými partnermi dokážeme prekonať určité veci, ale musím povedať, že niektoré body by asi neboli presadené, keby tu nebola vážna celospoločenská dohoda, aby sme našli to správne pre ľudí,“ povedal Danko.

Nosnou témou SNS bol podľa Danka zákaz o predaji strategických spoločností štátu, čo sa im aj podarilo presadiť. Osobitne uvítal zrušenie daňových licencií, zníženie daní a zvýšenie limitu paušálnych výdavkov pre živnostníkov. Veľmi citlivou pre neho bola téma kúpeľníctva, kde sa SNS podarilo presadiť osobitné investičné stimuly do tejto oblasti. Veľmi dôležitou témou je pre neho aj návrat InterCity vlakov. „Politika do volieb sa robí súťažami. Často pred voľbami znášame bulvarizácie a útoky, ale bojujeme o hlasy. Som pripravený súťažiť s politickými stranami, ktoré budú politickými stranami. A nebudú mať na kandidačných listinách bratov, príbuzných, osoby, ktoré sa ani nepoznajú,“ vyhlásil Danko. Osobitnou témou do budúcnosti bude aj zachovanie štátnosti. „Ja nechcem, aby sa v kaviarňach skladali vlády,“ uzavrel Danko svoje

„Môžem povedať, že sme sa postavili čelom k zodpovednosti. Tej zodpovednosti, čo sme získali priamo vo voľbách, zodpovednosť za štát,“ začal svoje vyhlásenie líder Mostu-Híd Béla Bugár. Táto zodpovednosť podľa neho hovorí o tom, aby nepripustili predčasné voľby a aby „zastabilizovali štát“. Takisto chce zabrániť, aby sa do parlamentu enormným spôsobom dostali antisystémové a extrémistické strany. Pokiaľ ide o priority vyzdvihol transatlantické a proeurópsku orientáciu, ale aj odstraňovanie regionálnych rozdielov, a tiež veci, ktoré sľúbili menšinám. „Vytvorili sme základný predpoklad na to, aby sme mohli úspešne rokovať ďalej,“ dodal.

Šéf Siete Radoslav Procházka uviedol, že okrem „dvoch vlajkových lodí“ – výluky schránkových firiem a osobnej zodpovednosti sa usilovali o podporu zanedbaných regiónov aj cez podporu investícií v nich a urýchlenú výstavbu ciest R2, R3, R4 a R7. Chcel tiež dosiahnuť ochranu a rozvoj strednej vrstvy vo vzťahu k podnikateľom aj zamestnancom, a dosiahnuť pre opozíciu reálnu účasť na kontrole výkonu moci najmä v zdravotníctve. „Fakt, že sa nám tieto veci podarilo presadiť, dospieť k dohode, je pre Sieť dobrým dôvodom si myslieť, že naša prípadná účasť na vláde prinesie občanom SR úžitok,“ dodal Procházka.

Rokovania o možnej koalície pokračujú ďalej, delegácie strán sa venujú personálnym otázkam.