Politika Top Zahraničné

Donald Trump oficiálne uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty americké včerajším dňom oficiálne uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Zároveň nariadil vláde, aby začala s prípravami na presťahovanie americkej ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema.

Týmto krokom zvrátil desiatky rokov platnú americkú zahraničnú politiku. Počas svojho vystúpenia v Bielom dome uviedol, že túto zmenu považuje za záujem Ameriky. Podľa jeho slov je toto rozhodnutie „začiatkom nového prístupu ku konfliktu medzi Izraelom a Palestínou”. Svetoví lídri varujú, že jeho krok môže vyvolať v nestabilnom regióne napätie.

Historický deň, tvrdí Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu včerajšok označil za „historický deň” a uviedol, že Izrael je za toto rozhodnutie Donalda Trumpa „úprimne vďačný” a „považuje ho za dôležitý krok k dosiahnutiu mieru”. Zároveň vyzval ostatné krajiny, aby nasledovali jeho príklad a tiež premiestnili svoje veľvyslanectvá do Jeruzalemu.

Palestínčania chcú mať z okupovaného východného Jeruzalema hlavné mesto svojho budúceho štátu, Izrael však svoje hlavné mesto považuje za “večné a nedeliteľné”. Židovský štát obsadil východný Jeruzalem po vojne v roku 1967. Medzinárodné spoločenstvo však izraelskú kontrolu nad zabratých územiami neuznáva.

Foto: SITA / AP