Politika Zahraničné

Donald Trump je pripravený a už sa rozhodol: Nové obchodné zmluvy s Mexikom podpíše

Americký prezident Donald Trump podpíše zmluvy s Mexikom a Kanadou do 90 dní.

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump informoval Kongres o svojom zámere podpísať novú dohodu o voľnom obchode s Mexikom – a tiež s Kanadou, ak sa bude ochotná pripojiť – do 90 dní. Uviedol to v piatok Splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer. Informovali o tom z noci na sobotu agentúry AP a Reuters.

Lighthizer toto oznámenie zverejnil po tom, ako rokovanie o novej obchodnej dohode medzi USA a Kanadou skončilo v piatok vo Washingtone neúspešne. Lighthizer dodal, že rokovania budú pokračovať v stredu. Cieľom rozhovorov administratívy Donalda Trumpa a predstaviteľov Kanady je vytvoriť dohodu, ktorá nahradí Severoamerickú dohodu o voľnom obchode medzi USA, Mexikom a Kanadou (NAFTA).

Trump Kongres informoval, že má v úmysle podpísať novú obchodnú dohodu do konca novembra. Jej znenie bude zverejnené na začiatku októbra. Lighthizer dodal, že Trump chce podpísať novú obchodnú dohodu s Mexikom, či už sa k nej Kanada pripojí, alebo nie.

Agentúra Reuters píše, že v prebiehajúcich rokovaniach o novej dohode nastal obrat čiastočne aj pre nedávne neoficiálne vyjadrenie Trumpa pre agentúru Bloomberg. Prezident totiž povedal, že akákoľvek nová obchodná dohoda s Kanadou bude “úplne za podmienok” USA. Neskôr svoje slová potvrdil. Niektorí americkí zákonodarcovia a obchodné skupiny medzitým vyjadrili obavy z toho, že Kanada sa k dohode doteraz nepripojila.