Dolný Kubín Regióny Žilina

Dolnokubínske deti sa po prázdninách vrátili do moderných škôlok. Opravy stáli státisíce

Deti sa po prázdninách vrátili do zrekonštruovanej škôlky na Sihoti. Zdroj: dolnykubin.sk

DOLNÝ KUBÍN – Dve z dolnokubínskych materských škôl (MŠ) prešli počas letných prázdnin rekonštrukciou. Najväčšia sa týkala MŠ Na Sihoti, kde zateplili hospodársku budovu a strechu. Celkovú opravu elektroinštalácie zrealizovali aj v MŠ na Námestí slobody. Radnica na práce vyčlenila viac ako 175.000 eur.

 „Vedeniu mesta a poslancom záleží na kvalite našich základných a materských škôl. Budeme sa preto aj v budúcich rokoch snažiť udržať trend investícií do modernizácií a rekonštrukcií v našich budovách, aby sme vytvorili priaznivé prostredie nielen pre našich žiakov a študentov, ale aj pre pedagogických a nepedagogických pracovníkov,“ povedal dolnokubínsky primátor Ján Prílepok.

Samospráva pôvodne na práce žiadala o dotáciu vo výške 200.000 eur z Európskej únie. Keďže žiadosť nebola úspešná, mesto zrealizovalo rekonštrukciu z vlastných zdrojov a v dvoch etapách. V rozpočte mesta minulý rok vyčlenili na zníženie energetickej náročnosti MŠ na Sihoti 80.000 eur. „Tento rok realizujeme druhú etapu projektu za 120.000 eur. Minulý rok sme zateplili hlavnú budovu a komplexne vyregulovali a vymenili kúrenie,“ vysvetlil vedúci odboru školstva na dolnokubínskej radnici Michal Švento.

Nezateplená strecha

Energetický audit, ktorý si dalo vypracovať mesto, poukázal na potrebu zateplenia školskej strechy. „Najväčšie úniky tepla sú práve cez strechu, ktorá síce bola minulé roky opravená, ale nie zateplená. Vôbec nezodpovedala energetickým úsporám, ktoré sú v súčasnej dobe požadované,“ ozrejmil Švento. Práce na škôlke sa začali v júni a trvali do konca augusta.

Zo siedmich MŠ, ktorých zriaďovateľom je mesto, bude ako prvá komplexne zrekonštruovaná práve MŠ Na Sihoti. „Za posledné roky sa nám tu podarilo vymeniť okná či zatepliť. Taktiež sú kompletne poopravované vnútorné priestory a prístupové chodníky. V rámci areálu materskej školy sme posledné roky opravovali aj časť oplotenia a tento rok sme oplotenie dokončili,“ dodal vedúci odboru školstva.

Investícia vyše 50-tisíc eur

Koncom augusta sa skončila aj rekonštrukcia v MŠ na Námestí slobody. Už dlhšiu dobu tam bola potrebná oprava elektroinštalácie. „Minulý rok sme vyčlenili finančné prostriedky na projektovú dokumentáciu, aby sme počas letných prázdnin mohli pristúpiť k samotnej realizácii kompletnej opravy elektroinštalácie,“ konštatoval Švento.

Robotníci počas dvoch mesiacov vymenili všetky silové rozvody a osadili nové moderné svietidlá. Podľa Šventa robia aj nové rozvody internetu. „Po týchto prácach je škôlka po všetkých stránkach moderne zabezpečená. Celková výška investície je okolo 55.000 eur,“ načrtol s tým, že mesto ešte v tomto roku plánuje materskú školu aj kompletne vymaľovať.