Zahraničné Politika Top

Dôležitý deň pre Veľkú Britániu je tu. Čo musíte vedieť o hlasovaní o dohode o brexite

Britániu čaká dôležité hlasovanie.

LONDÝN/BRATISLAVA – Britániu dnes čaká deň D. V britskom parlamente dnes dôjde k rozhodujúcemu hlasovaniu o dohode o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ).  Premiérka Theresa Mayová vôbec nemá isté, že zákonodarcovia ňou vyjednanú dohodu podporia. Potrebuje na to aspoň 320 hlasov.

Britská premiérka Theresa Mayová sa v decembri rozhodla presunúť hlasovanie o dohode o brexite. Bolo totiž jasné, že nemá v parlamente dostatočnú podporu. Lenže ani dnešné hlasovanie nemusí pre ňu skončiť výhrou. 

Sunday Times počas víkednu spôsobil poriadny rozruch. Priniesol informáciu, podľa ktorej plánujú rebeli z radu konzervatívcov proti Mayovej puč. Ďalšie informácie médií hovoria o tom, že EÚ je už pripravená na to, že sa brexit plánovaný na 29. marca presunie na iný termín. 

Je takmer isté, že premiérka v hlasovaní neuspeje. Tým sa pre rôzne skupiny v parlamente otvorí mnoho ďalších možností, ako postupovať.

Prečo je hlasovanie dôležité?

Theresa Mayová potrebuje na schválenie dohody 320 hlasov. Lenže samotná dohoda je sporná. Je v nej zahrnutý predpoklad, že po brexite zostane Severné Írsko (je súčasťou Británie) zostane v colnej únii s EÚ. Odporcovia dokumentu sa obávajú, že sa tento stav môže natiahnuť neurčitú dobu. 

V pondelok dostala Mayová list od zvyšných 27 štátov EÚ so zárukami, že toto obdobie bude časovo obmedzené. Ale ani to asi odporcov dohody nepresvedčí, aby za ňu zahlasovali.

Bez schválenej dohody hrozí tzv. tvrdý brexit bez pravidiel. Popri dlhých kolónach na hraniciach by hrozili v takom prípade aj nepokoje. Mayovej prehra však nemusí viesť len k tvrdému brexitu.

Britská premiérka Theresa Mayová má pred sebou dôležité hlasovanie. FOTO TASR/AP

Toto sú možné scenáre

Existuje ale veľmi malá šanca, že Mayovej scenár poslanci predsa len schvália. Naposledy niektorí bývalí odporcovia dohody signalizovali, že ju podporia. Keby bol naozaj dokument schválený, bola by budúcnosť krajiny jasná. Ak však premiérka utrpí prehru, situácia sa stane neprehľadnou.

1. Návrh na vyslovenie nedôvery

Líder Labouristickej strany Jeremy Corbyn nedávno opätovne potvrdil svoj zámer podať návrh na vyslovenie nedôvery premiérke a tlačiť na vypísanie nových volieb. Nie je však jasné, kedy chce tento návrh podať.

Rozhodujúce asi bude, s akým veľkým rozdielom Mayová hlasovanie prehrá. Pri tesnom výsledku by síce utrpela porážku, ale mohla by sa aj naďalej opierať o podporu svojej strany. Ak by nastala drvivá prehra, môže to stáť premiérku dokonca aj kreslo.

V tomto prípade záleží najmä na politikoch severoírskej strany DUP. Oni podporujú Mayovú, ale sú proti dohode. Corbyn by ich musel presvedčiť, aby premiérku pomohli zvrhnúť.

2. Puč proti Mayovej

Keď premiérka prehrá, bude chcieť predstaviť plán B. Lenže niektorí poslanci chcú tomu zabrániť. Rebel z radu konzervatívcov Dominic Grieve je považovaný za strojcu údajného prevratu proti Mayovej, písal Sunday Times. Podľa neho poslanci konzervatívcov a labouristickej strany spolu s kontroverzným šéfom dolnej komory parlamentu Johnom Bercowom vytvorili plán, ako zbaviť vládu iniciatívy vo veci brexitu. Po premiérkinej prehre chcú spustiť legislatívny proces s cieľom zastaviť brexit alebo vypísať nové referendum.

3. Odklad brexitu

Keď Mayová prehrá, môže dôjsť k predčasným voľbám alebo k ďalšiemu referendu. V oboch prípadoch sa ale nebude dať termín brexitu (29. marec) stihnúť.  Podľa informácií britského Guardianu EÚ už ráta s tým, že v nasledujúcich týždňoch Londýn požiada o odloženie vystúpenia krajiny z EÚ podľa článku 50 Zmluvy o EÚ.  Možný je odklad na júl. 

Tento scenár by však priniesol problémy. Keď Spojené kráľovstvo v marci Úniu neopustí, museli by sa britskí politici zúčastniť volieb do europarlamentu. Mohli by tak byť zvolení do parlamentu inštitúcie, ktorú sami chcú opustiť. 

4. Vytvorí sa nová dohoda

Ďalšou možnosťou je, že členovia dolnej komory sa dohodnú na alternatívnej dohode o vystúpení  a túto predložiť na hlasovanie.

Okrem toho sa tiež diskutuje a “mäkšom brexite”, inými slovami o takom vystúpení, v ktorom by bola Británia bližšie k EÚ. Na tom by sa mohli dohodnúť obhajcovia Únie z radov konzervatívcov a labouristi.

Pellegrini zvolal kvôli brexitu stretnutie

Predseda vlády Peter Pellegrini zvolal na pondelok 21. januára 2019 stretnutie Medzirezortnej koordinačnej skupiny pre brexit. „Nezávisle od toho, ako dopadne hlasovanie vo Veľkej Británii, sa ako premiér dlhodobo aktívne zaujímam o to, ako je Slovensko pripravené reagovať na oba scenáre brexitu a osobne dohliadam na prípravu vládnych opatrení s cieľom minimalizovať negatívne dopady brexitu na slovenskú ekonomiku a na slovenských občanov žijúcich vo Veľkej Británii,“ povedal Peter Pellegrini.