Domáce Komentáre a názory

Dôležité pripomenutie pravicovému voličovi: Matovič odpálil Radičovú rovnako ako Sulík!

BRATISLAVA – Už od začiatku vzniku pravicovej vlády Ivete Radičovej viac škodil a hádzal polená pod nohy, ako pomáhal. Aj keď sa dnes profiluje šéf OĽaNO Igor Matovič v kampani ako jediný záchranca hodnôt a veľký bojovník proti Robertovi Ficovi, bol to práve on, kto mu najviac pomohol k opätovnému zvoleniu v roku 2012.

Rok a pol Radičovej vlády prinieslo veľa pozitív, ale do histórie sa zapíše ako najväčšie zlyhanie pravice v novodobej histórii. Všetko to začalo už deň po oznámení výsledkov, keď sa zistilo, že koalícia bude mať iba 79 poslancov, pričom ak by viac ako traja ochoreli, alebo odcestovali, v parlamente by neodhlasovala nič.

No a šok prišiel vtedy, keď sa zistilo, že na kandidátke SaS sa prekrúžkovali štyria poslanci OĽaNO. Matovičove kone sa stali vďaka jeho regionálnym novinám najdôležitejším a zároveň najmenej stabilizujúcim prvkom.

Už od začiatku tak bolo jasné, že veľké hry nebudú môcť rozohrávať ani veľkí hráči v zákulisí. Okrem politických nominácii a zopár kšeftov na veľké veci stratili sponzori chuť takmer ihneď a bolo to cítiť.

Matovič ako trójsky kôň dal o sebe vedieť ihneď. Veľké obvinenie, že jeho poslancov niekto chce podplatiť, skončilo fiaskom a akože vtipným príbehom o jeho známom.

Nasledovalo zopár ďalších náznakov, vyhlásení a krokov. Ten, kto však politiku sleduje, videl, že Matovič pravicovú vládu nielenže deptá, ale dokonca robí všetko aj pre jej diskreditáciu. V toľkom rozpore s tým, čo tvrdí dnes.

Hádky s Ficom? Mediálne, inak nič. Slová robia človeka až vtedy, ak ich pretaví do skutkov, u Matoviča sa však dá skôr hovoriť o opaku.

V najdôležitejší deň hlasovania o dôvere Radičovej vlády sa totiž zachoval podivne, a ešte podivnejšie je to, ako dokázal z rozhodnutia hlasovať za potopenie vlády mediálne vykľučkovať v tichosti ako nezainteresovaný divák. S veľkou gráciou sa potichu zbavil zodpovednosti.

Ale pritom on divák nebol! V tom čase už Matovič rozhádaný so Sulíkom, ktorému paradoxne vďačil  za vstup do politiky, zahlasoval spoločne so svojimi poslancami za Radičovej koniec a nástup Fica.  Pritom Matovič sa nikdy neprofiloval ako ekonomický bojovník proti eurovalu. Prečo potom aj so svojimi poslancami zahlasoval tak, že keby sa Sulík na poslednú chvíľu rozhodol cúvnuť, vláda by padla aj tak? A to práve vďaka Matovičovi?

Možno by mal pán poslanec odpovedať na túto otázku. Prečo chcel koniec vlády Ivety Radičovej? Prečo pomohol Ficovi k moci? Neboli za tým peniaze od finančníkov? A či sú jeho dnešné slovné zápasy s Ficom úprimné, alebo ide len o divadielko?

V opačnom prípade si hlas pravicového voliča nezaslúži.

Jakub Dunajský