Domáce Koronavírus Politika

Dokumenty o opatreniach predchádzajúcej vlády sú dostupné, reaguje Saková

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Dokumenty o vyhlásení mimoriadnej situácie na Slovensku, ako aj vyhlásení núdzového stavu pre oblasť zdravotníctva sú prístupné na webe Úradu vlády SR, ako aj Ministerstva vnútra (MV) SR. Vyhlásila to exministerka vnútra a poslankyňa parlamentu Denisa Saková (Smer-SD). Reagovala tak na medializované informácie o tom, že konkrétne uznesenia o zavádzaní opatrení nie sú dostupné.

 

Predchádzajúca vláda vyhlásila podľa Sakovej mimoriadnu situáciu s účinnosťou od 12. marca a zároveň vyhlásila núdzový stav pre oblasť zdravotníctva s účinnosťou od 19. marca. “Všetky tieto dokumenty sú prístupné či už na webe úradu vlády, alebo na webe ministerstva vnútra,” povedala Saková na stredajšej tlačovej konferencii pred parlamentom.

Pripomenula tiež, že hlavný hygienik SR Ján Mikas verejnou vyhláškou platnou od 12. marca nariadil len izoláciu v domácom prostredí vo vzťahu k občanom, ktorí sa vracajú na územie SR. Aj táto vyhláška je podľa nej dostupná. Predchádzajúci kabinet podľa exministerky ponúkol účelové zariadenia ministerstva vnútra, kde sa mohli občania individuálne prihlásiť v prípade, že nechceli ohroziť svoju rodinu počas domácej karantény.

“Takisto 15. marca sme reagovali ako ústredný krízový štáb a následne boli vydané opatrenia hlavného hygienika, pána Mikasa, ktoré dávali k dispozícii všetky účelové zariadenia MV pre všetkých repatriantov, ktorí žiadali ambasádu v Taliansku a Rakúsku a na náklady SR sa chceli vrátiť na územie SR,” vyhlásila s tým, že občanom bola nariadená povinná karanténa v zariadeniach MV, aby sa neohrozovali zdravie a životy občanov.