Domáca Ekonomika Martin Regióny Žilina

Dokončenie cyklotrasy medzi Martinom a Vrútkami si vyžiada takmer dva milióny eur

Zdroj: TASR / František Iván

MARTIN – Cyklotrasu medzi Martinom a Vrútkami dokončia počas 17 mesiacov, pričom celkový rozpočet projektu je 1,93 milióna eur. Mesto Martin sa bude na spolufinancovaní podieľať piatimi percentami z oprávnených výdavkov, čo predstavuje sumu 96 586 eur. Primátor Martina Ján Danko o tom informoval v utorok po odovzdaní staveniska spoločnosti Doprastav.

 

“Som naozaj rád, že aj napriek počiatočným problémom, dlhému verejnému obstarávaniu a podrobným kontrolám tu stojíme a odovzdávame stavenisko jednej z najočakávanejších stavieb v našom meste. Na projekt je uvoľnený grant 1,8 milióna eur, s päťpercentným spolufinancovaním mesta Martin, čo je necelých 100-tisíc eur. Myslím si, že pre Martinčanov to je veľmi dobrá investícia,” povedal Danko.

Primátor Vrútok Branislav Zacharides pripomenul, že výstavba cyklotrasy sa začala po viac ako dekáde rokovaní a príprav. “Cyklisti, ale aj ostatní účastníci cestnej premávky, nás opakovane upozorňujú na veľmi nebezpečné úseky medzi Vrútkami a Martinom. Tým pádom je aj mobilita na bicykloch veľmi obmedzená. Martinčania pritom potrebujú cestovať do Vrútok, napríklad na železničnú stanicu. A Vrútočania do Martina – do škôl, do nemocnice, za službami. Cyklotrasa vytvára alternatívu pre všetkých, ktorí nevyhnutne nepreferujú automobil a dokážu si sadnúť aj na bicykel,” podotkol primátor Vrútok.

“Dnes spúšťame výstavbu trasy v dĺžke 2,79 kilometra, ktorá bude v súlade s aktuálnou technickou normou obojsmerná – 2,15 metra až tri metre široká. Šírka navrhnutej trasy reaguje na okolité priestorové podmienky. Povrchovo bude upravená asfaltobetónom. Pozdĺž trasy bude umiestnených päť cyklistických odpočívadiel a súčasťou oddychových zón bude drobný mobiliár. Z pohľadu prírody bude rešpektovaný minimálny zásah do zelene a životného prostredia,” ozrejmil riaditeľ závodu Žilina spoločnosti Doprastav Martin Beniač.

Cyklotrasa Martin – Vrútky bude vo Vrútkach plynule nadväzovať na zámer Žilinského samosprávneho kraja vybudovať prepojenie horného Považia s regiónom Turca cyklotrasou Žilina – Vrútky – Martin. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa