Zahraničné Politika

Dohoda o brexite konečne na obzore? Politici vyjadrili optimizmus

Ilustračné foto: TASR/AP

BRUSEL (TASR) – Európska únia (EÚ) a Veľká Británia sa v utorok pod veľkých časovým tlakom konečne priblížili k dohode o brexite. Existujú “prvé náznaky pokroku”, uviedol írsky premiér Leo Varadkar. Vyjednávač EÚ Michel Barnier informoval europoslancov o posune na britskej strane. Cieľom bolo dokončenie dohody do stredy a rozhodnutie o nej na samite EÚ vo štvrtok alebo piatok. Nemecká kancelárka Angela Merkelová zopakovala, že budú pracovať do poslednej minúty na regulovanom brexite.

 

Rokovania trvali až do utorňajšieho večera. Kedy budú ukončené, sa nedá predvídať. Oficiálne sa nechcela ani jedna zo strán vyjadriť k tomu, v akom stave sú.

Vyjednávač EÚ Michel Barnier však prejavil na zasadnutí Rady EÚ v Luxemburgu “veľký optimizmus” čo sa týka dosiahnutia dohody medzi Veľkou Britániou a Bruselom. “V zásade chceme mať do zasadnutia Európskej rady niečo na stole,” potvrdil.

Vyjednávač EÚ Michel Barnier vyslovil veľký optimizmus. Zdroj: SITA/AP

Aj írsky premiér Leo Varadkar uviedol, že existujú prvé náznaky pokroku. “Dohoda sa teraz zdá byť na dosah,” vyhlásil optimisticky aj ľavicový europoslanec Martin Schirdewan.

Vyjednávači sa v zásade zhodli na tom, že by mala existovať colná hranica pozdĺž Írskeho mora, informoval Guardian. Návrh kompromisného riešenia by mal byť predložený dnes, ak s tým bude súhlasiť britská vláda.

Optimistickým vyjadreniam spomínaných politkov ale protirečí informácia agentúry AP. Podľa nej sa zástupcom Európskej únie a Británie počas rokovaní o brexite, ktoré pokračovali aj v noci na stredu, nepodarilo dosiahnuť pokrok. Vzájomný kompromis pred rozhodujúcim samitom v Bruseli, ktorý sa začne vo štvrtok, však budú hľadať aj naďalej, cituje agentúru TASR.

Britská vláda tiež hovorí o pokroku

Britská vláda v stredu vyhlásila, že trvá na tom, že rokovania s Európskou úniou týkajúce sa brexitu postupujú vpred, a to i napriek tomu, že v noci sa výraznejší pokrok dosiahnuť nepodarilo, píše TASR.

Úrad premiéra Borisa Johnsona oznámil, že rokovania v noci na stredu, ktoré prebehli v Bruseli, boli “konštruktívne”.

Ako si všíma agentúra AFP, francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian sa vyjadril, že je možné, že Británia a EÚ dohodu o brexite uzavrú, výsledok však nie je istý.

“Zdá sa, že (rokovania) pokračujú, a ak to tak bude aj naďalej, je to pozitívny (znak),” uviedol Le Drian. “Je možné, že sa dostaneme von zo slepej uličky. Pri brexite je to však vždy neisté…” povedal pre spravodajskú stanicu BFM TV.

Ak sa aj podarí uzavretie dohody o brexite dosiahnuť, musí ju schváliť britský parlament, ktorý už trikrát odmietol dohodu vyrokovanú bývalou premiérkou Theresou Mayovou, pripomenula AP.

Britský premiér nechce ďalší odklad brexitu. Zdroj: SITA/AP

Bez dohody bude musieť Johnson požiadať o predĺženie termínu

Britský premiér Boris Johnson sa snaží uzavrieť dohodu na samite EÚ s cieľom vystúpiť z Únie v riadnom termíne 31. októbra. To sú tri roky od referenda o odchode z EÚ. Bez dohody by musel podľa britských zákonov od soboty požiadať Brusel o odloženie termínu brexitu, čo on v žiadnom prípade nechce. Minulý týždeň urobil Johnson ústupky v otázke írskej hranice. Ale EÚ to stále nestačí.

Aj Fínsko, Rakúsko a Holandsko vyjadrili pochybnosti o dosiahnutí bleskovej dohody do začiatku samitu. Naopak Írsko a Francúzsko ju nevylučujú. Francúzsky prezident Emmanuel Macron telefonoval v utorok s Borisom Johnsonom. Detaily z rozhovoru ale nezverejnili.

 

Merkelová sa vyjadrila, že na dohode budú pracovať do poslednej minúty. Zdroj: TASR / AP

Ak poslanci neschvália dohodu o brexite, Johnson požiada EÚ o odklad

Ak poslanci britského parlamentu do soboty neschvália novú dohodu o brexite, premiér Boris Johnson zašle Európskej únii list so žiadosťou o predĺženie termínu brexitu, ktorý je stanovený na 31. októbra. Informoval o tom v stredu britský minister pre brexit Stephen Barclay, píše spravodajská stanica Sky News.

Barclay členom výboru pre brexit Dolnej snemovne britského parlamentu povedal, že premiér bude konať “v súlade” so zákonom, ktorý parlament prijal začiatkom septembra.

Tzv. Bennov zákon vyžaduje, aby premiér v prípade nedosiahnutia dohody s EÚ do soboty 19. októbra požiadal Brusel o odklad brexitu do 31. januára 2020. Johnson napriek tomu verejne vyhlasuje, že Británia opustí EÚ 31. októbra, či už s dohodou alebo bez nej.

Už začiatkom mesiaca však vyšlo najavo, že šéf britskej vlády sa v dokumentoch predložených príslušnému súdu písomne zaručil, že ak sa mu do 19. októbra nepodarí uzavrieť dohodu s EÚ, požiada o odklad brexitu, ako mu to ukladá spomínaný zákon.

“Môžem potvrdiť, ako to už opakovane vyhlasoval premiér, že po prvé: vláda dodrží zákon, a po druhé: splní záväzky voči súdu, ktoré s týmto zákonom súvisia,” oznámil Barclay.