Domáce Gelnica Košice Nitra Regióny Top

Dôchodcu v nemocnici priväzovali o posteľ. Rodina je z toho v šoku, primár situáciu takto obhajuje

Príbuzní dôchodcu si sťažujú na prístup personálu oddelenia dlhodobo chorých v gelnickej nemocnici. Zdroj: Archív

PRAKOVCE/NITRA – Toto absolútne nečakali! Skutočnosť, že vo viacerých našich nemocniciach nemajú pacienti z rozličných príčin na ružiach ustlané je čosi, čo azda netreba prízvukovať. Skúsenosť, akú majú rodinní príslušníci dôchodcu z Prakoviec z jeho pobytu v nemocnici v Gelnici ich ale doslova šokovala. To, ako tam s ním zaobchádzali totiž nečakali ani v najhoršom sne. Druhá strana však celú vec vidí diametrálne ináč, ba dokonca padlo aj trestné oznámenie.

Sťažností na nemocničný personál a ich zlý prístup k pacientom v ostatnom čase pribúda. Mnohí budú argumentovať, že za to môžu nielen nízke počty zdravotných sestier či lekárov, ale aj ich preťaženosť. V tom to zrejme vždy nebude, niekde sa totiž postupne vytráca aj ľudskosť a prístup k pacientovi ako k človeku. „Nemám vo zvyku písať statusy alebo niečo podobné, no to, čo sa stalo môjmu dedkovi sa ma neskutočne dotklo,“ napísala na sociálnu sieť dôchodcova vnučka Kristína, ktorá na nej svoj šokujúci zážitok nielen opísala, ale priložila aj zopár fotiek.

Toto mal dôchodca uviazané na rukách a o posteľ, aby sa nepokúsil z nej vstať a odísť preč. Zdroj. Archív KN, fb

Slzy v dedkovych očiach

Mladá žena zostala ako obarená po tom ako zistila, že jej milovaného dedka v gelnickej nemocnici na oddelení pre dlhodobo chorých uväzovali o posteľ. „To, čo som zistila sa mňa, ale nielen mňa, neskutočne dotklo. Uväzovať niekoho o posteľ v 21. storočí? Vraj mal byť agresívny, no náš dedko, ktorého poznám 21 rokov je človek, ktorý keď nepomohol, tak neublížil,“ pridáva Kristína, ktorá až pri pohľade na „nádheru“ uviazanú o dedkovu posteľ pochopila, že niečo nie je v poriadku. „Keď som sa ho spýtala, čo to má znamenať, iba ticho ukazoval, čo mu robili a plakal. Jeho nevinné oči plné bolesti hovorili za všetko!“ pridáva vnučka nechápajúc, ako si môže niekto písať pred menom titul MUDr. a robiť takýmto spôsobom zdravotníctvu hanbu. „Po naliehaní na sestričku sme sa stretli aj s “pánom” doktorom, primárom, arogantnejšieho človeka som však za celý život azda nestretla,“ píše ďalej na sociálnej sieti celým prípadom znechutená Kristína.

„Keď som sa dedka spýtala, čo to má znamenať, iba mi ticho ukazoval, čo mu robili a plakal. Jeho nevinné oči plné bolesti hovorili za všetko!“ napísala na sociálnej sieti dôchodcova vnučka Kristína. Zdroj: Archív KN, fb

Nevládny mal preskakovať zábrany

Ďalší šok pre dôchodcovu vnučku prišiel pri stretnutí s primárom oddelenia, na ktorom jej dedko ležal. „Nedovolil mi ani len niečo dopovedať, lebo na každú moju otázku prišla odpoveď, ktorá s ňou vôbec nesúvisela! A pri otázke „môžete mi láskavo vysvetliť, prečo je môj dedo priviazaný o posteľ“ nasledovala odpoveď, že „aby nespadol na zem“. Hovoríme o človeku, ktorý nespraví ani len krok bez pomoci niekoho, alebo bez pomoci barle,“ opísala Kristína svoj zážitok pri stretnutí s primárom oddelenia. Zvláštna ale bola aj ďalšia časť ich spoločnej komunikácie. „Keď mu po chvíle ticha zdravotná sestra, ktorá v nemocnici slúžila 45 rokov povedala, že prečo vlastne nemohli použiť zábrany na posteli, jeho odpoveď bola – „Lebo ich preskakuje!“ No jasné, človek, ktorý neprejde sám bez pomoci ani len na toaletu, lebo má problém zdvihnúť sa z postele, im tam len tak preskakuje zábrany. Vážim si prácu zdravotníkov, no tento pán robí poctivým zdravotníkom len hanbu,“ uzavrela svoj neuveriteľný príbeh Kristína, ktorá zároveň poprosila ostatných o zdieľanie svojho nepríjemného zážitku cez sociálnu sieť.

Na tejto posteli dôchodca v gelnickej nemocnici ležal. Je na nej vidieť aj to, čo mu uväzovali o ruky, aby z nej nemohol zísť. Zdroj: Archív KN, fb

Manželka poďakovala za starostlivosť

Zaujímala nás aj reakcia nemocnice a najmä samotného lekára a primára v jednej osobe. „V prvom rade chcem uviesť, že som na uvedenú ženu podal trestné oznámenie za ohovárania a poškodzovanie dobrého mena nielen môjho, ale aj nemocnice,“ povedal hneď v úvode Milan Remáč, ktorého všetko to, čo bolo uvedené na sociálnej sieti k danému prípadu poriadne rozhnevalo. „Pre toho pána sme urobili veľa dobrého, no poďakovania za to sa nám dostalo iba od jeho manželky, ktorá nám to poslala v liste. Naopak, od jeho sestry a vnučky to boli iba samé ničím podložené urážky a invektívy,“ vysvetľuje ďalej lekár, podľa ktorého má pacient poškodenie mozgu, čo si občas vyžaduje špeciálny prístup. „Pri zmene prostredia takýto ľudia častokrát nevedia, kde sú, a tak sa snažia zísť z postele aj v noci, keď pri nich nikto nie je. A keďže pán má pre svoje diagnózy problémy s chodením, práve preto bolo potrebné ho upevniť, aby sa mu pri neočakávanom pokuse zísť z postele nič nestalo,“ pokračuje v zdôvodňovaní prečo bol dôchodca v noci uviazaný k posteli.

Primár sa bráni argumentami

Svoje vysvetlenie mal primár oddelenia pre dlhodobo chorých aj na to, prečo na posteli nebola zdvihnutá zábrana so sieťkou, ktorá by dôchodcovi znemožnila vyjsť z postele. „Zábrany máme, ale iba ako kovové tyče do výšky 30 cm, no aj tie sa dajú prekročiť. Fixácie sme preto o ne uviazali. Také zábrany s fixáciou, aká bola použitá v tomto prípade, odporúča i psychiater, aby sa predišlo zlomeninám, či iným vážnejším komplikáciám vznikajúcim nekoordinovaným pohybom pacienta. Zábrany so sieťkou sú dnes zakázané, hoci si myslím, že postupne sa k nim vrátime,“ skonštatoval M. Remáč, ktorý vraj zažil pacienta, ktorý dokázal za krátky čas takúto sieťku rozpliesť, zísť z postele a vyskočiť z okna. A aký názor má na veľmi nepríjemný rozhovor s príbuznými pacienta? „Pozval som ich na izbu, aby sme si sadli a všetko si v pokoji vysvetlili, lenže oni začali na mňa kričať, že oni nepotrebujú sedieť, že to vyriešia aj postojačky. Napokon mi ešte jeho vnučka povedala, že to bude mať dohru a buchla pri odchode z izby dverami tak, že som si myslel, že vypadnú z pántov,“ dodal na záver primár oddelenia. Zdá sa teda, že celý prípad skončí na súde, ktorý rozhodne, na koho strane je pravda.

Primár oddelenia pre dlhodobo chorých odmieta akékoľvek zlé správanie sa k dôchodcovi. Za ohováranie a poškodzovanie dobrého mena podal na sťažovateľku trestné oznámenie. Zdroj: Archív KN, fb