Domáce Politika Top

Do voľby ústavných sudcov zostáva deň a koalícia je v pate. Kvôli Ficovi a Kresákovi

Most-Híd mal odmietnuť zahlasovať za Roberta Fica. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Ústavný súd sa stal predmetom politických bojov. Poslanci Národnej rady majú už zajtra dopoludnia v tajnej voľbe voliť osemnástich kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Je však dosť možné, že z niekoľkokrát odkladanej voľby bude nakoniec obyčajná fraška. Vládna trojka Smer-SD, SNS a Most-Híd stále nemá dohodu na konkrétnych menách.

 

Podľa zákona má Národná rada prezidentovi vybrať dvojnásobný počet kandidátov na ústavných sudcov ako je počet obsadzovaných miest. V tomto prípade je to osemnásť. „Navrhnutí sú tí kandidáti, ktorí získajú najviac hlasov, najmenej však nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov,“ uvádza zákon. V praxi to znamená, že čím viac poslancov sa hlasovania zúčastní, tým viac hlasov budú jednotliví kandidáti potrebovať na to, aby sa dostali na listinu, ktorá poputuje do prezidentského paláca.

Prienik na tom, aké mená takúto podporu dostanú však neexistuje ani deň pred hlasovaním. Vo včerajšej diskusnej relácii TA3 to priznal aj poslanec za stranu Smer-SD Erik Tomáš. „Zatiaľ takáto dohoda v koalícii nie je. Máme čas do utorka,“ povedal.

Hlavnú úlohu v treniciach medzi vládnymi stranami majú podľa informácií Glob.sk z prostredia koalície zohrávať dvaja kandidáti – Robert Fico a Peter Kresák. Obaja patria k stále aktívnym politikom. Zatiaľ čo Robert Fico stojí na čele najsilnejšej koaličnej strany, Kresák aj po svojom náhlom odchode z ústavnoprávneho výboru ostal poslancom parlamentu a členom klubu Most-Híd.

Most-Híd Fica za ústavného sudcu nechce

Práve strana Bélu Bugára má byť tou, ktorá podľa našich informácií odmietla zahlasovať za Roberta Fica. Smer-SD mal preto následne avizovať, že nepodporí vo voľbe ich poslanca –  Petra Kresáka. S tým má mať problém aj tretia koaličná strana SNS. Dôvodom odmietavého postoja národniarov majú byť najmä podozrenia z toho, že Peter Kresák v minulosti vedome spolupracoval s ŠtB. A to aj napriek tomu, že ten takéto obvinenia poprel.

V koalícii zavládla patová situácia. Momentálne to vyzerá tak, že pokiaľ sa nevyrieši otázka ohľadne už bez pochýb najdiskutovanejšieho kandidáta – Roberta Fica – nebude zrejme ani dohoda na ďalších menách.

Okrem toho sa v koalícii začali ozývať aj hlasy volajúce po verejnej voľbe. Rozhodnutie má padnúť už dnes.

Peter Kresák nemá mať podporu ani strany Smer-SD, ani SNS. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Hra o čas

Mandát deviatim z trinástich ústavných sudcov sa končí už túto sobotu 16. februára. Dovtedy musia byť nielen zvolení, ale aj menovaní noví. Pokiaľ sa tak nastane, Ústavnému súdu hrozí ochromenie.

Na to, aby mohol súd prijímať plenárne rozhodnutia potrebuje totiž mať viac ako polovicu členov, teda sedem. Poslanci tak musia počas tohto týždňa nevyhnutne zvoliť aspoň šesť kandidátov. Tým sa však proces nekončí. Potrebné je, aby si z navrhnutých adeptov následne prezident Andrej Kiska vybral troch, ktorých pošle do Košíc.

Predseda parlamentu Andrej Danko ešte vo štvrtok pripustil,  že v hre je aj takýto scenár. Do prezidentskej kancelárii je pripravený poslať aj neúplný zoznam kandidátov. V tejto chvíli je však stále otázne, či bude vôbec čo poslať.