Politika Zahraničné

Do Turecka mieri možno až 250-tisíc utečencov zo sýrskeho Idlibu, uviedol Erdogan

Do Turecka mieri možno až 250-tisíc utečencov zo sýrskeho Idlibu, uviedol Erdogan. Zdroj: SITA / AP

ANKARA – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok vyhlásil, že do krajiny mieri možno až 250.000 ľudí zo sýrskej provincie Idlib. Ankara sa im podľa Erdoganových slov bude snažiť v prekročení tureckých hraníc zabrániť. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

“Práve teraz mieri k našim hraniciam od 200.000 do 250.000 utečencov. Prijali sme opatrenia, pomocou ktorých sa im v tom pokúsime zabrániť, avšak nebude to ľahké. Bude to zložité. Sú to tiež ľudia,” uviedol Erdogan.

Ankara sa podľa agentúry obáva, že Turecko, ktoré už teraz hostí najviac utečencov na svete, môže zasiahnuť nová utečenecká vlna po tom, ako sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada a Ruska obsadili minulý mesiac rozsiahle územia v provincii Idlib – poslednej bašte sýrskych povstalcov. V Turecku sa podľa Reuters momentálne nachádza až 3,7 milióna utečencov zo Sýrie.

Sily podliehajúce vláde v Damasku útočia s podporou Ruska na džihádistov v južnom Idlibe od polovice decembra, a to i napriek dohode o prímerí z augusta a výzvam na deeskaláciu, prichádzajúcim z Turecka, Francúzska či OSN. V rámci týchto bojov sýrska armáda dobyla desiatky miest a dedín, pričom na oboch stranách zahynuli stovky ľudí.