Domáce Politika

Do poslaneckých lavíc sa posadia až traja Rómovia. Ide o historický úspech

Peter Pollák (OĽaNO) nás zastupuje aj v europarlamente. Zdroj: SITA / Peter Rusko

BRATISLAVA – Historický úspech Rómov vo voľbách posunie riešenia vpred, verí iniciatíva Opre Roma. Do poslaneckých lavíc si sadnú rómski poslanci Jarmila Vaňová, Peter Pollák ml. a Ján Herák. Ide o doteraz najvyšší počet Rómov v slovenskom parlamente. Riaditeľ iniciatívy Csaba Horváth avizoval, že budú sledovať, ako sa nová vláda postaví k Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, a kým ho personálne obsadí. Podľa neho sú aj medzi Rómami odborníci s dlhoročnou praxou, skúsenosťami a znalosťami, ktorí by dokázali tento úrad reprezentovať. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Krejčíková z iniciatívy.

 

Týždeň pred voľbami sa šesť politických strán zaviazalo plniť požiadavky Memoranda Rómov a Rómiek žijúcich na Slovensku, ktoré iniciovala Opre Roma. „Do parlamentu sa z týchto strán dostali strany Sloboda a Solidarita a Za ľudí. Napriek tomu, že hnutie Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa k memorandu Rómov pred voľbami neprihlásilo, iniciatíva verí, že si požiadavky z neho osvojí a nastupujúci rómski poslanci budú pracovať na zlepšení postavenia rómskej národnostnej menšiny,” uviedla Krejčíková v tlačovej správe.

Memorandum obsahuje 12 požiadaviek, ktoré majú viesť k systémovým zmenám v oblasti vzdelávania, sociálnej a zdravotnej situácie Rómov. Požaduje tiež odčleniť Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity od ministerstva vnútra a zvýšiť počet Rómov pracujúcich vo verejnej a štátnej správe. Zástupcovia strán svojím podpisom odsúdili aj nenávistné prejavy voči Rómom. Okrem politikov, rómskych starostov a miestnych poslancov memorandum do dnes podpísalo viac ako 15-tisíc Rómov z celého Slovenska, ktorí budú podľa iniciatívy dohliadať na to, aby politické strany svoje záväzky naplnili.

Iniciatíva vyzdvihuje fakt, že v slovenskom verejnom priestore rastie počet vzdelaných Rómov s odbornými skúsenosťami, ktorí sa hlásia k svojej etnicite a sú pripravení pracovať na zlepšení životov Rómov na Slovensku. Dobrým príkladom je podľa iniciatívy aj expertka Zuzana Kumanová zo strany Za ľudí, ktorá sa však pre nedostatočný počet preferenčných hlasov do parlamentu tiež nedostala. Podľa Horvátha sa historický úspech podaril aj Rómke Irene Bihariovej. „Napriek tomu, že sa koalícia Progresívne Slovensko a Spolu nakoniec nedostala do parlamentu, pani Bihariová získala 46 798 preferenčných hlasov, čo je najviac zo všetkých rómskych kandidátov. Dnes dokonca kandiduje na predsedníčku strany Progresívne Slovensko,” uzavrel.