Bratislava Regióny

Do mobilného zberu elektroodpadu prispeli najviac obyvatelia Ružinova

Zdroj: TASR - Štefan Puškáš

BRATISLAVA – Najviac elektroodpadu v rámci bratislavského mobilného zberu vyzbierali v roku 2018 v Ružinove. Vyplýva to zo štatistík Združenia výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu – Envidom, ktoré zber organizuje.

 

“V Ružinove sa do zberu zapojilo najviac domácností – 561, ktoré odovzdali 924 kusov elektroodpadu, vážiaceho celkovo 15.290 kg,” informovala hovorkyňa združenia Envidom Jana Nahálková.

V prepočte na obyvateľa zasa najviac kilogramov nepotrebných elektrospotrebičov odovzdali v Rači. “V Rači prispelo do mobilného zberu 143 domácností, ktoré odovzdali 389 kusov a zároveň 6305 kg vyradených elektrospotrebičov. Pri oficiálnom počte obyvateľov, 22.088, to znamená 0,29 kg na obyvateľa, čo je najviac zo všetkých mestských častí hlavného mesta,” spresnila Nahálková.

Z hľadiska počtu domácností, odovzdaných kusov a hmotnosti elektroodpadu sa okrem Ružinova najaktívnejšie zapojili v Novom Meste, Karlovej Vsi a Dúbravke. V prepočte hmotnosti prerátanej na počet obyvateľov zaznamenali okrem spomínaných mestských častí jeden z najvyšších podielov aj Podunajské Biskupice (0,18 kg na jedného obyvateľa).

V malých mestských častiach sa zapojilo pár domácností

Najväčšia bratislavská mestská časť Petržalka patrí s počtom 167 zapojených domácností do zberu, 309 odovzdanými kusmi elektrospotrebičov s hmotnosťou 6610 do hornej časti rebríčka, pri prerátaní odovzdaného elektroodpadu na počet obyvateľov je však piata od konca (0,06 kg na obyvateľa). “Petržalka má však vlastný zberný dvor, kde môžu obyvatelia zaniesť svoj elektroodpad,” dodala Nahálková.

V rámci siedmich malých mestských častí hlavného mesta (Vajnory, Rusovce, Jarovce, Čunovo, Záhorská Bystrica, Lamač a Devín) sa v jednotlivých mestských častiach zapojilo pár domácností (väčšinou od dvoch do piatich v mestskej časti), najusilovnejšou bola najväčšia z týchto malých samospráv – Lamač (7232 obyvateľov), kde mobilný zber elektroodpadu využilo 13 domácností. Naopak, ani jeden záznam za rok 2018 nepribudol v Čunove.

Počet domácností stúpol

V celobratislavskej štatistike vyzbierali vyše 70 ton elektroodpadu (70.392 kg), 4518 kusov spotrebičov odovzdalo v zbere 2376 domácností. “V porovnaní s minulým rokom je to o 35 domácností viac. V kilogramoch aj kusoch sa ale vyzbieralo menej ako v roku 2017,” bilancovala hovorkyňa Envidomu.

“Dôležité je však najmä to, aby verejnosť mala informáciu o tom, ako sa možno ekologicky zbaviť nepotrebných elektrospotrebičov,” zdôraznila Nahálková s tým, že združeniu v žiadnom prípade nejde o preteky medzi mestskými časťami. “Dôležité je pre nás najmä to, aby ľudia vedeli, že sa môžu ekologicky zbaviť nepotrebných elektrospotrebičov aj prostredníctvom našich mobilných zberov, ktoré si môžu objednať cez www.zberelektroodpadu.sk,” uzavrela.