Domáce Spoločnosť Koronavírus

Do lavíc sa vracajú státisíce žiakov. Začiatok školského roka bude poznačený koronakrízou

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Zhruba 693-tisíc žiakov sa v stredu vráti do školských lavíc, pretože sa začína školský rok 2020/2021. Jeho začiatok bude poznačený koronakrízou, podobne ako to bolo v druhom polroku vlaňajšieho školského roka. Na školách budú platiť viaceré hygienické opatrenia. Návrat do škôl je povinný pre všetkých žiakov základných a stredných škôl. 

 

Z celkového predpokladaného počtu školákov je takmer 498-tisíc zo základných škôl, z toho je viac ako 59-tisíc prváčikov. “Predpokladaný počet stredoškolákov je necelých 196-tisíc, z toho je viac ako 41-tisíc prvákov,” uviedol pre TASR odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Školáci prekročia brány 2074 základných škôl, 433 stredných odborných škôl, 219 gymnázií, 198 konzervatórií a 16 športových stredných škôl. Žiaci budú navštevovať aj 525 špeciálnych škôl vrátane škôl pri zdravotníckych zariadeniach.

Rezort školstva avizuje, že školy v prípade šírenia ochorenia COVID-19 nechce zatvárať celoplošne, ale len lokálne. Ministerstvo vypracovalo pre školy manuál opatrení. Školy sa budú riadiť aj semaforom, ktorý má zelenú, oranžovú a červenú fázu. Zelená bude bezpečná, oranžová sa zavedie pri podozrení na nový koronavírus u jedného žiaka alebo zamestnanca školy. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagóga.

Školy sa nebudú zatvárať celoplošne. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Pri nástupe do školy bude na vstupných dverách do školy umiestnený oznam, za akých podmienok môžu žiaci, sprevádzajúce osoby a zákonní zástupcovia vstúpiť do školy. Školáci musia mať pripravené aj dva podpísané dokumenty. Prvým je zdravotný dotazník, ktorý sa odovzdáva pri prvom nástupe žiaka do školy. Rodič vo vyhlásení informuje o tom, či žiak vycestoval v termíne od 17. augusta do 1. septembra mimo územia Slovenska a tiež, či sa dieťa v danom čase zúčastnilo na hromadnom podujatí. Ak rodič odpovedal na jednu z dvoch otázok áno, musí do 16. septembra sledovať zdravotný stav školáka, ako aj osôb v jednej domácnosti. Podpísať sa tiež musí i to, že sa u žiaka neprejavujú príznaky akútneho ochorenia a nebola mu nariadená karanténa. Rovnako sa to týka aj osôb, ktoré s dieťaťom žijú v spoločnej domácnosti. Druhým dokumentom je vyhlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa.

Žiaci prvého stupňa nemusia nosiť rúška v triedach, ministerstvo im to však odporúča. Povinné je však pre všetkých žiakov druhého stupňa základných škôl a stredoškolákov. Pedagogickí, odborní a nepedagogickí zamestnanci ich mať musia alebo môžu využiť ochranné štíty. Žiaci musia mať k dispozícii dve rúška, aby v prípade poškodenia jedného mohli použiť náhradné.
Žiaci predbežne do 20. septembra nebudú môcť využívať počas hodín telesnej výchovy priestory telocviční, cvičiť budú napríklad na vonkajšom ihrisku. Obmedzenie platí aj pre bazény či posilňovne.

Prvé dva týždne sa na školách bude vykonávať aj ranný filter. Školy budú mať vo svojich priestoroch vytvorenú aj izolačnú miestnosť v prípade, že by sa u niektorého z detí prejavili príznaky ochorenia COVID-19. Ministerstvo školstva odporúča vyučovať ucelene v triedach, upozorňuje tiež na to, že nie je vhodné, aby sa žiaci prechádzali počas prestávky po chodbách. V priestoroch školy a najmä v triedach sa bude častejšie vetrať a upratovať, dôležitá je aj dezinfekcia.

Žiaci prvého stupňa nemusia nosiť rúška v triedach. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Predĺžené prázdniny

Posunutý začiatok školského roka majú tri školy, vyplýva to z informácií, ktoré má k dispozícii rezort školstva. V stredu to počas tlačovej konferencie pri príležitosti otvorenia nového školského roka 2020/2021 na Základnej škole kpt. Nálepku v Stupave uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

“O ostatných školách nemáme avízo, takže otvárame školský rok a verím, že maximálne prídeme do oranžovej fázy a červenú fázu nebudeme musieť realizovať,” povedal minister školstva. V prípade týchto troch škôl sa čaká na otvorenie školského roka. “Bude to trvať pár dní, kým to bude vyhodnocovať regionálny úrad verejného zdravotníctva a bude dávať odporúčania, ako pokračovať ďalej,” vysvetlil minister. Pripomenul, že rezort školstva neplánuje zatvárať školy celoplošne, ale len lokálne. “Tento školský rok bude netradičný a iný, ale verím, že v rámci opatrení, ktoré nastavil Úrad verejného zdravotníctva, to zvládneme, a po dvoch týždňoch budeme môcť celý vzdelávací proces spustiť naplno a budeme sa vzdelávať tak, ako sme boli zvyknutí,” uviedol minister školstva. Upozornil, že ak na školách zvládnu prvé dva týždne, následne sa zvládnu aj tie ostatné.

Učiteľ musí dieťa, ktoré rúško odmietne nosiť, upozorniť, aby si ho nasadil.  Zdroj: TASR / Jakub Kotian

V stredu ministerstvo školstva spúšťa aj informačno-vzdelávací portál EDU TV. “Budeme tu zverejňovať videá s odborníkmi, aby sme zvládli celú túto situáciu. Okrem toho, že budeme zverejňovať manuály a grafy, budeme zverejňovať aj krátke videofilmy a rozhovory,” povedal minister školstva. Šéf rezortu školstva poznamenal, že v utorok (1. 9.) večer diskutoval s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽANO). V piatok 4. septembra bude stretnutie jeho tímu. “Budeme prijímať všetky požiadavky zo škôl a verím, že v piatok nám dajú odborníci ďalšie odporúčania, ktoré budeme môcť realizovať,” uviedol Gröhling.

Na otázku, čo robiť, ak žiak odmietne v škole nosiť rúško, minister uviedol, že je to veľmi náročné v rámci vynútiteľnosti. “Musíme sa s tým popasovať, musíme vysvetľovať deťom, že keď budeme dva týždne nosiť rúška, tak je to minimum, čo môžu robiť pre seba a svojich najbližších,” vysvetlil minister. Doplnil, že učiteľ musí dieťa, ktoré rúško odmietne nosiť, upozorniť, aby si ho nasadil. V prípade, že tak neurobí, bude musieť riaditeľ alebo zriaďovateľ školy konať.