Domáce Politika Kauzy Top

Do kauzy aktivistov zasiahol Čižnár. Z väzby ich čoskoro prepustia

Jaromír Čižnár reagoval na kauzu Greenpeace. - Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – Kauza Greenpeace rozhýbala Slovensko. Verejnosť už takmer týždeň diskutuje nielen o potrebe ťažby uhlia, ale najmä o nezvyčajne prísnom treste pre 12 aktivistov. Tí sú momentálne vo vyšetrovacej väzbe v Ilave. Poslal ich tam Okresný súd v Prievidzi ešte v nedeľu. Voči tomuto kroku sa ohradili politici aj široká verejnosť, zasiahnuť sa rozhodol aj generálny prokurátor. Ten dnes rozhodol jednoznačne. Aktivisti pôjdu na slobodu. 

 

“Keďže sa k tomu zas vyjadril každý, tak my sa vyjadríme tiež. Nemám rád keď sa páni politici vkladajú do vecí, do ktorých je ich nič,” povedal na úvod generálny prokurátor Jaromír Čižnár. “Okamžite sme si pýtali spis, ten sa potom študoval do noci a hneď ráno sa muselo prijať rozhodnutie,” povedal.

“Dospeli sme k dvom záverom. Prvý je, že dôvody väzby neexistovali už pri podaní návrhu. To znamená, že ak dôvody neexistovali, ľudia sú vo väzbe neprávom. Ďalší závažný dôvod je, že ani ten skutok nie je s najväčšou pravdeposobnosťou šťastne kvalifikovaný,” povedal. To však neznamená, že by sa nič nestalo. “Bude sa konať. Môže to skončiť buď prísnejšou kvalifikáciou alebo kvalifikáciou, ktorá do tresného činu nespadá,” povedal.

“Vydali sme príkaz, aby boli všetci 12 aktivisti prepustení. Ten bude doručený v najbližšej dobe,” povedal Čižnár.

Podľa Čižnára posudzovali taký istý spis, ako sudca Okresného súdu v Prievidzi v nedeľu. Dôvody na väzbu rozhodne nenašli. “Právny názor prokurátora na vzatie do väzby nebol správny,” povedal. “Išlo nám o to, aby ľudia boli vonku,” povedal.

Hoci sa s názorom okresného prokurátora z Trenčína Čižnár nestotožnil, personálne dôsledky vyvodzovať nebude, ani nemôže. “Za svoj právny názor nemôže byť nikto disciplinárne stíhaný,” povedal Čižnár. “Nemám tendenciu zakrývať naše pochybenia. Pán prokurátor zlyhal,” povedal.

Reakciu Čižnára víta aj Greenpeace. “Sme veľmi radi, že generálny prokurátor uznal nezmyselnosť zadržiavania aktivistov. Rovnako oceňujeme, že konal tak rýchlo a aktivisti môžu byť po siedmich dňoch za mrežami konečne na slobode. Zdá sa, že stále sme krajinou, v ktorej sa za ochranu prostredia a zdravia ľudí nebude nakladať s ľuďmi ako so zločincami,” uviedla Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Do areálu sa dostali bez problémov

Riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková dnes v rádiu Expres informovala o situácií aktivistov. “Táto situácia je úplne absurdná. Všetci sme veľmi prekvapení a šokovaní, je to nezmyselné,” povedala. “Z posledných informácií od právnikov sú aktivisti v dobrej nálade a stoja si za svojim cieľom. Chceli skončiť dobu uhoľnú na Slovensku,” informovala Kohutková.

To, že aktivisti čakajú na súd vo väzbe, prekvapilo politikov i samotnú organizáciu. “Nikdy sa nestalo, že by aktivisti boli stíhaní vo väzbe. Maximálne sme čakali pokutu alebo priestupkové konanie,” povedala.

Podľa riaditeľky si aktivisti boli vedomí porušenia zákona. Rozhodne však nechceli nikoho ohroziť, ani nič poškodiť. “Aktivisti chceli zastaviť ťažbu uhlia na hornej Nitre,” informovala. “Situácia je vážna. Naši aktivisti robia veci oduševnene a rozhodli sa, že toto je spôsob, ktorý chcú upozorniť,” povedala. “Takto sa trestajú najhorší zločinci. Aktivisti neohrozili žiaden majetok, žiadne zariadenie ani nikoho na živote. Odmietame to,” povedala.

Za transparent do basy

Hornonitrianske bane aktivistov v nadväznosti na stredajšiu akciu žalujú. Podľa nich svojim protestom mohli ohroziť nielen zamestnancov, ale aj fungovanie podniku.

Okresný súd v Prievidzi v nedeľu rozhodol o väzobnom stíhaní 12 aktivistov organizácie Greenpeace Slovensko v súvislosti s protestom na ťažnej veži v areáli baní v Novákoch zo stredy 28. novembra. Aktivisti čelia obvineniu z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Dôvodom takzvanej preventívnej väzby je podľa sudcu obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe podali všetci obvinení sťažnosti.

Aktivisti vyvesili transparent s nápisom “Skončite dobu uhoľnú”. Zdroj: facebook Greenpeace Slovensko