Banská Bystrica Regióny

Do Jarnej gruntovačky sa v Banskobystrickom kraji zapoja aj školáci

Zdroj: BBSK

BANSKÁ BYSTRICA – Turistické chodníky, ale aj oddychové a rekreačné zóny v mestách poupratujú účastníci Jarnej gruntovačky v Banskobystrickom kraji, ktorá sa bude konať od štvrtka 25. do nedele 28. apríla. Iniciátorom a organizátorom projektu je už druhýkrát Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) spolu s oblastnými organizáciami cestovného ruchu. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Jóbová z Rozvojovej agentúry BBSK, do podujatia sa zapoja aj stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja. Informácie o časoch a miestach stretnutí nájdu záujemcovia na stránke www.facebook.com/zahoramizadolami.

 

Spoločným upratovaním turisticky atraktívnych lokalít pred letnou turistickou sezónou chce BBSK upriamiť pozornosť na význam ochrany životného prostredia a potrebu angažovať sa v tejto oblasti. Počas akcie vyčistia alebo poupratujú 10 lokalít vo viacerých kútoch kraja. „Chceme, aby turisticky navštevované lokality v našom kraji ponúkli ich návštevníkom ten najpozitívnejší prvý dojem,“ povedala predsedníčka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus Iveta Niňajová s tým, že motivujú Oblastné organizácie cestovného ruchu (OOCR) k čo najlepšej starostlivosti o svoje destinácie, aby boli návštevnícky atraktívne.

Intenzívna spolupráca so školami

Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko, ktorá spája subjekty na území okresov Banská Bystrica a Zvolen, sa bude tento rok venovať upratovaniu zvolenského parku Lanice. Účastníci akcie organizovanej oblastnou organizáciou Banská Štiavnica upracú turistický chodník Milana Kapustu a päť tajchov a náučný chodník na Žakýlske pleso spolu s okolím zaniknutého Žakýlskeho hradu. Upratanie okolia obce Brehy, brehov Hrona a obľúbenej rekreačnej zóny Okruty v Žarnovici zabezpečí OOCR Gron. Oblastná organizácia na Gemeri koordinuje upratovanie v Národnom parku Muránska planina, vyčistia brehy rieky Muránka a rožňavskú kalváriu. Na Horehroní budú upratovať turistické chodníky na Dedečkovu chatu a na druhý deň rekreačné zóny v Brezne.

Do Jarnej gruntovačky sa podobne ako v minulom roku zapoja aj stredné a niektoré základné školy. „Našu prírodu si musíme vážiť a ochraňovať oveľa viac než doteraz. Je obrovským bohatstvom nášho kraja a jej krása je príležitosťou pre jeho rozvoj. Cítime zodpovednosť za osvetu v téme životného prostredia medzi mladými. Preto intenzívne spolupracujeme so školami, pričom chceme, aby sa zapájali do tohto nášho krajského projektu v čo najväčšej miere,“ uviedol predseda BBSK Ján Lunter a dodal, že do upratovania sa môže zapojiť ktokoľvek.