Spoločnosť Zahraničné

Do Číny odcestoval tím expertov pod vedením WHO, aby riadili boj s koronavírusom

Novým koronavírusom sa doteraz v Číne infikovalo viac ako 40.000 ľudí, pričom 908 nakazených zomrelo. Zdroj: SITA / AP

ŽENEVA – S úlohou koordinovať reakciu úradov a zdravotníckych zariadení na šírenie nového koronavírusu 2019-nCoV odcestovali v pondelok do Číny členovia medzinárodnej expertnej misie pod vedením Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Misiu vedie Bruce Aylward, ktorý v rokoch 2014-16 koordinoval aktivity pri epidémii eboly v západnej Afrike.

 

S odvolaním sa na generálneho riaditeľa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa o tom v pondelok informovala agentúra AFP.

Ghebreyesus v pondelok upozornil, že potvrdené prípady nakazenia novým koronavírusom ľuďmi, ktorí nikdy necestovali do Číny, môžu byť len “špičkou ľadovca”. Vysvetlil, že “identifikácia nízkeho počtu takýchto prípadov môže znamenať, že v iných krajinách sa vírus šíri viac, ako sa predpokladalo”.

Ghebreyesus tiež vyzval všetky krajiny, aby zdieľali informácie o novom koronavíruse a zintenzívnili prípravy na možné šírenie tejto infekcie na svojich územiach: prispôsobili vybavenie laboratórií na rýchlu diagnostiku, vyvinuli metódy na sledovanie kontaktov pacientov a ďalšie nástroje na ochranu zdravia širokej verejnosti.

Novým koronavírusom sa doteraz v Číne infikovalo viac ako 40.000 ľudí, pričom 908 nakazených zomrelo. Vyliečilo sa 3283 ľudí.