Domáca Domáce Ekonomika Spoločnosť Top

Dnes spíme dlhšie, letný čas končí. Hodiny budeme posúvať možno poslednýkrát

V nedeľu 28. októbra 2018 o 03.00 hod ráno sa končí letný čas. Ručičky hodiniek sa posunú z tretej na druhú hodinu stredoeurópskeho času (SEČ). Zdroj: TASR - František Iván

BRATISLAVA- Každý rok príde na jar a na jeseň. Zmena času, ktorá mení naše hodiny. Raz spíme o hodinu dlhšie, raz o hodinu menej. Slovákov to čaká možno už poslednýkrát. A to najmä vďaka tlaku Európskej únie. To, aký čas nám ostane, nie je v tejto chvíli ale úplne jasné. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko a minister práce Ján Richter majú na vec úplne odlišný názor.

 

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter vníma, že je potreba zrušiť zmenu času. On sám preferuje čas letný. Tvrdí ale, že zber odborných argumentov necháva na vlastnom ministerstve, a až potom sa rozhodne. Ako správne upozorňuje, bude každú zmenu nutné zosúladiť s najbližšími susedmi a aj celou Európskou úniou. Vyzýva na kľud v debate o zmene času.

Šéf parlamentu Andrej Danko by naopak chcel nechať striedanie času tak ako je. Myslí si, že zmena letného času na zimný a opačne má svoje opodstatnenie. Páči sa mu vstávať za svetla a užívať si deň čo najdlhšie, kým je svetlo a zase ísť spať skôr, keď je dlhšie tma.

Zo zmenou času sa začalo ešte za Rakúska-Uhorska, spolu s tým, ako spoločnosť zvyšovala využitie elektriny. Tá bola spočiatku drahá, takže snaha o to, aby sa svietenie obmedzilo na čo najmenšiu dobu, malo svoje opodstatnenie. Darilo sa významne usporiť. Debaty o zmene času sa viedli dlhodobo, pretože zásahy do biorytmu mali pre mnohých ľudí nepríjemné dôsledky. Podľa štatistík sa zvyšuje pri zmene času napríklad počet dopravných nehôd. Spôsob, akým dnes vyrábame a míňame elektrinu sa ale od čias Rakúska-Uhorska zmenil, takže podľa energetikov už nedochádza k zásadným úsporám.

Letný čas, s ktorým sa dnes lúčime, bol zavedený v Československu v roku 1979. Takmer po 40 rokoch by každoročné zmeny mohli nakoniec zmiznúť. Ak teda ešte máte stále doma hodiny či spotrebiče, na ktorých musíte manuálne meniť čas, zo soboty 27.10.2018  na nedeľu 28.10.2018 si posuňte počas noci ručičky hodín z 3:00 na 2:00.