Domáce Kauzy

Dlhoočakávaná bodka za kauzou zmenky sa opäť odkladá. Rusko na súd neprišiel, hrozí mu väzba

Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Verejnosť sa verdikt Najvyššieho súdu v kauze zmenky tento rok už nedozvie. Tentokrát za to nemôže pandémia koronavírusu, ale údajné zranenie jedného z hlavných aktérov kauzy. Neprávoplatne odsúdeného Pavla Ruska mali v pondelok v noci napadnúť a obliať kyselinou. Zasiahnuté má mať oči a dýchacie cesty. Obžaloba však hovorí o možnej obštrukcii. Poukazuje pri tom, že Rusko nemal pri vyšetrení v nemocnici spolupracovať. Po roku a pol tak stále nie je známy definitívny verdikt. Situácia sa začína čoraz viac zamotávať.

 

Pojednávanie na Najvyššom súde sa malo pôvodne konať už pred mesiacom. Vtedy to však prekazila pandémia koronavírusu a tak museli celý proces presunúť na iný termín. Tým sa stal 15. a 16. december. Vo veci rozhoduje trojčlenný senát 4T v zložení Pavol Farkaš, Alena Šišková a Martina Zeleňáková. Spolu s Ruskom je v kauze neprávoplatne odsúdený aj Marian Kočner.

Pojednávanie ale muselo byť hneď v jeho úvode odročené. Dôvodom bol Pavol Rusko, ktorý neprišiel pre zdravotné problémy. Ten svoju neúčasť na súde vysvetlil zdravotným stavom už aj v minulosti. Ešte na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu pod vedením predsedu senátu Emila Klemaniča to bolo napríklad vypísanie práceneschopnosti pre problémy s krčnou chrbticou, ktoré mu podpísal všeobecný lekár Peter Lipták. Doktorovo meno figuruje aj v péenke, ktorú senátu Najvyššieho súdu doručil Ruskov obhajca Marek Para dnes ráno krátko pred pojednávaním.

Ruska mal vraj v noci pred pojednávaním niekto napadnúť počas behu. Údajne ho neznámy útočník polial kyselinou, pričom má mať zasiahnuté oči a dýchacie cesty. Podľa správy univerzitnej nemocnice, kde bol prevezený na ošetrenie, však počas vyšetrenia nespolupracoval. Protistrany tiež tvrdia, že Peter Lipták, ktorý péenku podpísal, je lekár s pochybnou minulosťou.

 

Marian Kočner. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Keďže Rusko nedal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti, mal senát na výber iba tri možnosti. Prvou bolo, že sa pojednávanie opäť odročí. Ruskov prípad mohol byť tiež vyčlenený na samostatné konanie a pokračovalo by sa iba s Kočnerom. K tomu sa priklonil aj prokurátor Ján Šanta, ktorý poukázal na to, že prešiel už dlhý čas od vyhlásenia prvostupňového rozsudku a je potrebné konať. Do tretice mohol byť vydaný na Ruska zatykač a pojednávanie by pokračovalo v stredu. Senát pod vedením Aleny Šiškovej si vybral prvú možnosť a celé pojednávanie odročil na 12. a 13. januára 2021.

Tri strany, tri názory

Najvyšší súd teraz musí péenku preveriť. Ak vyjde najavo, že dôvody na Ruskovu neprítomnosť neboli tak vážne, ako bolo prezentované, môže byť vydaný zatykač. „V prípade, že by sa potvrdila obštrukcia, vidím väzobné dôvody. Ja ich vidím už od júna 2018,” uviedol Ján Šanta po odročení pojednávania. To, kde a kedy Rusko v predvečer pojednávania bol, by mohol ukázať jeho elektronický náramok. Podľa Šantu už polícia začala preverovať záležitosti pondelkovej noci, pracujú aj s verziou, že Ruska naozaj niekto napadol.

“Môžeme potvrdiť, že včera vo večerných hodinách sme prijali oznámenie o tom, že na Trnavskej ulici v obci Bernolákovo mala neznáma osoba obliať muža nezistenou tekutinou. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Senci vedie v tomto prípade trestné konanie pre podozrenie z trestného činu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu,” uviedla TASR hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková.

 

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Zástupca poškodenej televízie Markíza Daniel Lipšic tvrdí, že ide o jasnú vianočnú obštrukciu. Podľa jeho slov nie je Ruskov zdravotný stav taký vážny, že by sa nemohol pojednávania zúčastniť. Ako dodal, podľa jeho názoru boli splnené všetky atribúty na vydanie zatykača zo strany súdu. Poukázal na to, že lekárska správa, ktorú má Rusko z nemocnice, hovorí o ľahkom zranení, ktoré si ani nevyžadovalo hospitalizáciu. Okrem toho Rusko na vyšetrení u očného lekára nespolupracoval. Lipšic tvrdí, že ide o veľmi zvláštnu situáciu. Okrem toho avizoval podanie podnetu na lekára Petra Liptáka.

Celú situáciu však vidí inak Ruskov obhajca Marek Para. Ten uvádza, že sa podobné záležitosti stávajú a jasne odmieta, že by zo strany jeho klienta išlo o obštrukciu. Podľa jeho slov chceli, aby sa konalo, sami navrhovali vyčleniť Ruska na samostatné konanie. To, prečo jeho klient pri vyšetrení nespolupracoval, nepovedal. Poukázal však na to, že v spise mala pribudnúť informácia z polície o Ruskovom pokuse o útek. Para však oponuje, že ide o informáciu, ktorá nie je postavená na dôkazoch.

Ako to celé začalo

Kauza zmenky sa mala podľa Mariana Kočnera a Pavla Ruska začať písať v roku 2000. Práve podpísaním štyroch zmeniek televízie Markíza v hodnote 69 miliónov eur mala byť ukončená kauza Gamatex. V tom čase bol Rusko generálnym riaditeľom televízie. Následne si v roku 2017 Kočner začal vymáhať vyplatenie zmeniek a keďže Rusko ako veriteľ bol nemajetný, žiadal ich vyplatenie od televízie. Markíza ale tvrdila, že zmenky nie sú pravé, pretože neboli v účtovníctve.

Kauza sa dostala aj na prvostupňový súd v Bratislave. V prípade zmenky za 8,3 milióna eur sudkyňa Zuzana Maruniaková rozhodla dokonca v Kočnerov prospech. Potom sa však situácia začala otáčať. Kočnera v júni toho istého roka zadržali a skončil vo väzbe. Pavol Rusko ostal na slobode. V tom čase už nosil monitorovací náramok kvôli inej veci. Obaja boli následne vo veci obžalovaní.

Pojednávanie prebiehalo na Špecializovanom trestnom súde od júla 2019. Senát pod vedením Emila Klemaniča 27. februára tohto roka Mariana Kočnera aj Pavla Ruska označil za vinných z obzvlášť závažného zločinu falšovania cenný papierov, pričom im vymeral trest vo výške 19 rokov. Kočner dostal zároveň peňažný trest 10-tisíc eur. Rozsudku predchádzali dlhé hodiny čítania listinných dôkazov, ale aj výsluchov viacerých znalcov, či svedkov. Pojednávanie v kauze zmenky bolo prvé, na ktorom sa čítala aj komunikácia Mariana Kočnera z aplikácie Threema. V nej si mali Kočner s Ruskom písať o zmenkách, aj o viacerých problémoch, s ktorými sa stretli.

 

Pavol Rusko a Marian Kočner počas jedného z pojednávaní v kauzy zmenky na špecializovanom trestnom súde. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

V kauze vypovedal okrem iných ako svedok aj Peter Tóth. Ten bol Kočnerov dlhoročný dôverný priateľ. V kauze však vypovedal, že zmenky sú falošné. Kočner sa mu mal o tejto skutočnosti pri jednej príležitosti prerieknuť. Súd označil Tótha za dôveryhodného svedka.

Viacerí znalci, ktorí sa zúčastnili pojednávania, povedali, že zmenky určite neboli podpísané v roku 2000, ale najskôr v roku 2013. S touto verziou počítala aj obžaloba. Jedna znalkyňa z odboru písmoznalectva uviedla, že v podpisoch našla znaky, ktoré dokazujú, že sa Rusko snažil napodobniť svoj starší podpis.

Aj keď rozsudok padol koncom februára, nie je dodnes právoplatný. Obaja obžalovaní a rovnako aj dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta sa voči nemu odvolali. Šanta pritom požadoval pre oboch mužov 20-ročný trest a v prípade Kočnera aj trest prepadnutia majetku. Kočner s Ruskom zasa trvajú na svojej nevine.

V kauze figuruje aj Štefan Ágh, ktorý mal spolu s Kočnerom a Ruskom zmenky antedatovať. Dve zmenky podpísal Kočner a dve práve Ágh. Jeho prípad je však vyčlenený na samostatné konanie. V súčasnosti už je obžalovaný. Rovnako, ako Rusko a Kočner tvrdí, že zmenky sú pravé a trvá na svojej nevine.