Domáce Kultúra Top

Divadlo Aréna sa topí v problémoch. Hrozí, že nebude môcť ďalej hrať

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – ,,Neviem, čo budeme robiť ďalej.” Aj takto znejú zúfalé slová riaditeľa Divadla Aréna – Juraja Kukuru. Inšitúcia, ktorú vedie, sa dostáva do situácie, kedy zrejme nebude môcť robiť inscenácie. Chod divadla je podľa neho ohrozený kvôli zníženiu dotácie zo strany Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Žiada nápravu a vysvetlenie. Kukura dokonca hovorí, že takéto konanie je ,,proti kultúre’’.

 

Divadlo Aréna rieši existenčné problémy. Ich riaditeľ Juraj Kukura nevie, ako dlho bude divadlo fungovať. Problémom sú financie. ,,Z neznámych dôvodov nám bola ako jedinému divadlu znížená dotácia o neuveriteľných 163-tisíc eur,’’ povedal Kukura. Ich financie porovnal s ostatnými divadlami, ktoré sú takisto v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK. Vysvetlil, že iba chod budovy ich stojí nad 100-tisíc eur a divadlu ako takému tak zostáva na dotácii 742-tisíc eur. ,,Čo je oproti Astorke, ktorá má 979-tisíc, o 200-tisíc menej. Napriek tomu, že máme prinajmenšom raz také javisko. Dokonca Bratislavské bábkové divadlo má 861-tisíc eur, čo je o 120-tisíc viac, ako máme my, keď započítame aj výdavky na budovu,’’ dodal.

Divadlo je tak podľa jeho slov nútené rušiť inscenácie. ,,Dostali sme sa do situácie, kedy nemôžeme robiť inscenácie. Ja sa ospravedlňujem pánovi režisérovi Polákovi, že sme museli zrušiť inscenáciu, ktorú pre nás chystal. Začíname byť finančne neschopní to zvládať. Neviem, čo budeme robiť ďalej,’’ skonštatoval Kukura. 

 

Juraj Kukura nevie, ako bude divadlo ďalej fungovať. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Strata niekoľkých miliónov

O reakciu na vyjadrenia riaditeľa Divadla Aréna sme požiadali aj samotný Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Podľa BSK bola výška financií pre divadlo na tento rok stanovená po dôslednom zvážení stavu BSK a priebežne konzultovaná so zástupcami divadla už v priebehu minulého roka pri tvorbe rozpočtu. Ako uvádzajú, do úvahy museli brať aj plánovanú rekonštrukciu budovy divadla v druhom polroku 2020. ,,V prípade, že procesy súvisiace s nadchádzajúcou rekonštrukciou skomplikujú pôsobenie divadla smerom k verejnosti, zriaďovateľ divadla, teda Bratislavský samosprávny kraj, deklaroval vedeniu Divadla ARÉNA, že bude okamžite spoločne vzniknutú situáciu riešiť operatívne k obojstrannej spokojnosti s cieľom v čo najväčšej možnej miere eliminovať všetky negatívne dopady na pôsobenie divadla,” vysvetlila pre Glob.sk hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Najsmiešnejší argument

O rekonštrukcii, ktorú spomenul BSK, už Juraj Kukura počul skôr. Podľa neho divadlo dostalo v tejto situácii od BSK ,,najsmiešnejší argument, aký som v živote počul. Ževraj sa chystáme do rekonštrukcie. Ale my sme teraz tu, teraz robíme inscenácie, teraz platíme energie a teraz sa staráme o budovu,’’ zdôraznil. Vysvetlil, že vôbec nevie, kedy rekonštrukcia príde, ,,na to sa čaká už štyri roky, to znamená, že už pred štyrmi rokmi sa to malo začať. Ešte odhliadnuc od toho, že tam je nejaké stavebné povolenie, pamiatkový úrad a ešte ani nikto neprišiel za mnou a nepovedal mi, že čo sa tu ide robiť, napriek tomu, že rekonštrukcia prišla z mojej iniciatívy. Takže tí ľudia, ktorí zastupovali Divadlo Aréna ako najväčší architekti, ktorí sa rozumejú divadlu, poprosili, aby ich meno nebolo s týmto projektom spájané”.

 

Kukura chce situáciu riešiť. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Škrty v rozpočte

Ako ďalej Kukura uviedol, rozhodnutie BSK je rozhodnutie, ktoré sa podľa nich nedá pochopiť a akceptovať. Dúfa, že príde k náprave, aby mohli fungovať aj naďalej. ,,My sme tu na to, aby divadlo malo zmysel a dôvod pre našu spoločnosť,’’ uviedol Kukura.

Zníženie dotácie vysvetľuje BSK aj tým, že vzhľadom na výpadok financií z príjmu zo štátneho rozpočtu prišlo tiež k celkovému znižovaniu finančných prostriedkov všetkých odborov Úradu BSK. ,,Museli sme sa vyrovnať so stratou takmer päť miliónov eur, ktorú spôsobilo zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane. Ďalej to bolo 10% navýšenie platov zamestnancov v našich organizáciách a takisto výrazné navýšenie príspevkov na neverejných poskytovateľov sociálnych služieb. Súhrn všetkých zmien spôsobil v rozpočte BSK stratu 11 miliónov eur,’’ vysvetlila pre Glob.sk hovorkyňa BSK Lucia Forman.

 

Divadlo naposledy uviedlo premiéru Holokaust. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Situáciu budú riešiť

S najnovším vyjadrením Bratislavského samosprávneho kraja sme sa opäť obrátili na Divadlo Aréna. Vysvetlenie sa rozhodli už nekomentovať. ,,Divadlo Aréna nebude reagovať na nižšie uvedené vyjadrenie,” dodal pre Glob.sk marketing a PR manažér divadla Ján Lukáč.

Začarovaný kolotoč tak zrejme bude pokračovať, keďže BSK dodalo, že s Divadlom Aréna rokujú od začiatku tohto roka a ďalšie stretnutie sa má konať tento týždeň. Tam by sa mali opätovne hľadať možnosti a riešenia, ako situáciu riešiť.

 

BSK a divadlo by sa mali opäť stretnúť. Zdroj: Divadlo Aréna

Mohlo by vás zaujímať: