Domáce Politika

Diplomat Korčok: Merkelová sa snaží zachrániť krajiny, z ktorých prichádzajú migranti do Nemecka

BRATISLAVA – Slovenská diplomacia odmieta, že by sa Slovensko odmietlo alebo nechcelo dohodnúť s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou o navracaní migrantov.

„Pred summitom boli v Nemecku očakávania, že kancelárka Merkelová zabezpečí na bilaterálnej úrovni dohody s krajinami, odkiaľ prichádzajú migranti po rôznych trasách tak, aby boli pripravení v rámci platného Dublinského nariadenia ich brať naspäť. Merkelová sa obrátila na tie krajiny, odkiaľ migranti prichádzajú. Keďže zo Slovenska do Nemecka neprichádzajú, logicky sa na nás nemohla obrátiť,” povedal dnes pre slovenských novinárov štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok. Jeho slová ešte v piatok ráno v Bruseli potvrdil aj premiér Peter Pellegrini, ktorý povedal, že s kancelárkou Merkelovou o bilaterálnej dohode o navracaní migrantov nehovoril.

Agentúra DPA informovala, že nemecká kancelárka Angela Merkelová sa dohodla so 14 štátmi Európskej únie na rýchlom vracaní migrantov do krajín, kde boli pôvodne registrovaní. Odvoláva sa pri tom na Merkelovej list koaličným partnerom. V ňom údajne kancelárka tiež uvádza, že chce zriadiť “záchytné centrá”, ktoré budú vybavovať migrantov na nemeckých hraniciach. Tento vývoj nasleduje po spore medzi Merkelovou a ministrom vnútra Horstom Seehoferom, ktorý vedie Kresťansko-sociálnu úniu Bavorska (CSU). Seehofer chce niektorých migrantov vracať už na hraniciach Nemecka, Merkelová presadzovala celoeurópske riešenie problému.

Merkelová sa v piatok vrátila zo summitu v Bruseli s dohodami s Gréckom a Španielskom, na základe ktorých budú tieto krajiny brať späť migrantov, ktorí u nich požiadali o azyl, no následne ich zachytili na nemeckých hraniciach. Na summite sa podarilo dosiahnuť aj širšiu dohodou v rámci 28-členného bloku o celkovom znížení migračného tlaku na Európu.

Podľa medializovaných informácií sa Merkelová mala dohodnúť aj s krajinami V4 okrem Slovenska, tie túto však už dementovali.