Politika Spoločnosť Zahraničné

Diplomat Jiří Šedivý bude novým šéfom Európskej obrannej agentúry

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

PRAHA – Bývalý český veľvyslanec pri NATO Jiří Šedivý bude novým šéfom Európskej obrannej agentúry (EDA). Oznámil to vo štvrtok minister zahraničných vecí ČR Tomáš Petříček, ktorého citoval Český rozhlas (ČRo).

 

Šedivý na čele agentúry nahradí Španiela Jorgeho Domecqa, ktorý v tejto funkcii skončil po piatich rokoch v januári.

Šedivý povedie EDA ako prvý zástupca postkomunistických krajín. Na zvolenie potreboval hlasy kvalifikovanej väčšiny únijných ministrov obrany, ktorí o jeho zvolení rozhodli na štvrtkovom neformálnom zasadnutí v chorvátskej metropole Záhreb.

Finálovým protikandidátom 56-ročného diplomata bol Enrico Credendino, doterajší taliansky veliteľ únijnej námornej operácie SOPHIA. Kandidatúru Šedivého vo februári podporil i šéf európskej diplomacie Josep Borrell, čo pomohlo presvedčiť niektoré krajiny.

Niekdajší český minister obrany povedie medzivládny orgán, ktorý má na starosti rozvíjanie armádnej obrannej spolupráce únijných krajín. EDA funguje od roku 2005 a združuje všetky členské štáty Európskej únie okrem Dánska.

Zaoberá sa napríklad projektmi v rámci trvalej vojenskej spolupráce PESCO. Samotná agentúra má zhruba 140 zamestnancov, ale slúži aj ako platforma pre diskusiu niekoľkých tisícok vojenských expertov z členských krajín.