Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Deti sa do Vianoc do škôl nevrátia. Hovorí sa o povinnosti testovania

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA (Petra Hollá / TASR) – Deti do Vianoc do škôl definitívne nepôjdu. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) ešte včera, podľa minulotýždňovej dohody, poslal členom krízového štábu svoj plán návratu detí do škôl. Ten mu však členovia štábu neschválili a poslali ho “domov” aj s novou úlohou – vypracovať celý plán nanovo. Gröhling hovorí, že jeho pohár trpezlivosti čoskoro pretečie. 

 

Návrh ministerstva školstva mal byť zárukou toho, že sa vypracuje plán, aby sa deti mohli prezenčne učiť aj počas zhoršenie pandemickej situácie. Gröhling ale upozorňoval, že by nedokázali zabezpečiť testovanie všetkých žiakov druhého stupňa základných škôl a stredných škôl, jedného z rodičov, a všetkých zamestnancov škôl. Samotný premiér Igor Matovič totiž podmieňoval návrat detí do škôl komunitnému testovaniu školských zariadení. Ak by sa otestovali všetci, plán by sa dotkol 1,5 milióna ľudí

Gröhling ešte pred rokovaním štábu hovoril, že čoskoro príde “zlom v jeho trpezlivosti”“Oslovili sme samosprávy, zriaďovateľov, aby nám pomohli s realizáciou. Ale nie je možné, aby sme otestovali niekde okolo 1,5 milióna ľudí,” povedal minister s tým, že pripravili návrh, ktorý bol odporúčaný zo strany epidemiológov.

Šéf rezortu školstva po dohode s epidemiológmi nastavil hranicu 70 percent, ktorá by stačila na to, aby sa školy otvorili. Plán Gröhling poslal členom krízového štábu ešte včera. Dnes bol hlavným bodom rokovania. V ňom sa navrhovalo, aby sa už tento víkend pretestovali žiaci, rodičia a pedagógovia hŕstky škôl, najmä na západnom Slovensku. Podľa Gröhlinga by sa do škôl mali vrátiť najmä žiaci na západe Slovenska.

Neprešiel

Návrh ministra školstva na Ústrednom krízovom štábe (ÚKŠ) však neprešiel. Deti sa tak do Vianoc do škôl nevrátia a zrejme si opäť sadnú do lavíc až po vianočných prázdninách. “Dostali sme úlohu – vypracovať tretí návrh, aby sme vedeli otvoriť celý vzdelávací systém budúci rok, predpokladám, že do 8. januára,” povedal minister školstva Branislav Gröhling. “Výhrad bolo viacero,” dodal následne. Prvý návrh cez krízový štáb neprešiel, druhý dnes neschválili.

Jedným z dôvodov, prečo neprešiel plán ministra školstva bolo, že pretestovanie žiakov, rodičov a učiteľov na 70 percent nie je dostačujúce. Kameňom úrazu bola aj dobrovoľnosť komunitného testovania. Vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) preto dostal za úlohu zistiť, za akých podmienok sa bude dať nariadiť povinnosť testovania. Podľa prieskumu medzi rodičmi je však záujem o testovanie detí iba na úrovni 20-30 percent.

Členovia ÚKŠ otvorili aj tému formy testovania na školách. Najskôr sa hovorilo o tom, že by sa deti mohli otestovať tzv. kloktaním. O tom sa však zatiaľ iba diskutuje. Najvhodnejšou formou by ale bolo antigénové testovanie, ktorého by sa zúčastnili iba žiaci vyšších ročníkov – teda druhého stupňa základných škôl a stredných škôl.

 

Zdroj: TASR / Roman Hanc

Do tretice všetko dobré

Tretí plán návratu detí do škôl chce Gröhling predstaviť do 23. decembra. „Aby sa školy vedeli prípadne pripraviť na to, čo ich po prázdninách čaká,“ vysvetlil šéf rezortu školstva. „Verím, že do tretice všetko dobré. Robím to pre to, aby sme deti do škôl vrátili a som ochotný priniesť ešte ďalšie návrhy, aby sa naša snaha podarila,“ konštatoval na záver.

 „Som presvedčený, že rodičia, ani deti na testovanie pripravení nie sú a považujú to za šikanu zo strany štátu. Na druhej strane, nerozumejú tomu, prečo by to tak malo byť,“ povedal prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Krajčí: Situácia sa zhoršuje

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) po rokovaní Ústredného krízového štábu povedal, že epidemiologická situácia na Slovensku sa zhoršuje. Začali stúpať počty nakazených, ale aj počet hospitalizovaných. Tento nárast sme očakávali,“ povedal Krajčí. V aktuálnej situácii uvoľnenie opatrení a návrat detí na druhý stupeň základných škôl a na stredné školy neprichádza do úvahy, pretože by vývoj koronavírusu Slovensku ešte zhoršilo. Rýchlo by sme boli tam, kde pred plošnými testovaniami,“ vysvetlil. Podľa Krajčího však na Ústrednom krízovom štábe po neschválení plánu ministra školstva odznelo „viacero dobrých odporúčaní, ktoré by sa mohli zapracovať do nového plánu, aby sa deti mohli vrátiť do škôl čím skôr.“ Krajčí si vie predstaviť, aby sa prezenčne vzdelávali iba tie deti, ktoré budú spolu s rodičmi pretestované. Ostatné by sa naďalej museli vzdelávať dištančne.

V prípade, ak by testovanie na školách napokon nevyšlo, druhou možnosťou je stále lockdown, ktorý by mal skresať nepriaznivý vývoj koronavírusu na Slovensku. Následne by sa deti mohli vrátiť do lavíc. Masívne testovanie by tak mohlo zabrániť hrozbe lockdownu a deti by na druhej strane mohli chodiť opäť do škôl. Samotný Krajčí ešte pred rokovaním krízového štábu spochybnil návrh ministra školstva.

 

Zdroj: pixabay.com

Mikas dvíha varovný prst

K návrhu Branislava Gröhlinga sa pred rokovaním krízového štábu vyjadril aj hlavný hygienik Ján Mikas. Podľa jeho slov predstavuje návrat detí do škôl epidemiologické riziko. Okrem toho sa prezenčnou výučbou na školách zvýši aj mobilita ľudí. “Cieľom všetkých je, aby sa žiaci a študenti dostali do škôl, ale musíme pragmaticky pozerať na situáciu a zhodnotiť toto riziko,” povedal Mikas.