Domáce Politika Koronavírus Top

Deti ako rukojemníci sporov v koalícii. Z otvárania škôl sa stal politický zápas

Premiér Igor Matovič chce niektoré školy otvoriť už v pondelok . Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Návrat detí do škôl a k prezenčnej forme výučby sa stal ďalšou témou, v ktorej nevie nájsť súčasná koalícia spoločnú reč. Síce by to chceli podľa slov všetci, ale prienik v tom, kedy, ako a za akých podmienok, neexistuje. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) tento týždeň ani na druhýkrát neuspel so svojím návrhom na krízovom štábe. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v zapätí ohlásil, že chce veci prevziať do svojich rúk a niektoré školy otvoriť už v pondelok. Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí) zasa iniciovala zvolanie mimoriadnej koaličnej rady. Na konci toho všetkého sú rodičia, žiaci, študenti a učitelia, ktorí stále nevedia, čo ich v najbližších dňoch a týždňoch čaká.

 

Minister školstva Branislav Gröhling ešte včera podvečer vyjadril svoju vieru, že deti sa podarí vrátiť do školy v januári. Ako povedal, každý deň v škole sa počíta. „My zatiaľ budeme robiť všetko preto, aby sme žiakom, študentom aj učiteľom v tomto čase pomohli – budeme aj ďalej rozširovať databázu zdrojov na webe Učíme na diaľku, robiť na ďalších hodinách v Edu TV a vidíme sa každý štvrtok na live streame na Facebooku ministerstva,“ napísal na sociálnej sieti.

Šéf rezortu školstva mal do pondelka predložiť už druhú verziu svojho plánu návratu detí do škôl. Rokovanie Ústredného krízového štábu však bolo napokon v tento deň zrušené. Gröhling tak musel počkať do utorka, aby si vypočul ďalšie NIE. Plán musí vypracovať znova. Predložiť ho chce do 23. decembra.

Matovič má vlastný plán

Predseda vlády Igor Matovič sa však medzitým rozhodol veci chytiť do vlastných slov a po včerajšom rokovaní vlády oznámil, že niektoré školy by mohli byť otvorené už v pondelok, pričom chce na seba prevziať aj pilotné testovanie žiakov. “Som sklamaný z prístupu ministerstva školstva k tejto veci. Stačilo. V stredu na vláde som požiadal ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), aby v prípade, ak zabezpečím všetko ostatné, neblokoval otvorenie škôl. Bude to niekoľko škôl, ale chcem dokázať, že nie je čas na výhovorky,” uviedol. Priznal tiež, že jednou zo škôl, ktoré by mali byť otvorené, je aj tá, ktorú navštevujú jeho dcéry. Vraj je v kontakte s viacerými zriaďovateľmi, ktorí sú pripravení pretestovať žiakov, rodičov aj zamestnancov. Rovnakú ochotu mal vyjadriť aj primátor nemenovaného mesta.

Ministerstvo školstva ide zatiaľ svojou cestou a dnes oznámilo, že už boli vytvorené pracovné skupiny, ktoré rokujú s ministerstvom zdravotníctva, ministerstvom vnútra, samosprávami, zriaďovateľmi škôl a školskými organizáciami o novom návrhu na otváranie škôl v prezenčnej forme.

 

Ministrovi školstva stopol Ústredný krízový štáb aj druhý plán. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Mimoriadna koaličná rada

K téma sa ešte v stredu vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, podľa ktorej teraz nie je čas na politické spory, deti sa potrebujú vrátiť do škôl. „Pre verejnosť nie je podstatné, koho plán krízový štáb či vláda podporí, ale to, aby zodpovedné orgány štátu boli akcieschopné a prinášali riešenia akútnych problémov. Ak majú žiaci zostať ďalšie týždne doma len preto, že vláda nenašla spoločné riešenie dôležitého problému, nie je to dobrá správa,“ uviedla.

Predsedníčka strany Za ľudí a ministerka pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová dnes informovala, že požiadala o zvolanie mimoriadnej koaličnej rady. „Deti nemôžu byť rukojemníkmi politických sporov a verím, že nájdeme spoločne riešenie,“ uviedla. Podľa nej ešte stále je šanca „aby aspoň dva týždne pred Vianocami deti a učitelia mohli reštartovať vzdelávanie v triedach.“ Pomôcť zabrániť šíreniu nákazy má potom podľa nej „prirodzený lockdown“ počas vianočných prázdnin.

Premiér sa rokovania koaličnej rady nezúčastnil, no podľa Remišovej aj aj zástupcovia OĽaNO deklarovali, že je v ich záujme návrat žiakov do škôl. Strana Za ľudí navrhla, aby aj žiaci druhého stupňa chodili do škôl pred Vianocami podľa vzoru žiakov na prvom stupni, teda na základe vyhlásenia o bezinfekčnosti od rodičov. “Samozrejme, ak by boli k dispozícií nové testy, na báze kloktania, sme za ich maximálne využitie,” uviedla. Šanca, že žiaci pôjdu na budúci týždeň do škôl, je podľa nej stále otvorená. “Všetci koaliční partneri na tom majú záujem,” tvrdí podpredsedníčka vlády.

 

Školy ostávajú zatiaľ zatvorené, v tom, dokedy, zatiaľ jasno nie je. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Vysporiadanie si účtov?

Téma otvárania škôl je ďalšou, v ktorej sa predseda vlády Igor Matovič nezhodol s predstaviteľmi koaličnej SaS. Dlhodobo mal problém najmä s jej predsedom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom. Dokonca sa objavili informácie, že osobné spory oboch politikov mali mať za následok stopnutie niektorých aktivít predstaviteľom SaS. Začiatkom minulého týždňa, kedy napätie medzi Matovičom a Sulíkom eskalovalo, premiér napísal status, v ktorom sa snažil veci urovnať. Problémy chcel riešiť na koaličných radách zoči voči a diskusiou. Dnes sa však ukazuje, že v takej kľúčovej otázke, ako je znovuotvorenie škôl, neťahajú s ministrom školstva za jeden povraz.

Olej do ohňa priliala aj poslankyňa strany SaS Jana Bittó Cigániková, ktorá napísala, že bola svedkom telefonátu medzi predsedom vlády Igorom Matovičom a ministrom školstva Branislavom Gröhlingom. „Keď mu volal premiér s otázkou, či si všimol, že školy neotvoril. Vraj ak Braňo chce, aby ich otvoril, má sa Sulík ospravedlniť (už ani neviem, za čo práve). Následne Braňovi Gröhlingovi zamietli dva pokusy o otvorenie škôl, ktoré mal dojednané naprieč samosprávou a zriaďovateľmi škôl tak, aby sa to dalo kapacitne zvládnuť, aby decká mohli ísť do školy a aby neboli spolu s rodičmi zbytočne terorizované. Aby boli všetci v bezpečí predložil vypracovaný školský semafor a plán mobilných testovacích jednotiek,“ tvrdí Cigániková. Tiež uviedla, že premiérove správanie k partnerom a občanom je „mimoriadne zákerné.“

O reakciu na spomínané tvrdenie sme požiadali úrad vlády ako aj rezort školstva.

Žiaci druhého stupňa základných škôl a stredoškoláci sú doma od 26. októbra. Výnimku dostali iba žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl. Prezenčné vzdelávanie bolo umožnené aj žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, avšak iba v malých skupinách, ktoré môže tvoriť maximálne päť žiakov a pedagóg.