Zahraničné Spoločnosť Top

Desivé svedectvo zdravotníčky z Talianska: Počas služby nič nepijeme, aby sme nemuseli ísť na toaletu

Zdravotná sestra pracuje v nemocnici Santo Spirito v Ríme 30. marca 2020. Zdroj: TASR / AP

RÍM – Taliansko je najviac postihnuté pandémiou koronavírusu. Doposiaľ zaznamenalo 101 739 nakazených a 11 591 úmrtí, čo je celosvetovo najhoršia bilancia vrámci súčasnej pandémie. Zdravotnícky personál opisuje ich každodenný život v boji s koronavírusom.

 

Už niekoľko týždňov patria k bežnému životu zdravotníckeho personálu 12-hodinové zmeny s maskou na tvári, v ktorej sa ťažko dýcha. “Dvanásť hodín bez vody, aby ste nemuseli ísť na toaletu, pretože vyzliekanie, dezinfekcia a následné obliekanie zaberá príliš veľa času,” uviedla sestra Galina Onisinová.

Príbuzní žiadajú, aby mohli pohladiť svojich blízkych

“Aby sme sa neutopili v smútku, ťažké prípady nepomenúvame menom, ale podľa dátumu narodenia. Dnes zomrel 1992,” vysvetľuje sestra z jednotky intenzívnej starostlivosti Serena Peres a dodáva: “Príbuzní nás prosia, aby mohli svojich blízkych pohladiť, pretože ich nesmú navštevovať. Je to príšerné.”

Poľskí lekári chcú v Taliansku pomôcť a zároveň získať skúsenosti. Medzičasom odcestovalo z Poľska do Talianska 15 lekárov, kde by mali pomáhať v boji s koronavírusom a zároveň získavať nové poznatky. “Cieľom misie je pomôcť talianskym lekárom odpočinúť si,” uviedla v pondelok organizácia pre núdzovú pomoc PCPM. “Zároveň chcem samozrejme zbierať skúsenosti pre prípad, že by sme ich potrebovali v Poľsku.”

V Taliansku medzičasom podľahlo nákaze novým koronavírusom už 66 lekárov. Traja zomreli v utorok, informovala agentúra ANSA s odvolaním sa na Národnú federáciu lekárov a zubárov (FNOMCeO).

Každý deň je bojom o životy

Lekárka Francesca Mangiatordi pracuje v nemocnici v severotalianskom meste Cremona, asi 100 kilometrov od Bergama, ktorá je epicentrom koronavírusovej krízy. Nemecký “Bild” 46-ročná žena informovala o svojom každodennom živote.

Lekári ošetrujú pacienta s ochorením Covid-19, ktorý je hospitalizovaný v nemocnici San Matteo v talianskom meste Pavia 26. marca 2020. Zdroj: TASR / AP

Lekári sú podľa nej preťažení, núdzová starostlivosť a kapacity ani zďaleka nestačia na starostlivosť o všetkých pacientov. Kým lekári liečia jednu osobu, už im dovezú ďalšiu. Začiatkom minulého týždňa ležalo na jednotke intenzívnej starostlivosti 40 pacientov, aj keď má nemocnica kapacitu len pre 10 ťažko chorých osôb.

Vidieť, ako hrozne pacienti trpia, je pre lekárov veľmi ťažké. “Všetky majú tmavomodrú pleť. Ako by boli krátko pred utopením, “ informuje lekárka. “Tí, ktorí ešte môžu chodiť, po dvoch krokoch zastavia, akoby mali za sebou maratón.”

Taliansko zvažuje kroky smerom k normálu

Medzitým v Taliansku na základe nádejí na stabilizáciu situácie so šírením koronavírusu sa začala debata o zmiernení obmedzení. Odborníci však súčasne varovali, že návrat k normálu je možný len v malých krokoch. “Zatiaľ nie sú žiadne signály ústupu, ale je trocha to lepšie,” povedal v pondelok prezident národného zdravotníckeho inštitútu ISS, Silvio Brusaferro pre denník “La Repubblica”.

“Počkáme do Veľkej noci a potom skontrolujeme čísla, aby sme podnikli ďalšie kroky,” povedal o možnom časovom rámci. V Taliansku do piatku zotrváva prísny zákaz vychádzania iba s malými výnimkami. Vláda tento stav predĺžila minimálne do 12. apríla.

Mohlo by vás zaujímať